Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ознайомчий візит

Прориву у продовженні нафтопроводу до Плоцька не буде
7 вересня, 2006 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Учора прем’єр-міністр України Віктор Янукович здійснив перший робочий візит у західному напрямку до сусідньої Польщі. До цього він лишень встиг побувати з офіційним візитом в Сочі і неофіційним — у Москві. Формальним приводом для поїздки В.Януковича в Польщу була участь у XVI міжнародному економічному форумі «Криниця-2006», у ході якого була запланована зустріч з польським прем’єром Ярославом Качиньським. Слід зазначити, що у цьому заході традиційно беруть участь українські прем’єри чи президенти. Торік Україна пропустила цей форум через прем’єрську кризу.

У Польщі із нетерпінням чекали на нового українського прем’єра. Це пояснюється тим, що польські вищі урядовці хочуть безпосередньо від нього почути про плани українського уряду, який вперше в історії України сформувала парламентська коаліція, у якій більшість складає партія В.Януковича. Очікується, що бачення українського прем’єра щодо європейської інтеграції України і співпраці з Польщею буде оприлюднене під час його виступу на форумі. Очевидно, що детальніше теми співпраці будуть обговорюватися під час переговорів віч-на-віч.

За повідомленням польського пресового агентства РАР, на форум, який відбувається у Криниці Гурський, прибула українська делегація чисельністю 40 чоловік. Це має свідчити про те, яку вагу надає Україна відносинам з Польщею. Сама тема форуму «Економічна безпека» задає тон переговорам між українською і польською стороною. А це перш за все означає болючу для двох сторін тему — добудову нафтопроводу Одеса — Броди до польського міста Плоцьк. І поляки ждуть від нового прем’єра визначеності щодо цього проекту. В інтерв’ю польським журналістам В.Янукович чітко сказав, що він виступає за продовження нафтопроводу. Використання нафтопроводу в реверсному напрямку, В.Янукович пояснив тим, що трубопровід не може стояти пустим. «Україна має користь від того, що «Одеса — Броди» працює в так званому режимі реверсу. Так буде продовжуватися до тих пір, поки не буде добудована польська частина нафтопроводу, і поки не буде вирішено, якою нафтою заповнити трубу. Треба пам’ятати, що «Одеса — Броди» був побудований для того, щоб забезпечити диверсифікацію поставок нафти». Але ми втратили багато часу, і прийшов час цю помилку виправляти», — цитує В.Януковича польська газета «Жеч Посполіта». В інтерв’ю польському пресовому агентству РАР український прем’єр зазначив, що проект добудови Одеса — Броди дозволить і Україні, і Європі диверсифікувати енергетичні поставки, що, на переконання В. Януковича, об’єднає економічні інтереси двох країн. Водночас він застеріг, що крім політичної волі, потрібна практична діяльність. «Якщо ми створимо відповідні умови для постачальників і споживачів нафти, цей проект буде реалізований і це питання не потрібно політизувати», — зазначив український прем’єр.

Очевидно, практичними міркуваннями керується міністр палива та енергетики Юрій Бойко. Нещодавно в інтерв’ю журналістам він сказав, що транспортувати каспійську нафту в Європу через «Одесу — Броди» можна буде лише за два-три роки. Саме стільки часу буде потрібно для того, щоб продовжити цей нафтогін до Плоцька. Паливний міністр вважає, що цей трубопровід запропонує постачальникам нафти конкурентні ціни. Він вважає, що зараз в Україні слід провести переговори з компаніями-власниками ресурсів у каспійському регіоні, зрозуміти динаміку їх розвитку, їхній виробничий і зовнішньоторговий баланс. По словам міністра, тарифна політика нафтопроводу Одеса — Броди буде формуватися з врахуванням того, як просувається спорудження трубопроводу Бургас — Александропулос. Цікаво, що Ю.Бойко не поїхав на польський економічний форум, хоча польське агентство РАР повідомило вчора, що в складі української делегації присутній міністр палива та енергетики. Вочевидь, у Ю. Бойко виявилися більш нагальні справи у Москві. Саме туди він відбув учора для проведення переговорів з головою правління ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером. Як повідомив журналістам перший заступник міністра Вадим Чупрун, мова на цій зустрічі йтиме про постачання природного газу в Україну в 2006—2007 роках.

Аналітики припускають, що попри проросійську риторику нинішнього українського уряду, бізнесові інтереси тих, хто підтримує В. Януковича не завжди збігаються з інтересами Росії, а тому не виключена тісніша співпраця з Європою і, зокрема, з Польщею щодо добудови нафтогону до Плоцька.

Довідка «Дня»

Наприкінці 2001 року ВАТ «Укртранснафта» завершила будівництво нафтопроводу Одеса — Броди (нафтотерміналу «Південний» — Одеса — Броди) довжиною 674 км і потужністю 9 млн. тонн на рік. Наприкінці травня 2003 року Україна, Польща і ЄС підписали декларацію, якою підтримали проект транзиту каспійської нафти нафтопроводом Одеса — Броди і його добудови до польського міста Плоцьк, звідки нафта по вже існуючому нафтопроводу може потрапити в Гданськ.

Починаючи з середини 2003 ро ку, в Україні активно обговорювалося питання про напрямок використання нафтопроводу Одеса — Броди. На реверсному напрямку використання цього нафтопроводу наполягала російсько-британська компанія ТНК ВР. 3 лютого 2004 року український уряд ухвалив рішення про використання нафтопроводу у прямому напрямку, але вже в липні цього року переглянув своє рішення. Наприкінці липня 2004 року ВАТ «Укртранснафта» і ТНК-ВР підписали контракт на прокачку нафтопроводом Одесса — Броди 9 млн. тонн нафти на рік у напрямку нафтотерміналу «Південний» (м.Одеса). За умовами контракту передбачаєтсья транспортування російської нафти Urals по маршруту «Мозир — Броди — « Південний» протягом трьох років в обсязі 9 млн. тонн на рік. Разом із тим, Наглядова рада «Укртранснафти» схвалила добудову нафтопроводу Одеса — Броди до польського Плоцька і створення для цього спільного підприємства «Сарматіа» з польською компанією PERN Przyjazn.

Які результати може принести форум у Криниці? Чи дасть зустріч польського і українського прем’єрів поштовх добудові нафтопроводу Одеса — Броди до Плоцька? Про це читайте у коментарі польського експерта.

КОМЕНТАР

Анна ГУРСЬКА, Інститут східних досліджень, Варшава:

— На форумі голови урядів Польщі та України рішень не прийматимуть на конкретні результати. Це захід радше призначений для того, щоб зав’язати контакти, познайомитися, проінформувати про наміри. Головне, звичайно, те, що це буде перша зустріч прем’єр-міністрів. Я думаю, мова йде про знайомство, про перші контакти. А продовженням буде нормальна робота і відносини в робочому порядку. Думаю, що польська сторона налаштована на те, щоб встановити активні робочі контакти і підтримання тих відносин, які були раніше. Адже у відносинах була перерва, викликана виборчим календарем в обох країнах. Загалом, Варшава налаштована на конкретну роботу з Києвом. Я не очікувала б від форуму конкретних результатів, тому що це є інша площадка, ніж нормальні контакти.

Польська сторона вважає, що Україна зацікавлена у продовженні цього проекту. Цілком можливо, що якісь конкретні домовленості щодо цього проекту будуть досягнуті на цьому форумі, основна тема якого «Енергетична безпека». Зрозуміло, що учасники форуму будуть обговорювати питання енергетичної співпраці. Оскільки В.Януковича на цьому заході супроводжує достатньо репрезентативна делегація, то, очевидно, її члени проведуть більш конкретні розмови з польськими колегами.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: