Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Німеччина та Австрія правішають

14 жовтня, 2008 - 00:00

У вирі нашої політичної кризи нам здається, що в Європі все спокійно і вибори там відбуваються без сенсацій і в точному порядку, як швейцарський хронометр. Насправді це не так. Для парламентської демократії дострокові вибори таке саме буденне явище, як зміна дня та ночі. Дострокові парламентські вибори в Австрії й чергові земельні в Баварії принесли вельми несподівані результати. Вперше за останні 46 років Християнсько-соціальний союз (ХСС) у найбільшій та найвисокорозвиненішій землі ФРН утратив монополію на владу. Залишаючись найбільшою фракцією в земельному парламенті (ландтазі), союзники християнських демократів тепер повинні шукати партнерів для майбутньої коаліції. В Австрії ситуація приблизно така сама. Соціал-демократи залишаються найбільшою фракцією в парламенті, але фактично зазнали поразки.

БАВАРІЯ

Такого мало хто чекав. ХСС одноосібно правив у Баварії з 1962 року. У Німеччині назва цієї партії асоціюється з Баварією приблизно так само, як пиво, однойменна футбольна команда та автомобілі BMW. Саме ХСС перетворив переважно сільську Баварію в регіон прогресу та високих технологій, зробивши її локомотивом німецької економіки. Зараз у Баварії найвищий у Німеччині рівень промислового зростання, низький рівень безробіття та злочинності. Минулого року ВВП землі становив $601 млрд. Якби Баварія стала незалежною державою, а її офіційною назвою — Вільна держава Баварія, то її економіка посідала б 18 місце у світі, перед Швейцарією та Саудівською Аравією.

Арифметичні результати великих німецьких партій вельми невтішні. У порівнянні з виборами 2003 року ХСС утратив майже 18% голосів виборців і тепер повинен задовольнятися лише 43,4%. «Ми виявилися до цього абсолютно не готові. Це стало чорним і болісним днем для нас», — із прикрістю заявив лідер Християнсько-соціального союзу Ервін Хубер.

Їхні головні конкуренти — соціал-демократи — втратили менше — 1%, тепер вони мають 18,6% і гірший результат за останні кілька десятиліть. До того ж на їхніх планах створити «широку коаліцію» без ХСС поставлений хрест і судячи з усього — надовго.

Проте успіх прийшов до дрібніших партій. Уперше за 14 років до ландтагу пройшла ліберальна ВДП — Вільна демократична партія Німеччини, що заручилася підтримкою 8,5% баварських виборців. Помітно піднялися у відсотковому значенні й зелені (9,4%), а також регіональна Партія вільних виборців (10,2%). Серед них тепер ХСС шукатиме партнерів по коаліції. Союз із зеленими прем’єр-міністр від ХСС Гюнтер Бекштайн категорично відкинув, і, судячи з усього, другим членом правлячої коаліції буде ВДП. Лідер партії Дірк Нібель уже дав зрозуміти, що не проти такої комбінації.

Ознаки неблагополуччя для ХСС з’явилися вже досить давно. На рейтингу партії негативно позначилося введення заборони на куріння в барах та ресторанах, яке ініціював голова земельного уряду Гюнтер Бекштайн, який рік тому змінив на цій посаді авторитетного Едмунда Штойбера. Прем’єр пішов і на низку інших непопулярних заходів, у тому числі й на скорочення бюджетних витрат. А нещодавно він став фігурантом скандалу, заявивши, що не бачить проблеми у водінні автомобіля після двох літрів пива. Це висловлювання наробило багато шуму і в законослухняній Баварії викликало негативну реакцію. На думку голови баварського відділення профспілки німецьких поліцейських (GdP) Гаральда Шнайдера, своїм висловлюванням, зробленим за два тижні до виборів у ландтаг, Бекштайн «сам собі зробив ведмежу послугу. Баварці більш непитущі, ніж наш прем’єр-міністр». Шнайдер стверджує, що 99% учасників Октоберфесту (свято пива. — Авт.) приїжджають на свято громадським транспортом.

Поразка на виборах уже призвела до кадрових змін. Голова партії Ервін Хубер оголосив, що залишає свою посаду, очікується, що головою ХСС замість нього може стати Хорст Зеєхофер, який зараз обіймає посаду віце-президента ХСС і одночасно є міністром захисту прав споживачів в уряді Ангели Меркель. Не виключена також і відставка прем’єр-міністра Гюнтера Бекштайна. Тоді коаліцію з ВДП формуватиме хтось інший.

Поразка ХСС у Баварії додасть головного болю канцлеру Ангелі Меркель і голові Християнсько-демократичного союзу (ХДС), який на національному рівні є головним партнером ХСС. Баварські вибори традиційно розглядаються як генеральна репетиція виборів у бундестаг, на яких ХСС виступає спільно з християнськими демократами. Враховуючи вельми складні відносини між учасниками великої коаліції у Берліні, загалом перспективи на переобрання Меркель канцлером у вересні 2009 року стають вельми туманними, хоча час для виправлення ситуації ще є.

АВСТРІЯ

Минулі дострокові парламентські вибори в Австрії не принесли цій країні виходу з політичної кризи. Більше того — криза лише поглибилася, а будь-який вихід із неї стане її черговим витком. Так само як і в сусідній Баварії, традиційні великі партії: соціал-демократи СДА і народники з Народної партії, що вийшла з правлячої коаліції улітку цього року і тим самим спровокувала проведення дострокових виборів, втратили голоси виборців. Соціал-демократи отримали 29,7% голосів. Такого низького результату партія, що 2006 року набрала 35%, не отримувала з часів закінчення Другої світової війни. Соціал-демократам не допомогло ні те, що партія йшла на вибори під керівництвом нового, харизматичного і, здавалося б, популярного лідера Вернера Файманна, ні низка прийнятих напередодні виборів соціальних заходів: скасування плати за навчання в державних ВНЗ і збільшення дотацій для сімей із низьким рівнем прибутку.

Буквально розгромними підсумки виборів стали й для колишніх партнерів соціал-демократів — Народної партії, хоч вона отримала другий результат — 25,6% голосів. За два роки народники втратили підтримку 9% виборців. За попередніми розрахунками в парламенті нового скликання у Народної партії буде 50 мандатів, раніше було 66. Лідер народників Вільгельм Мольтерер, прозваний Священиком Уіллі за монотонну манеру говорити, визнав, що підсумки голосування виявилися для його партії «болісними та дуже драматичними», і не виключив свого виходу у відставку.

Успіх на виборах супроводжував ультраправих. Перемогу святкувала Партія свободи на чолі з колишнім дантистом Гансом Хрістіаном Штрахе. Жорстка антиімміграційна кампанія принесла партії 18% голосів (на попередніх виборах за партію проголосувало 11%). Ще одна праворадикальна сила — «Союз за майбутнє Австрії» — потроїла свій колишній результат. Ця партія була створена всього три роки тому Йоргом Хайдером, батьки якого входили до нацистських структур. Він підозрювався в симпатіях до нацистів, але в останній рік, на відміну від Штрахе, помітно пом’якшив свою риторику. Надто права ідеологія в дещо зміненому вигляді принесла союзу 11% голосів.

Тепер для Австрії головною стає проблема формування правлячої коаліції. Лідер соціал-демократів заявив, що не збирається об’єднуватися ні з однією з ультраправих сил і домовлятиметься про союз з Народною партією, незважаючи на проблеми, які вже призвели до розвалу попередньої коаліції. Її учасники постійно сварилися з будь-якого приводу: реформ охорони здоров’я, освіти, податкової та пенсійної політики, а також щодо питання європейської інтеграції.

Народна партія в свою чергу дала зрозуміти, що розглядає і варіант союзу з партією надто правого спрямування. Свого часу канцлер Вольфганг Шюссель включив ультраправих в уряд, що призвело до бойкоту Австрії з боку інших членів ЄС. Але зараз народники домовлятимуться з Хайдером, який представляє «менше зло» для респектабельної Європи в порівнянні з Штрахе. З урахуванням політичного розкладу в австрійському парламенті, формування кабінету, на яке минулого разу дві партії витратили три місяці, цього разу може розтягнутися на триваліший термін.

Результати виборів у Баварії та Австрії підтвердили тенденцію втрати електоральної підтримки давно відомими, так званими великими партіями. Раніше вона вже виявилася в Нідерландах. В Україні, як і в інших країнах, у суспільстві існує запит на нові політичні сили та нових політиків. Про це свідчать соціологічні опитування та результати виборів у сусідів. Звичайно, країни не схожі й проблеми в них різні. Але загальна тенденція існує. І про це потрібно пам’ятати нашим політикам. Бо підсумки можливих дострокових виборів в Україні можуть як у Баварії та Австрії принести вельми несподівані результати. І не потрібно займатися примітивним підкупом виборців. Австрійським соціал-демократам це не допомогло. Напевно, не допоможе і в Україні.

Юрій РАЙХЕЛЬ
Газета: 
Рубрика: