Під час візиту Квасьнєвського в польській пресі з’явилося повідомлення з посиланням на цілком відповідальні особи, що Франція загрожує Польщі зірвати заплановані на наступний тиждень переговори між Варшавою та ЄС з питань юстиції та внутрішніх справ (включно з прикордонними питаннями). Париж спростував ці повідомлення — але підтвердив свої жорсткі вимоги до облаштування східних кордонів Польщі, як і інших країн-кандидатів на вступ до ЄС, відповідно до «європейських стандартів». І це ще далеко не все. Під час візиту польського президента до Франції виявилося, що Париж як і інші «європейські» столиці, має дуже серйозні заперечення стосовно можливості вільного пересування людей — громадян країн-неофітів, стосовно відкриття для них ринків праці на тих же умовах, що і для громадян країн-членів ЄС, виникають і серйозні фінансові питання. Зокрема, після ухвалення рішення про прийом можливих членів до ЄС неминуче буде скорочено щорічну допомогу з бюджету ЄС Іспанії, Португалії та Греції. Великого ентузіазму в цих країнах стосовно такої новини не спостерігається, але їхні голоси чимало важитимуть при наступних голосуваннях. На Заході взагалі часто можна почути, що нові члени ЄС не матимуть всіх тих прав, що природні для «старих».
Польська преса сповнена розчарованих коментарів на тему «як можна любити «Францію» із звинуваченнями і Парижа, і Брюсселя в короткозорій політиці. Що особливо цікаво з огляду на те, що з 1 липня розпочнеться французьке головування в ЄС. Варшава — не єдина з розчарованих. Президент Словенії Мілан Кукан звинуватив днями ЄС в нерозумінні реалій та намаганні надати перевагу при прийомі нових членів груповому принципу, бажанні прийняти в першій хвилі розширення Вишеградську групу — Чехію, Польщу, Угорщину, Словаччину, а не тих, хто більше до цього готовий.
Поляки поки що стверджують, що дуже б не хотіли запроваджувати візи для України і взагалі ізолювати Україну від решти Європи — до чого насправді веде політика ЄС. І що Варшава має принаймні ще два з половиною роки на вирішення прикордонної проблеми. Приблизно те ж саме кажуть і в Будапешті. З іншого боку, можна спостерігати, що запровадження візового режиму Чехією та Словаччиною поки що не наблизило їх до такої бажаної «Європи» — все одно залишається безліч проблем та нерозв’язаних питань. Польща, до речі, останнім часом стала проводити значно жорсткіший прикордонний контроль, ніж раніше.
В бажанні Польщі зберегти добрі відносини з Києвом сумнівів немає. Як і в словах одного з польських дипломатів — «ми не хочемо далі йти на Захід без вас». Реальність же така, що попри всі слова про інтеграцію, партнерство, велику Європу — навіть для найбільших просунутих кандидатів цілком очевидно спостерігається тенденція до дискримінації. А Україна та її законні, між іншим, інтереси взагалі нікого не цікавлять.