Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Незадоволених стало більше — протести заборонено

18 березня, 2000 - 00:00

«Тих, хто скривджений президентом, стає більше, але це не бідні люди. Я знаю, хто ці люди, багато з яких ховали своїх обличчя», — заявив Лукашенко по державному телебаченню.

За його словами, основна маса учасників акції, в якій, за його оцінкою, взяли участь близько 7,5 тисячi чоловік (на думку організаторів, в два-три рази більше), висловлювала протест проти політики, спрямованої на боротьбу держави з корупцією, спекуляцією, незаконним бізнесом без політичних вимог.

«Я вилучив власність на декілька мільйонів доларів, я прийняв надто непопулярний указ про обмеження посередництва. Ми притиснули ринки — цих спекулянтів», — сказав Лукашенко.

На його думку, опозиційний прошарок бізнесменів, у тому числі й «човників», є тимчасовим попутником політичної опозиції й не ставить перед собою ніяких політичних цілей. Хоч учасники Маршу свободи вимагали проведення вільних парламентських виборів на основі переговорів за участю Організації безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), а також збереження незалежності країни замість створення Союзної держави з Росією.

Нагадаємо, що Марш свободи було приурочено до Дня конституції Білорусі, прийнятої 15 березня 1994 року. Внаслідок її зміни на користь посилення президентських повноважень на референдумі три роки тому державне свято стало днем політичного розколу всередині країни й політичної ізоляції з боку Заходу.

«Марш свободи або, як його називають депутати, Марш насильства, нашому народу не потрібен. Він потрібен купці відщепенців», — сказав Лукашенко в парламенті напередодні акції. Мінський міськвиконком почув голос президента й уже після мирної акції оголосив про заборону опозиційних процесій містом у зв’язку з тим, що організатори Маршу свободи-2, що вiдбувся 15 березня, порушили низку зазначених умов.

Зокрема, на думку влади, було порушено умову, за якою демонстранти, які простують проїжджою частиною, повинні були забезпечувати проїзд громадського транспорту однією смугою. Однак на деяких вулицях рух було повністю перекрито при невтручанні міліції.

Спостерігачі ОБСЄ навпаки позитивно оцінили проведення Маршу свободи й направили на адресу адміністрації президента відповідного листа, повідомляють місцеві агентства.

«Необхідно використати й розвивати надалі той позитивний досвід, що було накопичено 15 березня, для того, щоб подальші демонстрації, включаючи мітинги, заплановані на 25 березня, 6 квітня та 1 травня, пройшли подібним же мирним чином», — цитують агентства звернення Мінської групи ОБСЄ до офіційної влади.

Шансів на мирне проведення Весни свободи після рішення столичної влади стало менше — опозиція обіцяє влаштувати протест у будь-якому випадку, оскільки таке право гарантовано конституцією.

Лариса САЄНКО, «День», Мінськ
Газета: 
Рубрика: