Юніоністи звинуватили республіканців у порушенні балансу сил в системі самоврядування Північної Ірландії. Шин Фейн, політичне відгалуження Ірландської республіканської армії, було звинувачено в намаганнях зруйнувати перспективи примирення в провінції. Останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння юніоністів, став скандал, пов’язаний із прослуховуванням телефонних розмов британського прем’єр-міністра Тоні Блера. Як повідомила «Дейлі Телеграф», один із членів Шин Фейну отримав у своє розпорядження стенограми телефонних бесід Блера з американським президентом Джорджем Бушем. Британські спецслужби не виключають, що потім тексти з записів могли потрапити до рук терористів. Девід Тримбл, лідер Партії Юніоністів, а також глава уряду Північної Ірландії, заявив, що шпіонаж, затіяний республіканцями, «вдесятеро гірший, ніж скандал «Вотергейт». У результаті останнього колишній президент США Річард Ніксон був змушений піти у відставку. В Лондоні очікують жорсткої реакції із Вашингтона у зв’язку з тим, що північно-ірландські політики змогли дістати секретні розмови Тоні Блера з Бушем. Тим часом під скандальний шумок юніоністи не уникнули нагоди поквитатися зі своїми політичними супротивниками, республіканцями.
Девід Тримбл позавчора зустрівся з Тоні Блером. На зустрічі лідер юніоністів виступив iз пропозицією виключити партію Шин Фейн із північноірланлського коаліційного уряду. Інакше, заявив Тримбл, уряд змушена буде залишити його партія. До речі, кілька юніоністів уже залишили Асамблею. Тоні Блер, судячи зі слів Тримбла, підтримав ідею виключення республiканцiв. Британський глава уряду, схоже, також переконаний, що необхідно призупинити діяльність північноірландського автономного органу та запровадити пряме керівництво провінцією із Лондона. Юніоністи вбачають у такому розвитку подій чимало вигод. По-перше, розпуск Асамблеї стане уроком для республіканців і наступного разу вони будуть зговірливішими. По-друге, Ірландська республіканська армія змушена буде докладати більше зусиль у своєму роззброєнні, якщо її представники хочуть, аби Шин Фейн наступного разу змогла увійти до нової Асамблеї.
Не виключено, правда, що Тоні Блер не вдасться до такого кроку. Оскільки очікувані результати призупинення функціонування Асамблеї як наслiдок можуть виявитися діаметрально протилежними. Шин Фейн стане ще більш радикальною, а ІРА думатиме вже не про мир, а про помсту за ігнорування їхніх інтересів. Блер, до речі, сьогодні повинен зустрітися з лідером Шин Фейну Джеррі Адамсом.