Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Німці все частіше голосують проти партії Шрьодера

15 вересня, 1999 - 00:00

Німецькі соціал-демократи знову програли земельні вибори — цього разу на Заході. І таким чином, через рік після того, як громадянин Герхард Шрьодер став канцлером Німеччини, фортуна відвернулася від його партії, здається, безповоротно. Вибори земельного парламенту в Тюрінгії та комунальні вибори в Північному Рейні-Вестфалії минулої неділі показали, що коаліційна політика соціал-демократів та «зелених» і невдала реклама деяких успіхів привели колись потужну соціал-демократичну партію на межу катастрофи. У Тюрінгії вона набрала 18,5%, втративши порівняно з 1994 роком понад 11% голосів. Тобто можна говорити про те, що політикою уряду Шрьодера незадоволені 81,5% населення, які виявили свою прихильність іншим партіям. Переможницею з абсолютною більшістю в 51% вийшла ХДС (плюс 8%), на другому місці з 21% (плюс 5%) Партія демократичного соціалізму. До анекдотичних 1,9% скотилися «зелені», які сьогодні разом із СДПН керують країною. Те, що в Тюрінгії соціал-демократи та «зелені» розхльобують результати федеральної політики, ні в кого сумніву не викликає.

На заході країни ХДС виграла минулої неділі вибори в Дортмунді, Дюссельдорфі та Бонні.

Одним із каменів спотикання став так званий пакет заощаджень міністра фінансів Ганса Ейхеля (СДПН), який хоче зберегти для казни 30 мільярдів марок. Проблему точно сформулював прем'єр-міністр Саксонії Курт Біденкопф (ХДС): федеральний уряд втрачає підтримку «не тому, що заощаджує, а тому, що створює враження, ніби він не знає, що робить». ХДС погрожує бойкотом «пакету» у верхній палаті парламенту — бундесраті, де в них більшість, якщо не буде пояснено, де і в який спосіб заощаджуватимуться ці мільярди. Навіть деякі землі, де при владі соціал- демократи, протестують проти «непрозорої» фінансової політики соціал-демократичного канцлера.

Хоча одна позиція, де відбудуться скорочення, здається, прояснилася — 18,6 мільярда марок за чотири роки має бути заощаджено в армії. Проти цих планів уряду виступили минулої суботи 5000 військових бундесверу в Берліні. Це перший за всю історію бундесверу відкритий протест військових проти планів уряду. Голова Спілки солдатів бундесверу Бернхард Гертц заявив, що цей виступ — «не одноденка», і закликав уряд переглянути його плани. Пом'якшити протистояння війська й уряду спробував міністр оборони Рудольф Шарпінг (СДПН). Він заявив, що число понадстроковиків та офіцерів, які в основному й стурбовані федеральними планами, навіть зросте. Натомість 2000 року буде призвано на 7000 строковиків менше, ніж року 1999-го. Учасники мітингу в оцінці виступу в думках розійшлися: свисту було приблизно стільки ж, скільки й оплесків.

Добре поінформований «Шпігель» написав, що існують навіть плани скорочення строку служби в німецькій армії до 5—6 місяців.

Віктор ТИМЧЕНКО, «День», Лейпциг
Газета: 
Рубрика: