Американські та філіппінські військові вчора розпочали підготовку до спільної операції проти прихильників радикального ісламу, які діють на території Філіппін. У наймасштабнішій після Афганістану зарубіжній «антитерористичній» акції Пентагону передбачається задіяти загалом понад 650 американських військовослужбовців. У цей час на Філіппіни прибув лише передовий контингент експедиційних сил США.
«Розташування основної частини американських військ, імовірно, розпочнеться наступного тижня», — повідомив у бесіді з журналістами представник філіппінського командування бригадний генерал Еммануель Деодозіо. До складу контингенту увійдуть 160 бійців елітних спецпідрозділів збройних сил США, у тому числі, знамениті «морські котики» і «зелені берети».
Офіційно мандат американських сил на Філіппінах передбачає тільки надання консультативного і технічного сприяння місцевим військам.
Крім цього, американські військові будуть спільно зі своїми філіппінськими колегами патрулювати райони країни, де спостерігається підвищена активність повстанських формувань. Військовослужбовці мають право використати зброю з метою самозахисту.
Основним своїм противником Маніла вважає ісламістське угруповання «Абу Сайяф», яке діє на філіппінському острові Басілан. Як передбачають експерти Пентагону, керівництво угруповання підтримує тісні зв’язки з лідером «Аль-Каїди» Осамою бен Ладеном.
Наприкінці минулого року адміністрація США пообіцяла надати Філіппінам військову допомогу на суму понад $100 мільйонів. Тоді ж президент Джордж Буш запропонував своїй філіппінській колезі Глорії Арройо направити на Басілан американські війська для безпосередньої участі в бойових діях проти бойовиків «Абу Сайяф».
Однак Арройо була вимушена відхилити ініціативу американського лідера, пославшись на ряд положень національної конституції. Основний закон держави забороняє присутність на Філіппінах іноземних військових, за винятком інструкторів та військових частин, що проходять транзитом через територію країни, повідомило агентство Рейтер.
Нагадаємо, що серед інших країн-цілей із боротьби з тероризмом, крім Філіппін, вже згадувалися Індонезія, Сомалі, Ірак. До речі, американський сенатор Джозеф Ліберман, який нещодавно з групою конгресменів відвідав Афганістан, заявив, що наступним етапом у війні з тероризмом повинен стати удар по режиму Саддама Хусейна в Іраку. У зв’язку з тим, що війна в Персидській затоці так і не призвела до повалення правління Хусейна, Ліберман вважає необхідним застосування для цього інших «конкретних заходів». «Наша мета полягає у звільненні іракського народу і всього світу від тиранії Саддама, подібно до того, що ми вже зробили у 1991 році», — підкреслив сенатор, колишній кандидат на пост віце-президента від демократів на останніх президентських виборах у США.
Сі-Ен-Ен також повідомило про посилення заходів безпеки у посольстві США в Ємені. На думку американського держдепартаменту, у цій країні існує «ймовірна загроза» для їх дипломатів від терористичної мережі «Аль-Каїди». Посольство припинило діяльність своїх консульської та візової служб. До речі, посольство у єменській столиці Сані одного разу вже було закрите незабаром після подій 11 вересня. Відкрили його тільки на початку листопада.