Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нова «кримська війна»

Україна звинувачує Росію
7 червня, 2006 - 00:00

Україна звинуватила Росію в підбурюванні до антиамериканських і антинатовських протестів на Кримському півострові, де дислокований російський Чорноморський флот.

Обвинувачення, висловлене партією «Наша Україна» Президента Ющенка, надійшло слідом за тижневими протестами в Криму, що, схоже, заскочили уряд зненацька. Емоції розпалилися напередодні багатонаціональних бойових навчань Sea Breeze, що повинні розпочатися на півострові в липні.

Автобуси з резервістами морської піхоти США закидали каменями, українські соціалісти зажадали відставки міністра оборони Анатолія Гриценка, а російські депутати закликали забрати Крим в України та приєднати його до складу Росії. Тим часом українські політики вже два місяці намагаються створити коаліційний уряд після того, як парламентські вибори довели очевидний непереборний розкол між проросійським і прозахідним табором.

Питання про НАТО викликає серйозні розбіжності: Президент Ющенко, лідер помаранчевої революції 2004 р., хоче зближення своєї країни з ЄС і НАТО з перспективою вступу до обох організацій. Але тоді як багато українців були б щасливі стати частиною ЄС, то дві третини 47 мільйонного населення категорично заперечують НАТО.

Проросійські сили вважають, що вступ до НАТО буде «державною зрадою». Такі почуття особливо сильні в російськомовному Криму, де дислокований російський Чорноморський флот — пережиток радянської епохи.

Багато місцевих жителів більше пов’язують себе з Москвою, ніж з Києвом і хочуть, щоб російська база залишилася в Севастополі. Прозахідні «помаранчеві» політики, які керують країною, заявили Москві, що вони не подовжать терміну оренди після його закінчення у 2017 році. Антинатовські та антиамериканські пристрасті завирували наприкінці травня, коли корабель із резервістами морської піхоти США прибув до кримського порту Феодосія в рамках підготовки до навчань Sea Breeze.

Передбачається, що морські піхотинці допомагатимуть у підготовці української військово-морської бази до навчань, але натомість їх прибуття спричинило шквал протесту, який не збирається вщухати. Морських піхотинців закидали камінням і лякали муляжами вибухових пристроїв, не випускали з квартир і висміювали в російській пресі, а доставка будівельних матеріалів у порт виявилася заблокованою. Опозицію очолюють непохитні комуністи, російські націоналісти та неокомуністи на чолі з депутатом Наталією Вітренко. Російські депутати вирушили до Криму, пропонуючи свою допомогу, що підштовхнуло Ющенка до екстреного прийняття закону, який дозволяє депортувати іноземців, котрі беруть участь у протестах. Проросійські сили звинуватили Ющенка та НАТО у планах зі створення бази НАТО в Криму та завезенні токсичних відходів. Обидва обвинувачення були знехтувані, а уряд припустив, що до організації протестів причетні російські спецслужби.

Ще далі пішла партія «Наша Україна», прямо звинувативши Москву в створенні кризи. «Умисне нагнітання окремими політичними силами за безпосередньої участі Москви суспільної ситуації в Криму навколо міжнаціональних військових навчань загрожує не лише міжнародному іміджу країни, а й національній безпеці та національним інтересам України», — зазначила вона у своїй заяві.

За її твердженням, навчання в такому форматі регулярно проводять із 1997 року; подібні навчання проводить і Росія. Місцевих жителів обурює також сценарій запланованих цього року навчань: сили НАТО беруть участь у відновленні порядку на відколеному півострові, що опинився в центрі протистояння між тоталітарним і демократичним урядом.

The Independent, Велика Британія, 6 червня Переклад www.inosmi.ru
Газета: 
Рубрика: