Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нова концепція НАТО: розширення з урахуванням інтересів Росії

21 лютого, 2009 - 00:00
ЯАП ДЕ ХООП СХЕФФЕР: ПРОЦЕС РОЗШИРЕННЯ ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНОГО АЛЬЯНСУ ТРИВАТИМЕ / ФОТО РЕЙТЕР

Схоже, Організація Північноатлантичного договору визначилась з новою стратегічною концепцією, яку буде ухвалено на ювілейному саміті НАТО 3— 4 квітня. Альянс продовжить процес розширення, однак при цьому буде брати до уваги позицію Росії, сказав генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер на зустрічі міністрів оборони військово-політичної організації в Кракові. «Процес розширення буде продовжено, але ми також ясно дамо зрозуміти, що законні побоювання Росії з приводу своєї безпеки не будуть ігноруватися. Нова стратегічна концепція має ясно говорити, що обидві задачі (розширення НАТО та хороші відносини з Росією) є пріоритетними», — наголосив Схеффер.

Польський прем’єр-міністр Дональд Туск також вважає, що Північноатлантичний альянс повинен зміцнювати трансатлантичні зв’язки й продовжувати «політику відкритих дверей для демократичних країн Європи, які поділяють наші цінності й хочуть приєднатися до Альянсу». Він висловив сподівання, що нова стратегічна концепція буде сприяти розвитку НАТО, і, разом із тим, підкреслив, що стратегія Альянсу має бути зосереджена не тільки на проблемах і потребах країн-учасниць, але й на труднощах, із якими стикаються глобальні партнери НАТО й країни, які прагнуть стати членами організації.

Попри те, що на зустріч міністрів оборони НАТО не було запрошено представників російського оборонного відомства, тут обговорювали Росію. Нагадаємо, що контакти між Альянсом і Росією в рамках комісії Росія-НАТО було перервано після вторгнення російських військ на територію Грузію.

За словами генсека, Альянс прагнутиме визначити сфери, у яких можливе співробітництво з Росією. «Відносини з Росією в недавньому минулому були непростими, і є базові питання, де наші точки зору сильно розходяться. Але є сфери, в яких ми відмінно можемо співробітничати з РФ. Можна згадати про колективну боротьбу проти тероризму або про Афганістан. Основний момент полягає в тому, що НАТО не може діяти без Росії, а Росія не може діяти без НАТО. Відмовлятися від переговорів з Росією — це не рішення», — підкреслив Схеффер.

Не виключає потреби співробітництва з Росією і міністр оборони США Роберт Гейтс, який, водночас, наголошує, що американців турбує поведінка росіян. За його словами, США потрібна співпраця з Росією в деяких областях. «Нам потрібно працювати над розвитком відносин у конструктивному руслі, що дозволить рухатися вперед. Водночас, ми пам’ятаємо про деякі дії росіян, що й досі становлять для нас проблеми. Я вважаю, що росіяни двозначно діють у відношенні до Афганістану, зокрема, авіабази Манас. І питання полягає в тому, що, з одного боку, вони голосно заявляють про співпрацю з нами в Афганістані, а з іншого — працюють проти, і, зокрема, це стосується авіабази, яка дуже важлива для нас. То як ми можемо співпрацювати в такому дусі?», — запитав Гейтс.

У Кракові глава Пентагону дав зрозуміти, що США не збираються відмовлятися від планів розміщення в Польщі та Чеській Республіці елементів протиракетної оборони. «Рік тому я сказав росіянам, що, якби не іранська ядерна програма, то не було б необхідності в розгортанні системи ПРО», — сказав американський міністр.

Досить цікаву пропозицію щодо розвитку майбутніх відносин Заходу й Росії запропонував міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, якого називають одним з найбільш ймовірних претендентів на посаду генсека НАТО. Польський міністр вважає, що НАТО варто було б створити для Росії перспективу, завдяки якій вона при бажанні могла б стати частиною Заходу, в широкому сенсі цього слова. «Рішення має приймати вона (Росія), — сказав міністр, додавши, що у РФ буде можливість зробити вибір: або вона визнає, що є частиною глобальної системи, або буде прагнути відтворити автократію радянських часів».

Утім, головним питанням краківської зустрічі міністрів закордонних справ було питання Афганістану. Генсек НАТО й міністр оборони США закликали всі країни, які беруть участь у миротворчій операції та відновлювальних роботах в Афганістані, частіше координувати свої дії та направляти більше солдат і військових інструкторів, а також надавати Кабулу більше невійськової допомоги. Пан Схеффер вважає неприпустимим провал натовської місії в Афганістані. Якщо в нестабільному регіоні ситуація ще дестабілізується, то це місце стане раєм для терористів, застеріг він. За його словами, нинішні парламентські вибори є стратегічним пріоритетом для афганського народу, а також для міжнародної спільноти, а відтак, і для НАТО, сказав Схеффер. Він наголосив на необхідності посилити підтримку цивільного сектору й, зокрема, поліпшити врядування й будівництво інститутів у Афганістані.

Як відомо, на сьогодні лише США ухвалили рішення відправити додатково 17 тис. солдат до Афганістану. Крім того, Німеччина та Італія погодились цього тижня відправити в північний та східний регіони Афганістану додатково відповідно 600 і 500 солдат. Тим часом, міністр оборони Великої Британії Джон Хаттон запропонував створити постійні сили НАТО чисельністю три тис. солдат, місією яких має бути захист території Північноатлантичного альянсу.

Грузія також відгукнулась на заклик про відправку військ до Афганістану. У Кракові міністр оборони Грузії Давид Сихарулідзе заявив, що в Афганістан буде відправлено одну роту грузинських миротворців. Також стало відомо про готовність Таджикистану й Узбекистану дозволити транзит вантажів, які призначені міжнародній коаліції в Афганістані. Про це вчора повідомив американський контр-адмірал Марк Харнічек по таджикському телебаченню. За його словами, щотижня через територію Узбекистану та Таджикистану залізницею та дорожніми шляхами буде доправлятися до Афганістану від 50 до 200 контейнерів.

Альянс також сподівається на зміцнення партнерства з Пакистаном у спільній боротьбі з бойовиками в Афганістані. Як відзначив у Кракові пан Схеффер, НАТО повинно зміцнити контакти між воєнними та поглибити політичний діалог. Він також висловив упевненість, що уряд Пакистану серйозно налаштований на боротьбу з екстремізмом.

Під час засідання міністри оборони погодилися на нову військово-морську місію з шести кораблів для боротьби проти піратства на узбережжі Сомалі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: