Білоруська влада недовго зберігала обличчя. Мітинг опозиції в понеділок відбувся без особливих ексцесів, але потім міністерство внутрішніх справ заявило про намір надалі покласти край усім несанкціонованим акціям, і у вівторок ОМОН показав свою силу. На нову демонстрацію, за оцінками самих опозиціонерів, зібралися кількасот осіб. Кілька десятків із них затримали. Під час «затримання» вартові порядку побили телеоператорів НТВ і REN-TV, від душі віддухопелили телекамери. Якщо такі методи застосовували до репортерів із братської Росії, то білоруським опозиціонерам дісталося ще більше. «Скрутили» лідера «Молодого Фронту» Павла Северинця, голову Об’єднаної громадянської партії Анатолія Лябедьку і голову соціал-демократичної партії «Народна Грамада» Миколу Статкевича. За групою демонстрантів, серед яких був Анатолій Лябедька, бійці ОМОНу вдерлися до ресторану «Патіо Піца». Лідер ОГП отримав перелом ребер, гематому нирок і легку черепно-мiзкову травму, повідомив заступник голови партії Олександр Добровольський. Як було відомо на момент здачі номера, суд Ленінського району Мінська призначив Миколі Статкевичу 10 діб адміністративного арешту, а Павлу Северинцю — 15.
«Мінськ залишили іноземні спостерігачі та представники закордонних ЗМІ, і силові структури перейшли до звичних для них методів роботи», — пояснює розгул законності голова «Правозахисного альянсу» Людмила Грязнова. Як повідомляє «Хартія’97», у вівторок увечері кореспондентам російських телеканалів НТВ, РТР і REN-TV не дали можливості перегнати зняті сюжети в Москву. До речі, російського тележурналіста Павла Шеремета, побитого невідомими, несподівано виписали з лікарні. Він потрапив туди вже після розмови з міліціонерами. Вони затримали і нападників на Шеремета, але протокол затримання стверджував, що сам журналіст атакував двох незнайомців і почав їх бити. Проблеми тривали й у лікарні. Як повідомила радіостанція «Эхо Москвы», до репортера прийшли лікарі та заявили, що йому, звісно, необхідне лікування в стаціонарі, але за договором між Росією та Білоруссю лікарі однієї країни можуть надавати громадянам іншої лише екстрену допомогу... Такі, мабуть, особливості клятви Гіппократа у правовому полі Союзної російсько-білоруської держави, яку ніби ніхто не скасовував.
Ось і секретар цього Союзу Павло Бородін, колишній завгосп президента Єльцина, захистив Олександра Лукашенка від нападок Заходу. «Представники та спостерігачі і ПАРЄ, і Євросоюзу що роблять? Їм сказали — все погано, вони і повторюють: «Все погано». І пишуть: «Все погано». Але я-то там був, і бачив все по-іншому!», — передає Бі- Бі-Сі слова Бородіна. «Я бачив, як прості люди приходять на виборчі дільниці! Ну навіщо, до біса, бабусі 85 років, вона ледь шкутильгає, навіщо їй йти на цю виборчу дільницю?! А вона прийшла. Що, її пригнали, силоміць в автобусі привезли? Ні, вона сама прийшла! — заявив Бородін у своєму емоційному виступі. — А молодь чому в автобусі привезли? Та просто попросили хлопці, щоб їх підвезли, бо їм треба в село їхати, до мами з татом, перед зимівлею город покопати». Нагадаємо: кілька років тому прокуратура Женеви видала міжнародний ордер на арешт Павла Бородіна за обвинуваченням у відмиванні грошей.
Маючи такого авторитетного захисника, як Пал Палич, міністерство закордонних справ Білорусі назвало оцінку референдуму міжнародною місією спостерігачів від ОБСЄ «явно необ’єктивною». «Вибори до парламенту та республіканський референдум продемонстрували переконливу підтримку білоруським народом подальшого становлення демократичних інститутів республіки», — мовиться в заяві МЗС. У документі також наголошується на своєчасності висновків, зроблених у заяві «Про стан справ в ОБСЄ», прийнятій на саміті СНД 3 липня. У цьому документі лідери країн Співдружності закликали докорінно переглянути методи і форми роботи ОБСЄ, включно зі сферою виборів.
Борючись з агентами Заходу, Комітет держбезпеки Білорусі заарештував громадянина США Іллю Мафтера, експерта Інституту «Відкрите Суспільство» (фонд Сороса). У Білорусі Мафтер працював у рамках програми, здійснюваної спільно з ООН. Тепер його звинувачують у шахрайстві стосовно оператора мобільного зв’язку. Захід тим часом продовжує критикувати голосування 17 жовтня. Зокрема, його назвали недемократичним міністр закордонних справ Польщі Влодзімеж Цимошевич і міністр закордонних справ Норвегії Ян Петерсен, який є чинним головою Комітету міністрів Ради Європи. Від імені Євросоюзу побиття й затримання демонстрантів у Мінську засудив Хав’єр Солана.
Як очікується, незабаром президент Буш підпише «Акт про демократію в Білорусі», затверджений Конгресом і Сенатом США. Цей документ передбачає оголошення санкцій проти Мінська у разі відмови білоруської влади припинити переслідування опозиції та незалежних ЗМІ, розслідувати випадки політично мотивованих зникнень людей. Акт також передбачає підтримку білоруських демократичних сил і незалежної преси.