Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Невоєнні варіанти

США — за вигнання Саддама Хусейна
21 січня, 2003 - 00:00

Ряд офіційних осіб у Вашингтоні цими вихідними фактично визнав, що адміністрацією США розглядається можливість невоєнного виходу із довколаіракської ситуації. Висловивши певний скептицизм щодо реалізації подібної ідеї, американські посадовці пропонують Саддаму Хусейну відбути у добровільне заслання. «Для всього світу було б добре, якби він поїхав», — заявив міністр оборони США Дональд Рамсфельд. «Війна — це крайній крок. Я був би в захваті, якби Саддам Хусейн кинув рушник на ринг, сказав, що «гра програна», — підкреслив керівник Пентагону. Подібні думки можна було почути і від Кондоліззи Райс, і від речника Білого дому Арі Флейшера, і від держсекретаря Коліна Пауелла. Міжнародні аналітики розцінюють останні заяви як бажання Сполучених Штатів уникнути масштабної військової кампанії проти Іраку. Експерти сходяться на думці, що Вашингтон прагне у такий спосіб уникнути негативних наслідків, до яких може призвести військова операція в Перській затоці. Хоч від влади буде усунуто Саддама, проте невідомо якою ціною обійдеться операція, невідомо, чи зможе потенційне нове керівництво зберегти цілісність Іраку. Разом із поширенням впливу США в світі прогнозується зростання антиамериканських настроїв в арабських суспільствах.

Інший варіант уникнення масштабних військових дій в Затоці — вдало втілена операція загонів спеціального призначення із усунення Хусейна. Американська газета «Ю-Ес-Ей Тудей» повідомила вчора, що спеціальні загони ЦРУ і армії США уже займаються активною розвідувальною діяльністю на території Іраку. За даними неназваних джерел, в Іраку діють не менше 100 спецназівців і близько 50 співробітників ЦРУ. Як твердять неназвані джерела, одна із цілей спецпідрозділів — фізичне усунення Саддама Хусейна.

Увесь світ зараз перебуває в очікуванні доповіді міжнародних інспекторів, з якою виступить керівник групи експертів Ханс Блікс рівно через тиждень. Окрім знайдених у неділю ще чотирьох порожніх боєговолок на додачу до знайдених у минулий четвер 12, інспектори більше не мають жодних доказів про «хімічну, ядерну та біологічну загрозу» з боку Саддама Хусейна. Отож, поки що немає і жодного приводу для війни проти нинішнього керівництва Іраку, хоч у Вашингтоні так не вважають. Радник президента США з національної безпеки Кондолізза Райс, зокрема, коментуючи недільні акції протесту проти війни в Іраку, привітала демонстрації, які, за її словами, є виявом американських свобод, але тут же наголосила: «Це так сильно контрастує з ситуацією, в якій знаходяться іракці, котрим можуть вирвати язик за критику режиму».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: