Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нова сторінка Іраку

Чого чекати від нового уряду
3 червня, 2006 - 00:00

Нещодавно Ірак одержав перший легітимний уряд із початку американської кампанії 2003 року. Ще місяць тому був названий новий прем’єр-міністр країни Нурі Малікі, який повинен був протягом місяця узгодити з парламентом та затвердити склад кабінету міністрів. Перший раз за три роки така процедура відбулась відповідно до дат, передбачених законом, але дві посади — міністра внутрішніх справ і міністра оборони — так і залишилися вакантними.

Напередодні офіційного проголошення нового складу кабінету міністрів іракська урядова газета «Ас-Сабах» повідомляла, що місця в уряді розподіляться таким чином: «Об’єднана іракська коаліція» шиїтських релігійних партій одержить 16 портфелів, серед яких портфелі міністрів нафти, фінансів, торгівлі, електроенергетики, охорони здоров’я, освіти. Курдська коаліція буде головувати в п’яти міністерствах — закордонних справ, промисловості, житлового будівництва, водних ресурсів і культури. Дві сунітські фракції «Фронт іракської згоди» та «Іракський фронт національного діалогу» разом одержать сім портфелів, включаючи міністрів планування, вищої освіти, навколишнього середовища, у справах жінок і держміністра з іноземних справ. Чотири міністерських крісла займуть прихильники Айяда Алаві. Мова йшла про міністерства юстиції, зв’язку, науки й прав людини. Що стосується міністерств внутрішніх справ і оборони, то, як заявляв неодноразово прем’єр Малікі, на чолі їх будуть поставлені незалежні політики. Основним претендентом на пост міністра внутрішніх справ називався колишній віце-прем’єр Ахмед Чалабі. Його суперником у боротьбі за міністерське крісло є колишній секретар національної безпеки в уряді Айяда Алаві Касім Дауд. Серед основних претендентів на пост міністра оборони колишній спікер парламенту Хачім аль-Хасані, екс-міністр промисловості Усама Наджафі та нинішній хазяїн оборонного відомства Саадун ад-Дулеймі.

Як показали офіційні результати, не всі передбачення виявилися правильними. Якщо за шиїтами, сунітами та курдами були закріплені вище зазначені портфелі, то прихильники Алаві відмовились увійти до складу нового уряду, тому ці портфелі були розподілені наступним чином: міністерства юстиції та науки відійшли до сунітів, мінзв’язку очолив представник шиїтів, а міністерство з прав людини очолив християнин. На відміну від попереднього уряду, де певні посади отримали й християни, й туркмени, у новому іракському уряді це — єдина посада, яку зайняв представник не однієї з трьох основних груп.

Газети більшості арабських країн досить скептично поставилися до нового іракського уряду, вважаючи, що він сприятиме розширенню американського впливу. Йорданська газета «Аль-Дустур» пише, що цей уряд є в більшій мірі урядом американського посла Халізаде, ніж шиїтського альянсу. Тим не менш, усі вони погоджуються з тим, що жодний уряд не міг бути гіршим за попередній уряд Джаафарі. Нурі Малікі представляє ту ж саму партію, що й Джаафарі, однак багато оглядачів уже оцінили його як більш рішучого, відвертого та цілеспрямованого політика. Його уряд є потенційно стабільнішим, ніж перехідний кабінет, перш за все через залучення представників найбільшої сунітської групи — Фронту згоди. В Іраку сподіваються, що участь сунітів в уряді допоможе перемогти повстанські угруповання, які, здебільшого, є сунітами. Деякі газети зайшли так далеко у своїх побоюваннях щодо нового складу іракського уряду, що навіть висловили думку, що країна потребує нового диктатора для встановлення контролю в країні.

Під час першого засідання нового уряду Малікі заявив, що з тероризмом неможливо боротися лише силою, а треба шукати інші засоби, перш за все — національне примирення. Крім того, він наголосив, що зброю повинен мати лише уряд, а повстанці, терористи, вбивці — це аномалія, якій треба покласти кінець. Головними пріоритетами роботи нового уряду Нурі Малікі вважає боротьбу з тероризмом та національне примирення, стабілізацію ситуації в країні та встановлення миру.

Новий міністр у справах нафти Хусейн Шахрістані, шиїтський ядерний фізик, ув’язнений свого часу Саддамом Хусейном, проголосив, що його першим пріоритетом стане боротьба з корупцією та збільшення виробництва в зруйнованій промисловості. Одним призначенням, яке здивувало спостерігачів, стало призначення колишнього міністра внутрішніх справ Баяна Джабера Салаха на посаду міністра фінансів, оскільки до цього його підозрювали в зв’язках із шиїтськими військовими угрупованнями.

Лідери найбільших держав світу привітали формування уряду національної єдності Іраку — першого постійного кабінету країни після падіння режиму Саддама Хусейна. Президент США Джордж Буш заявив, що новий уряд відображає багатонаціональний характер Іраку, а його створення відкриває нову главу в історії країни. «Сполучені Штати та волелюбні народи миру будуть пліч-о-пліч стояти біля Іраку в той час, як він займає місце серед світових демократій і союзників у боротьбі з терором», — зазначається в письмовій заяві Дж. Буша. При цьому більшість світових лідерів, серед яких і новий прем’єр-міністр Італії Романо Проді, й британський прем’єр Тоні Блер, вважають, що формування нового іракського уряду пов’язане із прискоренням виводу коаліційних військ і передачею більших повноважень іракській армії та службам безпеки.

Український уряд також привітав призначення нового уряду, в якому участь представників усіх етно-релігійних і політичних груп іракського суспільства є запорукою подальшого демократичного поступу країни, її розвитку на засадах суверенітету, незалежності та територіальної цілісності. В Україні сподіваються, що сформований на демократичних засадах новий уряд Іраку зможе забезпечити відродження економіки країни, стабілізувати ситуацію у сфері безпеки та стати гарантом цілісності іракської держави. Україна, у свою чергу, готова й надалі активно співпрацювати з Іраком із метою зміцнення стабільності політичної системи й економічної ситуації в цій країні.

Ганна ШЕЛЕСТ, старший науковий співробітник Одеського філіалу НІСД
Газета: 
Рубрика: