Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Останнє китайське попередження Тайваню

23 лютого, 2000 - 00:00

Учора китайські газети опублікували ультиматум Тайваню, який Піднебесна вважає частиною Китайської Народної Республіки. Китайський уряд закликав блудного сина — Тайвань, який відколовся від материкового Китаю 1949 року, негайно розпочати переговори про возз’єднання, або ж готуватися до війни.

Аналітики зазначають, що КНР часто вдавався до погроз. Навіть Ден Сяопін говорив про «немирні дії» щодо цієї китайської території, якщо не буде розв’язано проблему возз’єднання. Однак досі Пекін погрожував вдатися до військових дій лише за таких обставин: якщо Тайвань оголосить незалежність, розробить атомну зброю або ж стане об’єктом чиєїсь агресії. Останнє китайське попередження, на думку провідного китайського аналітика Ліу Хуна, свідчить про те, що у Пекіна урвався терпець і він вирішив встановити графік возз’єднання. Хун уважає, що китайська влада вирішила вплинути на тайванських кандидатів і виборців, які братимуть участь у президентських виборах 18 березня. Поки що опитування громадської думки свідчить, що більшість мешканців цього острова віддає перевагу нинішньому статусові. Вони побоюються, що проголошення незалежності може спричинитися до війни.

Тож, мабуть, Піднебесна і хоче зіграти на цьому чинникові. Вона обіцяє Тайваню ті ж самі умови повернення до свого лона, що й Гонконгу та Макао. Пекін сподівається, що формула «одна країна — дві системи» і в цьому випадкові стане свого роду чарівною паличкою. А для більшої надійності Пекін вирішив «підправити» цю формулу ультиматумом.

До речі, останні дії китайської влади свідчать про те, що Пекін не збирається кидати слів на вітер. Цього місяця Пекін закупив у Росії два російських бойових кораблі, один з яких вже було продемонстровано Тайваню. Цими вихідними лідер Китаю Цзянь Цземінь побував на військових базах на півдні країни, які можуть використовуватися при вторгненні на поки що «незалежний» китайських острів. Можливо, всі ці дії та заяви таки вплинуть на більшість тайванців, які роками насолоджувалися добробутом і демократією, але, як свідчить опитування, не бажають військової конфронтації з материковим Китаєм.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: