Дев’яту річницю перебування при владі президента Лукашенка Білорусь зустріла бурхливо: закрили корпункт НТВ, звільнили прем’єра і кількох міністрів. Вигнання НТВ — знак Росії, мовляв, зі своїми законами до чужого монастиря не ходять. Спробував репортер Павло Селін своїм сюжетом про похорон письменника Василя Бикова внести розбрат у білоруську спільноту, підірвати авторитет влади — будьте ласкаві, з речами на вихід. Якби не чергове охолодження відносин між Москвою та Мінськом, все могло би бути інакше, а так за білоруськими законами компанія НТВ щонайменше на півроку втратила можливість працювати у Білорусі. Крім того, оголосили про введення з 1 липня на території Білорусі безготівкового рубля, але Олександр Лукашенко підписання указу відклав на невизначений термін. Значення цих подій розуміють не всі громадяни Білорусі. І президент Лукашенко дав знак простому народу — звільнив прем’єра Геннадія Новицького, віце-прем’єра Олександра Попкова, міністра сільського господарства і продовольства Михайла Русого, президента концерну «Білгосхарчпром» Анатолія Кузьму. Сьогодні заборгованість торгівлі перед переробними підприємствами становить понад 40 мільярдів білоруських рублів. Ті, у свою чергу, винні колгоспам і радгоспам близько 24 мільярдів, а колгоспи і радгоспи заборгували селянам за прийняте м’ясо і молоко понад 12,5 мільярдів. Тепер винуватців покарано, «поганих бояр» вигнали з уряду за знущання над народом, невиконання розпоряджень і обман президента. Президент заявив, що «кругової поруки у владі більше не буде».
Тим часом, до насущного питання сільського господарства і харчової промисловості білоруська влада вже зверталася. Напередодні минулих президентських виборів у результаті «цукрового скандалу» полетіли з посад директори кількох державних концернів. Тепер у Білорусі також починається масштабна кампанія — з підготовки до референдуму про поправки до Конституції, які зроблять можливим обрання Олександра Лукашенка на третій президентський термін. Референдум може відбутися вже цієї осені.
Звичайно ж, питання про третій термін Лукашенка вирішуватимуть не лише в Білорусі, а й у Москві, яку така перспектива поки що не дуже радує. Олександр Лукашенко часто непередбачуваний, веде власну лінію, а не підігрує Росії. Крім того, у Білорусі практично виключена ймовірність перемоги на президентських виборах кандидата від націоналістичних сил, що могла б лякати Москву. Тому в продовженні перебування Олександра Лукашенка на посту президента Білорусі Кремль не дуже зацікавлений. Хоч слід відзначити й те, що проекти розробки альтернативного промосковського кандидата поки що непомітні.
Тим часом Олександр Лукашенко доручив підготувати альтернативний проект Конституційного акту Союзної держави. «Це повинен бути наш погляд на майбутнє Білорусі та Росії», — сказав він. Зі слів Лукашенка, після завершення роботи над документом, яка триватиме до вересня, його опублікують для ознайомлення громадян.
Проте референдум з прийняття Конституційного акту Союзу відбудеться в Білорусі ще не скоро. Тому сьогодні дедалі частіше говорять про сценарій, коли у рамках одного референдуму поєднають питання про президентські терміни і російський рубль. Рубль — це вже питання суверенітету Білорусі, і таким чином можна буде притягти на референдум опозиційний електорат, якщо той раптом вирішить бойкотувати голосування.
«Артилерійська» підготовка до референдуму вже розпочалася. Наприкінці минулого місяця розгорнений коментар пресі дала голова Центрвиборчкому Білорусі Лідія Єрмошина. Вона, зокрема, згадала і світову практику. «Навіть Сполучені Штати Америки колись приймали рішення про третій президентський строк для Рузвельта. Також, як відомо, нещодавно відбувся референдум у Таджикистані, який дозволив чинному президенту обиратися ще на два терміни», — сказала Єрмошина. Американське посольство у Білорусі негайно попросило не спотворювати факти. Так, Франклін Рузвельт чотири рази був обраний президентом і правив країною з 1933 по 1945 рік. Але тоді Конституція США не обмежувала кількість президентських строків для однієї людини. Відповідну поправку прийняли лише 1951 року.
Пов’язане з підготовкою до референдуму і розпорядження президента ввести на білоруських, і не тільки державних, підприємствах посаду заступника керівника з ідеологічної роботи. Згідно з інструкцією Мінпраці, сучасний замполіт зобов’язаний правильно роз’яснювати внутрішню і зовнішню політику держави, гуртувати працівників і виховувати у них почуття патріотизму, відповідальності за долю країни, зобов’язаний докладати керівництву про соціально-психологічний клімат у колективі, контролювати роботу місцевого радіовузла, стінгазети та іншої преси.
Про важливість замполітів президент знає все. Саме з цієї посади його комісували з армії 1982 року. Але повертатися на колишню роботу Лукашенко, звичайно ж, не хоче. Тому дев’ять років президентства — аж ніяк не рубіжний термін для Білорусі.