Згідно з доповіддю розвідслужб США, уряду Іраку найближчим роком доведеться продовжити боротьбу за політичне врегулювання, хоч раніше були надії на поступове поліпшення стану справ у сфері безпеки.
Учора директор Національної розвідки США обнародував «Національну розвідувальну оцінку» (НРО) США по Іраку, в якій говориться, що завдяки зусиллям США «на даний момент» ескалацію конфлікту, який охопив Ірак минулого року, призупинено.
Але, згідно з НРО, уряд Іраку стикнеться з труднощами у справі політичного врегулювання, яка вважається ключовою умовою довгострокової стабілізації ситуації в Іраку.
«Ми розраховуємо, що за умови продовження жорстких операцій проти повстанців, а також керівництва та підтримки іракських органів безпеки з боку коаліційних сил ситуація у сфері безпеки в Іраку повільно поліпшуватиметься протягом наступних 6 — 12 місяців», — говориться у звіті.
«Але рівень повстанського руху та насильства з боку релігійних фанатиків залишиться високим, а іракський уряд продовжуватиме боротьбу за зміцнення влади й досягнення політичного врегулювання на державному рівні».
Звіт з'явився на тлі зростаючого невдоволення урядом Нурі аль-Малікі, прем'єр-міністра Іраку, з боку американських політиків.
Карл Левін, демократ із Мічигана, який очолює сенатський комітет зі збройних сил, цього тижня висловився за усунення аль-Малікі.
«Розвиток подій у сфері політики та безпеки в Іраку як і раніше визначається, передусім, побоюваннями шиїтів утратити політичне панування; стійким небажанням сунітів визнати свій другорядний політичний статус; фракційним суперництвом з угрупованнями фанатиків, яке виливається у збройні конфлікти; демаршами екстремістських формувань на зразок «Аль-Каїди в Іраку», а також бойовиків близького до руху садристів угруповання «Джаїш аль-Махді», які намагаються підтримати агресію з боку фанатиків», — сказано у звіті.
Дослідження спецслужб показало, що хоч співробітництво сунітських племінних вождів із силами США скоротило можливості «Аль- Каїди в Іраку», воно не переросло у підтримку іракського уряду, очолюваного шиїтами.
У попередній «Національній розвідувальній оцінці», яка була опублікована в лютому, говорилося, що стосовно подій в Іраку можна вжити термін «громадянська війна». Також укладачі цього документа попереджали, що через розкол країни за релігійною ознакою при спробі врегулювати ситуацію уряд Іраку стикнеться із сильним опором.
У вчорашньому звіті сказано, що «події в Іраку розвиваються швидше і з великою кількістю труднощів, ніж передбачається в лютневій НРО».
Крім того, за оцінкою укладачів доповіді, «наступні 6 — 12 місяців уряд Іраку буде послаблений критикою з боку інших членів великої шиїтської коаліції, аятоли аль-Сістани, а також сунітських і курдських партій».