В НАТО задоволені результатами співробітництва України з Організацією північноатлантичного договору в поточному році. Про це наголошували представники Альянсу на засіданні прес- клубу з питань євроатлантичної інтеграції на тему «Виконання цільового плану Україна—НАТО в 2007 році».
Зокрема, директор Центру інформації і документації НАТО в Україні Мішель Дюре відзначив, що цього року в Україні розпочалася реальна інформаційна кампанія щодо євроатлантичної інтеграції. Водночас він підкреслив: «В НАТО сьогодні задоволені рівнем нашої співпраці». За його словами, цього року було проведено рекордну кількість заходів (майже 300) співробітництва між Україною і НАТО. При цьому Центр інформації і документації НАТО брав участь або надавав підтримку у 78 заходах. «Це означає, що сьогодні українці говорять українцям про НАТО. Я сподіваюся, що наступного року цей процес буде продовжуватися», — підкреслив М. Дюре.
Директор Центру інформації і документації НАТО в Україні також нагадав, що на нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ НАТО було оголошено про намір організувати під час саміту Альянсу в Бухаресті засідання комісії Україна—НАТО на рівні президентів і глав держав, включаючи українську сторону. За словами М. Дюре, це є свідченням того, що процес нашої співпраці розвивається, незважаючи на політичні виклики, які виникають в Україні.
Подібної думки дотримуються і в Брюсселі. Зокрема, по відеомосту зі штаб-квартири НАТО про це розповіли журналістам представник відділу у зв’язках з Росією та Україною Управління з політичних питань та політики в галузі безпеки НАТО Керем Альп та керівник відділу оборонного співробітництва Управління оборонної політики та планування НАТО Джордж Кацирдакис.
«Практично всі показники Цільового плану були виконані. Або ж ми настільки суттєво просунулися в їх досягненні, що в нас є всі підстави бути задоволеними», — наголосив К. Альп. За його словами, протягом 2007 року було багато зроблено задля того, щоб інформувати якомога ширше українську громадськість про НАТО. Він висловив сподівання, що зроблена робота буде успішно розвиватися, і в Цільовому плані на 2008 рік будуть включенi галузі, які досi не були охопленi у попередніх заходах співпраці.
За словами Джорджа Кацирдакиса, 2007 рік був присвячений реформуванню сектору безпеки, і вся робота продовжувалася згідно з наміченими темпами з урахуванням наявності такого потужного інструменту, як процес перегляду оцінки сил. Він вважає, це все це стало можливим, зокрема, завдяки тому, що вперше в історії було затверджено Національну стратегію безпеки України, яка була розроблена українськими фахівцями за допомоги і підтримки фахівців НАТО.
Дж. Кацирдакис назвав три найуспішніші приклади співпраці між Україною та НАТО в 2007 році. За його словами, одним iз таких прикладів є програма професійного розвитку, яка спрямована на забезпечення високого рівня професійної підготовки для цивільних фахівців, які працюють у міністерстві оборони. Другий етап цієї програми передбачає роботу з фахівцями, які будуть працювати в інших закладах і структурах сектору безпеки. Третій етап передбачає більш широке охоплення цивільних фахівців, які працюватимуть у широкому сенсі в секторі безпеки, представляючи громадянське суспільство, а також в державній службі.
Ця програма була започаткована в 2005 році 20 країнами-членами НАТО і передбачала не лише практичну підготовку фахівців, але й конкретні фінансові внески з боку країн-членів Альянсу. До сьогоднішнього дня цією програмою було охоплено 300 цивільних представників України.
«Ще одним важливим проектом був проект, яким керувала спільна робоча група Україна—НАТО з питань цивільного демократичного контролю над сектором розвідки. В рамках цього проекту 19 країн-членів НАТО співпрацюють з Україною для надання допомоги і підтримки в процесі впровадження демократичного цивільного контролю в секторі розвідки відповідності до тих цілей, які Україна собі визначила в процесі євроатлантичної інтеграції», — сказав Дж. Кацирдакис. За його словами, ще один проект, який забезпечує можливість працювати через партнерські мережі, націлений на розвиток фахових знань в українському суспільстві. «Цей проект є надзвичайно важливим, оскільки він дає можливість неурядовим організаціям, громадянському суспільству фахово і поінформовано обговорювати ті питання, які безпосередньо пов’язані з сектором безпеки і сектором оборони України», — наголосив Дж. Кацирдакис.
Він також вважає дуже важливим, щоб самі українці говорили про співпрацю НАТО з Україною і про те, що робиться корисного для України з боку військово-політичного блоку. А якщо сам Альянс буде говорити про позитивні моменти, які існують в нашій співпраці і про те, що НАТО робить для України, то багато хто може це сприймати як пропаганду, зазначив представник Альянсу. На його думку, найважливішим інструментом для успіху процесу інформування про НАТО може стати пряме спілкування між громадянами країн НАТО і українськими громадянами. Він також вважає, що потрібно дати можливість неурядовим організаціям, громадським організаціям якомога ширше проводити такі заходи, в ході яких будуть висвітлюватися не тільки питання оборони чи безпеки, а й значно ширше коло питань, які стосуються різних аспектів щоденного життя, які можуть бути цікавими як громадянам країн НАТО щодо України, так і українцям про життя в країнах НАТО.
Обидва представники НАТО вважають, що зараз рано передбачати, чи буде на черговому саміті НАТО в Бухаресті прийняте рішення щодо надання Україні Плану дій щодо членства. «Ми не можемо брати на себе сміливість і говорити від імені 27 глав держав і урядів, які, можливо, будуть розглядати це питання. З нашого боку важливо надати їм максимально вичерпну інформацію з приводу того, чого Україна прагне і куди вона хоче рухатися. І відповідно тоді буде прийматися рішення, яке, я переконаний, в будь-якому випадку буде на користь подальшій співпраці між Україною і НАТО», — сказав К. Альп. Тим часом його колега Дж. Кацирдакис зазначив, що не можна дати відповідь на запитання, до того як ми не почули його. Таким чином, обидва представники НАТО відповіли на запитання «Дня», чи можна очікувати, що на засіданні Комісії Україна—НАТО в Бухаресті з участю глав держав НАТО і України можна очікувати того, що в разі подачі Україною заявки на отримання Плану дій щодо членства цей план може бути наданий нашій країні.
Водночас К. Альп зазначив, що подальше наближення України до ПДЧ залежатиме від конкретно продемонстрованих наявних результатів і конкретного прогресу. Тим часом Дж. Кацирдакис вважає, що попри досягнення України в реформуванні сектору безпеки, дуже важливо враховувати такий фактор, як загальна підтримка українським населенням інтеграції України в НАТО. Він також повідомив, що на сьогодні з боку України не було подано заявки на отримання Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ).