Перші дні переговорів між ізраїльськими та палестинськими представниками у єгипетському місті Таба щодо припинення вогню на Близькому Сході та підписання остаточної мирної угоди поки що бажаних результатів не принесли. Або говорячи точніше — про якісь результати нової зустрічі двох сторін, що конфліктують, досі не повідомляли. Що в принципі є цілком традиційним і зрозумілим для ведення будь-яких переговорів.
«Якщо така атмосфера триватиме до кінця тижня, можливо, ми отримуємо приємний сюрприз», — так прокоментував хід переговорного процесу палестинський представник Абед Раббо. Ізраїльська сторона, між тим, поінформувала про створення двох комітетів у рамках мирних переговорів — один для обговорення майбутніх кордонів, долі Єрусалима, а також питань безпеки; інший — для вивчення проблеми палестинських біженців. Попри «таку» атмосферу, на переговорах в близькосхідному регіоні вона лишається доволі напруженою. Хоч в окремих районах стрілянини помітно поменшало, про повне припинення кровопролиття говорити ще зарано. У понеділок в районі смуги Газа вибухнула бомба, унаслідок чого серйозних поранень зазнав ізраїльський вояк. Загалом після майже чотирьох місяців збройного ізраїльсько-палестинського протистояння загинуло майже 360 осіб — переважною більшістю палестинців.
Разом із тим ізраїльський уряд призупинив цими днями співпрацю з міжнародною комісією, призначеною Радою Безпеки ООН для розслідування причин нової хвилі кровопролиття на Близькому Сході. Палестинська автономія висловила з цього приводу своє занепокоєння. Ізраїль же мотивував своє рішення тим, що комісія без дозволу властей відвідала святиню євреїв та мусульман (відому для перших як Храмова гора, а для других — Харам аль-Шариф). Саме з цього місця фактично й почався останній конфлікт на Близькому Сході, коли до релігійної святині завітав лідер партії Лікуд Аріель Шарон, який, крім ворожості, інших почуттiв в арабів не викликає. Водночас окремі організації роблять власні висновки і щодо чергового кровопролиття на Близькому Сході, і щодо переговорного процесу. Палестинський центр посередників оприлюднив нещодавно заяву, в якій «мирний процес», що можна було нібито спостерігати на Близькому Сході в останні сім років, був хибним відчуттям, фактичним обдурюванням арабських країн. На думку Центру, у той час як Сполучені Штати говорили про нібито величезні зрушення в переговорах, Ізраїль продовжував будувати свої поселення на палестинській землі. Створювалося ж враження «мирного процесу» тільки для того, аби завести в оману сусідніх з Ізраїлем країн, аби останній зміг уникнути ізоляції в регіоні, стверджує Палестинський центр.
У переговорах у Табі американці участі не беруть. Тому у випадку провалу цих обговорень переговорним сторонам уже нічого не лишиться, як нарікати тільки на себе. Легше, правда, від цього не стане нікому. Особливо нинішньому поки що прем’єр-міністру Ізраїлю Ехудові Бараку, якому майже через два тижні доведеться доводити своє право на обіймання найвпливовішої в країні посади. 6 лютого в Ізраїлi мають відбутися дострокові прем’єрські вибори. Головним суперником Барака буде Аріель Шарон, популярність якого серед виборців, згідно з останніми соціологічними опитуваннями, набагато перевищує рейтинг теперішнього глави уряду. Перемога, очевидно, буде за «лікудівцем», якщо коректив у ізраїльський політичний розклад не внесуть результати переговорів у Табі.