Сьогодні гостем рубрики «Україна у світі» є Надзвичайний i Повноважний Посол України у Федеративній Республіці Нігерія Олег СКОРОПАД. Український дипломат працює в цій країні з 2004 року. Ми запропонували йому, як й іншим українським дипломатам, акредитованим у зарубіжних країнах, дати відповідь на такi запитання.
1. У чому цінність чи важливість Західної Африки і, зокрема, Нігерії для України?
2. Які інтереси має Україна в Нігерії й чи вдається їх відстоювати?
3. Як розвиваються економічні та торгові відносини України з Нігерією? Наскільки активно український бізнес діє в цій країні?
4. Чим цікавою може бути Нігерія для українських громадян чи туристів?
1—2. Країни Західної Африки становлять інтерес для нашої держави не тільки з огляду на мiсткий внутрішній ринок і широкі можливості для експорту української продукції, у тому числі машин та устаткування, але й як важливе джерело надходження різноманітної сировини для багатьох галузей української економіки, регіон для високорентабельного інвестування.
Насамперед це стосується Нігерії — найбільшої за населенням країни Африки, провідної політичної та економічної держави регіону, країни з великим економічним потенціалом, багатими природними ресурсами, у тому числі одними з найбільших у світі покладами сирої нафти.
Водночас західноафриканські країни є важливими партнерами України на міжнародній арені як активні члени ООН та інших універсальних та регіональних організацій. Ряд країн регіону, в першу чергу Нігерія, Гана, Бенін, є значними контрибуторами в операції ООН з підтримання миру і відіграли і продовжують відігравати провідні ролі у врегулюванні кризових ситуацiй у суданській провінції Дарфур, Демократичній Республіці Конго, Ліберії, Кот д’Івуарі, Сьєра-Леоне, Гаїті, Ефіопії та Ерітреї та інших «гарячих точках» планети.
З огляду на економічний потенціал та зростаючу роль на африканському континенті та у світі в цілому Нігерія вважається реальним претендентом на одне з постійних місць від Африки у реформованій Раді Безпеки ООН.
3. Партнерські зв’язки між Україною та державами Західної Африки сягають корінням у 60—80-ті роки минулого століття, коли тисячі українських спеціалістів працювали на спорудженні промислових об’єктів в країнах африканського континенту, а чисельні студенти з цих країн здобували вищу освіту в університетах та інститутах України. Сьогодні випускники українських вузів працюють в державних установах, закладах освіти і охорони здоров’я, ділових структурах Нігерії. Україна добре знана в регіоні як держава з потужнім промисловим та науково-технологічним потенціалом, країна, де можна здобути високоякісну вищу освіту.
Нинішній етап розвитку відносин України з державами Західної Африки характеризується поступальністю та динамізмом. Стабільно зростають обсяги взаємної торгівлі з країнами регіону. Так, товарообіг з Нігерією збільшився за останні роки вдвічі й зараз складає понад 200 млн. дол. США на рік, що, для порівняння, в 1,5 разу перевищує товарообіг Нігерії з Росією.
Уряд та ділові кола Нігерії та інших країн регіону виявляють справжню зацікавленість у посиленні присутності українського бізнесу в країні, у якнайширшому залученні промислового та науково-технологічного потенціалу нашої державі до реалізації програм модернізації нігерійської економіки.
Українські компанії дедалі активніше шукають можливості інвестування в різні сектори економік захівдноафриканських країн, зокрема, через участь у приватизаційних процесах. Відомі українські виробники, такі як «АвтоКрАЗ» (вантажівки різних модифікацій), «Мотор-Січ» (газотурбінні електростанції), ВАТ «Квазар» (сонячні батареї для промислових і побутових потреб), «Поліпром» (мінеральні добрива), Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод ведуть активні переговори з просування своєї продукції до Нігерії, Гани та інших країн Західної Африки.
Широкі можливості для взаємовигідного співробітництва існують у стратегічно важливому для України нафтогазовому секторі. З огляду на величезні запаси нафти і природного газу в Нігерії, значна частина яких ще не освоєна, Україна готова запропонувати нігерійським партнерам досвід і сучасні технології в галузі проведення пошукових робіт, розробки та експлуатації нафтогазових родовищ та нафтогазопереробки. Нігерійська сторона виявляє інтерес до залучення українських компаній до розробки та експлуатації нафтогазових ресурсів країни та участі у розвитку нафтогазопереробної промисловості та відповідної інфраструктури.
Перспективним, зважаючи на потреби регіону та промислово-технологічні можливості України, вбачається залучення українських підприємств до будівництва енергетичних та промислових об’єктів, у тому числі потужностей з переробки сільськогосподарської продукції та виробництва будматеріалів, мінеральних добрив, засобів очистки води, бурового устаткування, розвитку транспортної інфраструктури, а також до реалізації на умовах субпідряду масштабних трансафриканських газотранспортних проектів. Багатообіцяючими сферами взаємодії є також геологорозвідка, нафтогазова і гірничовидобувна промисловість, будівництво, сільське господарство, морський транспорт.
На жаль, в структурі українського експорту до країн регіону продовжують домінувати товари з низьким ступенем переробки, такі як метал та продукція хімічної промисловості, хоча існує реальна можливість значно збільшити частку машини, обладнання, зокрема, тракторів, вантажних автомобілів, електроенергетичного устаткування, а також високотехнологічної продукції. Важливу роль у просуванні на західноафриканський ринок, як і на ринки інших країн континент, цих груп товарів могло б відіграти державне кредитування експорту такої продукції, що широко практикується в світі, а також створення на території країни мережі підприємств з її післяпродажного обслуговування.
Крім того, для ефективного освоєння регіонального ринку необхідно подолати інертність вітчизняного бізнесу, збільшити фізичну присутність українських компаній в країнах регіону. На жаль, українські товаровиробники — досить рідкі гості на виставках і ярмарках, що проводяться на території цих країн, а без активного рекламування і презентації своєї продукції не варто розраховувати на успішне конкурування з фірмами, які вже тривалий час працюють в регіоні.
4. Туристична індустрія в регіоні останнім часом зазнає інтенсивного розвитку, особливо в таких країнах, як Гамбія, Гана, Бенін, Того. Хоча туристи з України ще не опанували цей регіон, з огляду на багату флору і фауну, одні з найкращих в світі пляжі, пам’ятки древньої культури він здатен привабити, насамперед, любителів екзотичного відпочинку.