Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Палестинський поворот

22 грудня, 2001 - 00:00

Воєнізоване палестинське угруповання ХАМАС учора прийняло рішення припинити акти бойовиків-камікадзе на території Ізраїлю. Про це мовилося в листівці, поширеній ХАМАСом у Секторі Газа. Хасан Юсеф, високопоставлений представник угруповання на Західному березі, підтвердив, що таке рішення дійсно прийнято, і теракти бойовиків-камікадзе, які тривали впродовж 15 місяців інтифади, будуть припинені. Інше угруповання, Ісламський джихад, не лише утрималося від подібних заяв, але й навпаки, звинуватило палестинського лідера Ясіра Арафата в зраді.

Очевидно, Арафат обрав у своїй політиці щодо близькосхідного врегулювання нову тактику. Минуло вже більше року, як на Близькому Сході вибухнула чергова хвиля насильства. Десятки зустрічей ізраїльського та палестинського керівництва до жодних просувань не привели. Дійшло, зрештою, до того, що минулого тижня Тель-Авів розірвав будь-які відносини з палестинським керівництвом і мало не оголосив війну. Арафат через три дні виступив зі зверненням, в якому закликав угруповання ХАМАС та Ісламський джихад припинити свою насильницьку діяльність проти євреїв. Більше того, вперше Арафат розцінив їхню діяльність як терористину. Звернення, принаймні, на одне формування подіяло переконливо.

Тепер, схоже, Арафат прагне, щоб його заклики подіяли і на міжнародну спільноту.

«Прийшов час показати Сполученим Штатам, що їхня підтримка Ізраїлю приносить шкоду не тільки спокою на Близькому Сході, а й самій Америці», — заявив учора на зустрічі з пресою посол Палестини в Україні Валід Закут. Він запевнив, що для Палестини «стратегічним вибором є мир». Проте «що ми можемо сказати ізраїльському прем’єр-міністру Шарону, за яким стоїть чотири акції, внаслідок яких загинуло чотири тисячі палестинських дітей, жінок, старих людей?», — зазначив Закут. На його думку, «Шарон займається фактично державним тероризмом, бомбуючи мирне палестинське населення». Закут також відзначив позиції Європейського Союзу, Росії, Китаю, «які підтримують справедливу боротьбу Палестини». Про Україну він згадав тільки після запитання кореспондента «Дня» про оцінку зусиль Києва зайняти посередницьку позицію у врегулюванні близькосхідного конфікту. Палестинський посол запевнив, що Арафат «вітає таку ініціативу з боку України». Про роль України на Близькому Сході посол говорив, до речі, позавчора з Президентом Леонідом Кучмою. Закут повідомив також досить цікаву деталь: українського спецпредставника на Близькому Сході Віктора Нагайчука, який навідався до регіону минулого тижня, з посланцями ЄС, США, Росії та ООН познайомили саме палестинці.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: