Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Останній кадр

Пентагон визнав убивство журналіста в Iраку
19 серпня, 2003 - 00:00

Учора Пентагон підтвердив, що саме американські військові застрелили в Іраку телевізійного оператора агентства Рейтер — палестинця Мізена Дану — біля в’язниці на околиці Багдада. За словами очевидця трагічного інциденту, вогонь відкрили солдати на американських танках. Представники армії США заявляють, що вояки переплутали відеокамеру з гранатометом.

Навіть після оголошення Сполученими Штатами завершення війни в Іраку у травні до стабільності в країні ще дуже далеко. Постійні сутички між місцевим населенням і американськими вояками трапляються мало не щодня. Оператор Мізен Дану загинув у неділю якраз під час мінометного обстрілу іракської тюрми, у результаті чого шестеро іракських в’язнів було вбито і понад 50 поранено. На останніх кадрах, які встиг зняти вбитий журналіст, зафіксовано, як два танки почали рухатися в його бік. Із однієї машини пролунали постріли, після чого оператор впав замертво. «За півсотні метрів ми побачили танк. Я почув шість пострілів, перш ніж Мазен упав додолу», — розповів водій вбитого журналіста. Крім того, він зазначив, що американські солдати не могли переплутати відеокамеру з гранатометом, оскільки на тому місці було дуже багато журналістів: «Вони знали, що тут журналісти, тому це не був нещасний випадок».

Однак представники американського командування наголосили, що їхні солдати побачили Мазена на відстані, а тому подумали, що він належить до іракських партизанів. Тільки коли вояки підійшли ближче, то зрозуміли, що вбили журналіста, поінформувало агентство Ассошиейтед Пресс. «Це ще один трагічний випадок, з приводу якого ми висловлюємо жаль», — зазначив речник Центрального командування США Люїс Метсон. На минулому тижні Сполучені Штати передали Україні результати розслідування щодо загибелі 35-річного оператора Рейтер Тараса Процюка. У листі також висловлювався жаль і наголошувалося на тому, що 8 квітня журналіст загинув унаслідок трагічного випадку. При цьому США заявили, що американські солдати діяли у цілях самооборони і не знали, що в багдадському готелі «Палестина» перебували журналісти. Кількома днями пізніше Міністерство закордонних справ України наголосило, що Пентагон повинен продовжити розслідування. Нагадаємо, що разом із українцем загинув і іспанський журналіст. Його родина також розкритикувала американські висновки і попрохала нового, незалежного розслідування.

У цілому з початку війни в Іраку загинуло 17 журналістів (у результаті атаки американських солдатів — четверо).

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: