Сьогодні настав якраз той день, коли Палестинська автономія обіцяла проголосити свою державність. У вересні цього року палестинська адміністрація уже планувала такий крок, однак після переговорів палестинці зрештою погодилися піти на певні поступки і відклали своє рішення до 15 листопада. Ізраїльська сторона тоді сподівалися, що палестинська адміністрація зрештою відмовиться від свого наміру або перенесе і в листопаді. Проте
нинішня ситуація, коли кровопролиття між палестинцями та ізраїльтянами не думає вщухати, передбачити дії Палестини фактично неможливо.
Щодня гинуть люди з обох сторін. Кількість загиблих уже перескочила за 200 осіб. Мирні переговори, досягнуті домовленості за цей час так і не набули сили. Попередні ж угоди, очевидно, починають таку силу втрачати. За цих умов Палестину і зокрема її лідера Ясіра Арафата мало що може спинити від обіцяного проголошення державності.
Єдине, на що покладають сподівання в Ізраїлі, це на блокаду низки палестинських поселень, що мусить уповільнити або взагалі позбавити Палестину бажання проголосити державність. У відповідь на загибель чотирьох євреїв Ізраїль вчора поновив блокаду палестинських поселень Західного Берега ріки Йордан та Сектору Газа. Усі чотири ізраїльські громадяни були обстріляні на автошляхах, які зовсім недавно були відкриті для пересування палестинців після досягнення домовленості між Арафатом та колишнім прем’єр- міністром Ізраїлю Шимоном Пересом про припинення вогню. Палестинська сторона не змогла дотриматися взятих зобов’язань, ізраїльська ж відмовилася у відповідь. Командувач ізраїльськими силами Іцхак Ейтхан підкреслив, що нинішня блокада буде жорсткішою, ніж у минулому, і пропускатися будуть тільки вантажі з продовольством та медикаментами.
На вчорашній вечір ізраїльський прем’єр-міністр Ехуд Барак запланував термінове урядове засідання задля обговорення подальших дій після вбивства чотирьох осіб — водія, вчителя та двох вояків — палестинськими повстанцями в понеділок. Барак задля цього скасував навіть свої закордонні зустрічі (учора він мав відвідати Лондон, де зустрівся б із британським прем’єром Тоні Блером).
Не змусила довго на себе чекати і реакція палестинців, які заявили, що в разі блокування їхніх міст ізраїльськими силами, вони не пропустять у свої поселення жодного ізраїльського вояка, жодного ізраїльського поселенця. Командир озброєного угрупування «Танзім» (молодіжної гілки руху «Фатх») Марван Баргуті повідомив також, що його сили планують перенести конфлікт на території, контрольовані Ізраїлем, і відрізати таким чином єврейські поселення від цієї країни. На Близькому Сході почали говорити про нову тактику Арафата та «Танзіму», які нібито прийняли стратегію під назвою «смерті на дорогах» — влаштовування засідок і обстрілювання автомобілів.
Однак заплановане на сьогодні проголошення державності Палестини користі не принесе ані самій Палестині, ані Ізраїлю. Блокада поселень спричинить до економічної ізоляції, зростання безробітних в автономії. Близько 125 тисяч палестинських працівників, шоста частина від загальної кількості робочого населення Палестини, не зможе більше потрапити на свої робочі місця в Ізраїль. Сумнівно, що визнають державність Палестини у світі. Сполучені Штати — основний посередник у переговорах на Близькому Сході — вже висловлювали з цього приводу свою критику.