Організація Об’єднаних Націй не оприлюднила результатів розслідування вбивства американськими солдатами 48 мирних афганців на початку липня. Натомість документ передали слідчим Сполучених Штатів та Афганістану, аби ті використали його в ході власного розслідування.
Журналістам такий крок ООН видався досить підозрілим. А чи не натиснули на організацію з Вашингтона, аби миролюбці трохи пригальмували свою спритність? Таким було одне з перших запитань до речника ООН Фреда Екхарда. «Я не бачив якихось ознак того, що американський уряд або афганське керівництво намагалось впливати на нашу місію зі збору фактів або на те, які висновки ми зробимо у підсумку», — відповів він. Надати ж наявну інформацію щодо трагедії в Афганістані широкому загалу ООН відмовилися, за словами речника, через те що гуманітарні працівники не були уповноважені робити розслідування, а тільки — збирати факти. Саме факти нібито було передано американським слідчим. «Ми направляємо в Афганістан спеціалістів із гуманітарної галузі, аби вони працювали в гуманітарній сфері, — заявив Екхард. — У ході своєї роботи вони розмовляли з людьми і збирали інформацію, яка, за нашим розумінням, могла б допомогти тим, хто буде проводити розслідування, однак ми розуміємо, що цінність подібних доказів обмежена».
Очікуваної сенсації, отож, не сталося. Розпочалося ж все з того, що в понеділок британська газета «Таймс» надрукувала матеріал із посиланням на співробітника ООН. Джерело, зокрема, повідомило, що американські вояки під час здійснення повітряного рейду в афганській провінції Урузган без будь-яких загроз із землі відкрили вогонь по одному з селищ. У результаті — близько 50 загиблих, серед них чимало дітей, більше ста людей було поранено. Серед тих, хто втратили своє життя, 25 осіб були під час американського обстрілу на весільній церемонії. «Таймс» стало також відомо, що на місце трагедії негайно прибули військові, які й «зачистили територію» — позбирали кулі, прибрали сліди крові. Співробітник ООН також повідомив, що американські слідчі навмисне затягують розслідування, аби правди про афганське «криваве весілля» ніхто і ніколи не дізнався. Якби всі ці відомості, як і очікувалося, було б оприлюднено, міг би статися грандіозний скандал. Військовий злочин був би явним, а американським солдатам довелося б відповідати перед судом. Не виключено, що передбачаючи подібні інциденти, адміністрація Джорджа Буша й протистояла створенню Міжнародного кримiнального суду. Однак поки що це тільки припущення. У Пентагоні твердять, що вояки Сполучених Штатів, обстежуючи афганську територію, потрапили під обстріл, а тому мусили захищатись. Є цьому й докази — зібрана потім зброя афганців, відеокадри, на яких зафіксовані гарматні вежі біля обстріляного села.
Лишається, втім, питання: чому при такій кількості доказів досі не завершено розслідування? Із дня афганської трагедії, між тим, сьогодні виповнюється рівно місяць.