Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Парламентарії довірилися жінці

13 листопада, 2001 - 00:00

Новим головою парламенту Грузії після виборів, що тривали майже добу, стала 37- річна Ніно Бурджанадзе, котра очолювала парламентський комітет із зовнішніх зв’язків. Її вважають ставленицею команди екс-спікера Зураба Жванія, який подав у відставку 1 листопада в зв’язку з кризою, що вибухнула в Грузії. Одночасно президент Шеварднадзе оголосив тоді і про відставку всього уряду. Кандидатуру Ніно Бурджанадзе на пост голови парламенту висунула фракція меншини «Традиціоналіст», яку підтримав також «Союз громадян», що представляє на законодавчих зборах Грузії більшість та правлячу партію. Ніно Бурджанадзе вважають поміркованим опозиціонером. Минулого року вона вийшла з партії «Союз громадян». Але відразу після свого обрання на пост спікера парламенту Бурджанадзе заявила, що з багатьох питань її погляди збiгаються з поглядами Зураба Жванія. Грузія стала другою після Молдови країною СНД, де жінка стала «за кермом» парламенту.

Суперниками Бурджанадзе були Важа Лордкiпанідзе — колишній посол Грузії в Росії і колишній держміністр, якого вважають ставлеником президента Шеварднадзе, та Джемал Гогітідзе — лідер фракції політоб’єднання «Відродження Грузії», яким керує глава Аджарської автономної республіки Аслан Абашидзе.

Обрання голови парламенту означає закінчення кризи в законодавчих зборах Грузії. Однак до закінчення загальнополітичної кризи в країні ще далеко, її новий спалах може бути пов’язаний з тим, що президент Шеварднадзе повинен подати у парламент список нових міністрів. Можливо, деякі старі міністри збережуть свої пости, зокрема, голова МЗС Іраклій Менагарішвілі. Але керівники «силових» відомств і генеральний прокурор напевно будуть новими — саме їх відставки вимагали учасники багатотисячних демонстрацій, що відбулися у Тбілісі в зв’язку зi скандалом навколо обшуків у незалежній телекомпанії «Руставі-2». Очікується, що у найближчому майбутньому парламент Грузії розгляне питання про введення в країні інституту кабінету міністрів, з подібною ініціативою Едуард Шеварднадзе виступив ще у травні цього року. Серед можливих кандидатів на пост прем’єр-міністра називають лідера Аджарії Аслана Абашидзе та колишнього спікера Зураба Жванія. Правда, Жванія декілька разів заявляв, що «чудово себе почуває в ролі депутата парламенту». Не виключено, що він вирішив поберегти сили для більш серйозної боротьби. У зв’язку з цим у пресі все настирливіше звучать коментарі про те, що Шеварднадзе втратив свій колишній вплив, і розкол у партії «Союз громадян», а також урядова криза пов’язані передусім з бажанням «молодих» потіснити його на політичній арені. Колишній міністр юстиції Грузії Михайло Саакашвілі, один з ініціаторів розколу в правлячій партії та один із можливих претендентів на пост президента країни, заявив, що «перемога Бурджанадзе — це поразка Едуарда Шеварднадзе», як передає «Прайм-ТАСС». Серед інших претендентів — уже знайомі Абашидзе, Жванія, Лордкiпанідзе. Від можливого приходу у велику політику Абашидзе, голови впливового клану, чекають зміни орієнтації країни на користь російсько-вірменського блоку.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: