Мій візит як чинного голови Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) до України проходить у важливий період значних політичних змін усередині країни та активізації діалогу про майбутнє європейської безпеки між державами-учасниками Організації.
Сьогодні ми намагаємося спільними зусиллями знайти вирішення існуючих та виникаючих проблем, і я переконаний, що Україна, велика європейська держава, будучи ключовим гравцем у регіоні, має унікальні можливості для того, щоб сприяти успіху цього процесу.
Україна й Казахстан мають спільну історію, ми стикаємося зі схожими проблемами перехідного періоду. Тому ми маємо особливе бачення ситуації та перспектив її розвитку, і це досить важливо для того, щоб зробити гідний внесок до процесу Корфу, в рамках якого ведеться діалог, направлений на створення дієвішого механізму протистояння новим викликам та загрозам.
Україна бере активну участь у цьому діалозі в усіх вимірах ОБСЄ — військово-політичному, економіко-екологічному і, звичайно, людському. Яскравим прикладом тому є співробітництво України з Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) у ході недавніх президентських виборів. Згідно з попередньою доповіддю Міжнародної місії із нагляду за виборами, «більшість зобов’язань у рамках ОБСЄ та Ради Європи було виконано». Ми вважаємо це важливим кроком у розвитку демократії в Україні, і ОБСЄ готова й надалі надавати допомогу в цих процесах.
Щодо інших сфер взаємодії України з ОБСЄ, необхідно відзначити тісний взаємозв’язок наших підходів із деякими пріоритетами національних реформ в Україні, позначеними Президентом Віктором Януковичем у своїй інавгураційній промові, такими як боротьба з корупцією, реформування державної служби та судової влади. Саме в цих сферах здійснює, згідно із затвердженим мандатом, свою діяльність координатор проектів ОБСЄ в Україні.
Урядові й неурядові структури України співробітничають з координатором проектів у таких сферах як демократизація й належне управління, виборчі процеси та ЗМІ, верховенство закону, включаючи роботу з судами та академічними установами. Іншим чудовим прикладом реальної та ефективної допомоги з боку ОБСЄ і конструктивного співробітництва з владою приймаючої країни є великомасштабний проект, у рамках якого на сьогодні з України було вивезено понад 1500 тонн високотоксичної хімічної речовини «меланж».
За допомогою координатора проектів ОБСЄ в Україні, Секретаріату та установ ОБСЄ, у тому числі БДІПЛ і Верховного комісара у справах національних меншин, Організація готова до найширшої взаємодії з Україною в усіх трьох вимірах.
Протидія викликам у сфері регіональної безпеки, пов’язаними, зокрема, із затяжними конфліктами, є одним із ключових пріоритетів головування Казахстану в ОБСЄ. Конструктивна участь України в придністровському врегулюванні є значним внеском у досягнення цієї мети, і я ціную важливу роботу, що проводиться українським контингентом військових спостерігачів у зоні безпеки. Нашою спільною метою є створення регіону, вільного від напруженості, економічно стабільного й процвітаючого.
У ході наших зустрічей із Президентом, прем’єр-міністром, спікером Верховної ради та міністром закордонних справ України, а також із представниками політичних партій та громадянського суспільства, я планую обговорити шляхи поглиблення нашого співробітництва в цій та інших сферах.
Однією з найважливіших тем майбутніх переговорів стане також обговорення реалізації ініціативи президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва про проведення 2010 року саміту ОБСЄ. Така давно назріла зустріч у верхах дозволила б не лише обговорити досить непрості загрози і виклики, що стоять сьогодні перед ОБСЄ, але й виробити гідні відповіді на них. Ми вдячні Україні за послідовну підтримку казахстанського головування в ОБСЄ і особливо за активну участь у підготовці саміту Організації.
Усі зусилля Республіки Казахстан як країни-голови ОБСЄ направлені на зміцнення нашої спільної Організації та підвищення її ефективності і затребуваності в ці непрості часи. Саме цього від нас чекають народи всіх країн-учасниць ОБСЄ, і ми впевнені, що діючи разом, ми досягнемо цієї благородної мети.