Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Обама радить Путіну не повертатися до холодної війни

Обама скасував заплановану раніше двухсторонню зустріч із Путіним у Москві
8 серпня, 2013 - 11:54
ОСТАННІМ ЧАСОМ У БАРАКА ОБАМИ І ВОЛОДИМИРА ПУТІНА СПІЛКУВАННЯ НЕ НАЛАГОДЖУЄТЬСЯ / ФОТО РЕЙТЕР

Президент США Барак Обама заявив, що має намір бути присутнім на саміті «Великої двадцятки», який відбудеться у вересні в Санкт-Петербурзі, хоч його й розчарувало рішення російської влади надати тимчасовий притулок екс-співробітникові ЦРУ Едвардові Сноудену. Нагадаємо, що Сноуден опублікував таємні документи АНБ з даними про програми перехоплення електронної кореспонденції і телефонних переговорів американських громадян.

При цьому Обама не став уточнювати, чи буде він окремо зустрічатися з російським президентом Володимиром Путіним. Раніше представник Білого дому повідомив, що влада США обмірковує доцільність зустрічі президентів сам на сам. За словами Обами, російська влада час від часу скочується назад до мислення холодної війни.

«Я кажу президентові Путіну, що це у минулому і що ми повинні думати про майбутнє. Немає причин, через які ми не могли б співпрацювати ефективніше, ніж зараз», — сказав президент США в ефірі телеканалу Ен-Бі-Сі.

Президент також заявив, що у США насправді немає системи прослуховування приватних розмов і листування американських громадян, викриттям якого прославився Едвард Сноуден.

«У нас є лише певні механізми, які дають нам змогу відстежити телефонну розмову чи електронну адресу, якщо ми знаємо, що вони якось пов’язані з терористичною загрозою», — сказав Обама.

Напередодні Держдепартамент США випустив заяву, в якій заявив про готовність до намічених на найближчу п’ятницю переговорів на високому рівні з російськими представниками.

Як повідомила представник Держдепартаменту Дженніфер Псакі, у п’ятницю держсекретар США Джон Керрі і міністр оборони країни Чак Хейгел зустрінуться зі своїми російськими колегами Сергієм Лавровим і Сергієм Шойгу у Вашингтоні.

Вони проведуть переговори з невідкладних питань двосторонніх відносин і міжнародних проблем, зокрема щодо ситуації в Сирії і щодо проблеми ядерної програми Ірану.

Тим часом, як повідомив адвокат Едварда Сноудена, деякі з членів його родини подали на отримання російської візи і мають намір відвідати його в Росії. Минулого тижня Сноудену надали в Росії тимчасовий притулок терміном на рік, незважаючи на неодноразові прохання американської влади про його видачу. У заяві держдепартаменту зазначається також, що на переговорах порушуватиметься питання про долю Сноудена.

Місце мешкання Сноудена в Росії залишається невідомим після того, як він залишив територію аеропорту «Шереметьєво» минулого четверга. Проте його адвокат Анатолій Кучерена повідомив, що Сноуден реєструвався за певною адресою в Росії, і тепер його батько Лон чекає російської візи для відвідин сина.

За його словами, Едвард Сноуден хоче порадитися з батьком про свою подальшу долю. «У нас немає точної дати цього візиту, але ми тісно співпрацюємо з Анатолієм Кучереною щодо визначення такої дати, ймовірно, у серпні», — повідомив Матті Фейн, що представляє інтереси Лона Сноудена.

Рішення російської влади надати тимчасовий притулок колишньому працівникові Агентства національної безпеки (АНБ) призвело до напруженості у відносинах між Вашингтоном і Москвою.

Особливо новина про надання Едвардові Сноудену тимчасового політичного притулку в Росії «розлютила» американських парламентаріїв, повідомляє FoxNews. Сенатор Джон Маккейн жорстко прокоментував рішення Москви: «Сьогоднішній вчинок Росії — це ганьба і навмисна спроба поставити США в незручне становище. Це — ляпас усім американцям. Нам час радикально переглянути наші відносини з путінською Росією».

«Якщо ця інформація відповідає дійсності, Вашингтон має розцінити це як переломний момент у відносинах з Росією», — заявив сенатор від Республіканської партії (штат Південна Кароліна) Ліндсі Грем.

Він також назвав рішення Росії провокацією і «ознакою явної відсутності у Володимира Путіна поваги до президента Обами», — повідомляється на сайті американського телеканалу. Окрім того, сенатор закликав американський уряд дати «жорстку відповідь» на рішення Росії, не уточнивши при цьому, що саме він має на увазі, повідомляє FoxNews.

«Найвиваженішим (для Москви) рішенням було б позбутися цього хлопця якнайшвидше», — заявив, зокрема, експерт фонду HeritageFoundation Джеймс Джей Карафано. — «Путін — не дурень, але він дріб’язковий і злісний, тож вони або щось замислили, або хочуть перетворити Обаму на Джиммі Картера».

ІСТОРІЯ СПРАВИ СНОУДЕНА

♦ 5 червня: Британська газета Guardian публікує першу статтю на підставі документів, що їх їй передав Сноуден, у якій стверджується, що АНБ фіксує телефонні розмови мільйонів американців;

♦ 6 червня: подробиці про програму перехоплення «Призма» публікують газети Guardian і WashingtonPost;

♦ 9 червня: Guardian називає Едварда Сноудена джерелом цих даних на його прохання;

♦ 14 червня: США висувають кримінальні обвинувачення проти Сноудена;

♦ 23 червня: Сноуден відлітає з Гонконгу до Москви, а потім подає прохання про надання притулку в Еквадорі;

♦ 6 липня: Болівія, Венесуела і Нікарагуа заявляють, що готові надати йому притулок;

♦ 12 липня: На прес-конференції в Москві Сноуден оголошує про намір просити притулку в Росії;

♦ 1 серпня: Едвард Сноуден залишає транзитну зону аеропорту «Шереметьєво» після отримання права на притулок у Росії. 

Коли верстався номер, стало відомо, що Обама скасував заплановану раніше двухсторонню зустріч із Путіним у Москві

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: