Вчора в Ізраїлі відбулись загальні вибори, перші неофіційні результати яких можуть стати відомими вже сьогодні. Всі опубліковані напередодні в ізраїльських провідних газетах дослідження громадської думки свідчать, що перемогу здобуде правляча партія «Лікуд» на чолі з прем’єр-міністром Аріелем Шароном. Його діяльність на посаді глави уряду більшість ізраїльтян оцінюють позитивно. Проте Ізраїль давно не переживав таких скрутних часів, як зараз. За даними «Нью-Йорк Таймс», впродовж двох останніх років ВВП Ізраїлю падає на один відсоток. Для порівняння — 2000 року ізраїльський валовий внутрішній продукт виріс на 7,4%. Цього року економісти знову передрікають падіння ВВП. Рівень безробіття в третьому кварталі минулого року сягнув 10,4%. 2000 року він становив 8,8%. Однак ізраїльтяни сьогодні не дуже переймаються рівнем життя. Для них головне — просто бути живими. Вони вважають, що захистити їх може саме «яструб» Шарон.
Тло, на якому відбуваються вибори — звичний. За кілька годин до відкриття виборчих дільниць внаслідок вибуху в одному з будинків у жилому кварталі Гази загинули троє палестинців. За словами палестинських представників, передає Бі-Бі-Сі, ізраїльська ракета повністю зруйнувала будинок і пошкодила сусідні. Наскільки відомо, помешкання належало прибічнику руху ХАМАС, якого вважають відповідальним за низку вибухів в Ізраїлі. За версією ізраїльської сторони, вибух було спричинено бомбою, що знаходилася всередині будинку. Вчора зранку ізраїльська армія провела спецоперацію в місті Дженін. Двоє чоловік загинули, поранено фотографа агентства Франс-прес. Як зазначають представники ізраїльського командування, в Дженіні військові намагалися арештувати кількох лідерів палестинських бойовиків.
Ідеї лідера опозиційної партії «Авода» Амрама Міцни, що закликає до переговорів з палестинцями, сьогодні явно не в ціні. Передбачається, що партія «Лікуд» збільшить своє представництво в Кнессеті з 19 до 32- 33 мандатів. «Авода» ж, швидше за все, втратить 5-8 місць у парламенті. Сам Міцна, здається, змирився з поразкою. Напередодні виборів він заявив, що якщо вдача не посміхнеться його партії цього разу, він і надалі будуватиме політичну альтернативу «Лікуду» — альтернативу, яка буде запитана в майбутньому. Третьою на перегонах може стати центристська світська партія «Шинуй» на чолі з 71 – річним журналістом Томмі Лапідом. Примітною тенденцією є дедалі зростаюча підтримка правих серед ізраїльської молоді. (Правих також традиційно підтримують вихідці з колишнього СРСР). Як свідчать результати опитувань, проведених газетою «Єдіот Ахронот» та тель-авівським університетом, «Лікуд» отримає до 40% голосів молодих виборців, центристська партія «Шинуй» — 15-16%. А ліва «Авода» — лише 3-8%. Також до Кнесету, згідно з результатами опитувань, може увійти права ультрарелігійна партія «ШАС».
Новий уряд Ізраїлю безумовно буде коаліційним. В цій країні жодна партія ніколи не отримує необхідної для формування уряду більшості. Аріель Шарон прагне відновлення коаліції національної єдності, яка була при владі в останні роки. Томмі Лапід закликав Амрама Міцну створити коаліцію трьох найбільших партій, щоб не дати ультраправим та ультрарелігійним партіям можливості диктувати свої умови. Однак новий лідер «Аводи» відмовляється від угоди з Шароном. Альтернативою цьому варіанту коаліції може стати союз «Лікуду» саме з радикальними партіями, що, звісно, приведе до ще більшого посилення «жорсткої лінії» ізраїльської політики.