Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Передолімпійське навантаження

Сергій КАМИШЕВ: Пекін на очах перетворився на сучасне місто-парк
6 серпня, 2008 - 00:00
ОДНА З ОСТАННІХ РЕПЕТИЦІЙ НАПЕРЕДОДНІ ЦЕРЕМОНІЇ ВІДКРИТТЯ ОЛІМПІАДИ У ПЕКІНІ / ПОСОЛ УКРАЇНИ В КНР СЕРГІЙ КАМИШЕВ Є ЧЛЕНОМ ОРГАНІЗАЦІЙНОГО КОМІТЕТУ З ПІДГОТОВКИ ТА УЧАСТІ СПОРТСМЕНІВ УКРАЇНИ В ОЛІМПІЙСЬКИХ, ПАРАЛІМПІЙСЬКИХ І ДЕФЛІМПІЙСЬКИХ ІГРАХ, ВСЕСВІТНІХ УНІВЕРСІАДАХ, ЧЕМПІОНАТАХ СВІТУ ТА ЄВРОПИ ФОТО РЕЙТЕР

Післязавтра о третій годині за київським часом Україна разом з усім світом спостерігатиме за відкриттям Олімпійських ігор у Пекіні. Як Китайська Народна Республіка підготувалася до цього спортивного свята? Що з підготовки Китаю до Олімпіади (організаційно, фінансово і економічно, а також у плані підтримання безпеки під час проведення спортивних заходів) може стати в пригоді Україні, яка разом із Польщею прийматиме Євро-2012? Яку роль відіграватиме українське посольство під час Олімпіади? Про це «Дню» — в ексклюзивному інтерв’ю посла України в КНР Сергія КАМИШЕВА.

«ОЛІМПІЙСЬКА ЛИХОМАНКА»

— Сергію Олексійовичу, як на життя посольства України в Китаї впливає лихоманка, яка охопила цю країну і, зокрема, столицю, напередодні Олімпійських ігор?

— Перш за все хотів би щиро привітати читачів газети «День» з передолімпійського Пекіна та побажати усім нам удачі та успішного виступу українських спортсменів на ХХIХ Літніх олімпійських іграх.

Насправді колектив посольства України у Китаї працює в умовах подвійного передолімпійського навантаження практично увесь останній рік. Ще в жовтні минулого року дипломати посольства та генерального консульства зробили усе можливе для того, щоб сприяти забезпеченню успішного виступу збірної України на Спеціальних олімпійських іграх, які пройшли у Шанхаї. Наші спеціальні олімпійці зайняли одне з перших місць, а співробітники дипмісії пройшли «бойове хрещення» на подібному спортивному заході глобального масштабу.

Саме рік тому вперше виникла ідея створення «Українського олімпійського дому» на території та в приміщенні посольства України у Пекіні, коли минулого літа президент НОКу С.Н. Бубка поскаржився під час зустрічі у нашій дипмісії, що в Пекіні важко та дорого орендувати відповідну будівлю під майбутній «Український дім». Я відразу запропонував Сергію Назаровичу вкласти ті ж самі кошти у реконструкцію та переобладнання посольства, його подвір’я та приміщень. Таким чином олімпійські гроші залишились в Україні: олімпійська команда отримала чудовий «Український дім», а дипломати — оновлений комплекс посольства європейського рівня.

Звичайно, «олімпійська лихоманка» у Пекіні та в цілому Китаї дається взнаки, особливо останнім часом: є проблеми з автомобільним рухом, перевезенням вантажів, отриманням китайських бізнесових віз, доведенням якості пекінського повітря до рівня вимог МОКу, здійсненням підсилених безпекових заходів тощо.

— Але, мабуть, є і позитиви від передолімпійської підготовки...

— Дійсно, уряд КНР та BOCOG (Beijing Organizing Committee of Olympic Games) провели без перебільшення титанічну роботу щодо будівництва та реконструкції олімпійських об’єктів, інфраструктури, доріг, метро, аеропортів, запровадження швидкісних потягів — всього не перелічити. Успішно освоєні сотні мільярдів доларів капітальних вкладень з боку держави та бізнесу — все це залишиться та працюватиме в країні. Достатньо сказати, що практично усі квартири Олімпійського селища, в яких проживатимуть спортсмени, вже викуплені китайцями.

Як один із мешканців китайської столиці, де я живу і працюю вже кілька років, маю визнати, що завдяки підготовці до Олімпіади Пекін дійсно на очах перетворився на сучасне місто- парк, в якому тільки останнім часом було висаджено 40 млн. квітів. Не оминуло китайське керівництво й можливості підвищити рівень культури своїх громадян — спеціальні волонтери у визначені дні привчали пекінців ставати в чергу на зупинках автобусів, замість того, щоб брати їх штурмом, відштовхуючи інших пасажирів, кидати недопалки до спеціальних урн тощо. Зрозуміло, що успішно провести такий обсяг підготовчої роботи в державі та столиці можна було лише завдяки високому рівню координації зусиль, наявності чіткого комплексного плану та практично необмеженого фінансового ресурсу.

ІСТОРИЧНА ЗАЯВКА КИТАЮ

— Тобто, можна вважати, що китайський уряд належним чином підготовився до цієї події?

— Ступінь підготовки китайського уряду до Олімпіади у організаційному, інфраструктурному та фінансовому планах, на мою думку, заслуговує на найвищу оцінку. Стародавня держава має серйозний намір заявити, як це зробили Японія після Токійської олімпіади (1964 р.) та Південна Корея після Олімпіади у Сеулі (1996 р.), про історичне повернення Китаю до групи держав, що складають світову еліту та спроможні впоратися з найскладнішими сучасними викликами у нашому глобалізованому світі. При цьому не можна не зважати на те, що поточний високосний рік приніс Китаю цілу череду загальнонаціональних катастроф, масштаб яких був, на жаль, дійсно надзвичайним. Спочатку в лютому південь Китаю зазнав великих людських жертв та руйнувань від аномально холодної зими, а вже у травні весь світ співчував та допомагав китайцям долати наслідки ще більшої трагедії. Землетрус у провінції Сичуань забрав життя близько 90 тисяч людей та залишив без житла близько 5 млн. місцевих мешканців.

Що ж стосується безпекового аспекту олімпійського свята — то і тут наші китайські партнери ретельно готувалися та доклали чимало зусиль. Водночас китайська влада розуміє, що з огляду на глобальний характер проблеми саме проведення безпечної Олімпіади буде ледь не найскладнішим завданням для організаторів Ігор. Щодо можливості скоєння терористичних актів на Пекінській олімпіаді, то протягом 2008 р. на підготовчих міжнародних семінарах Інтерпол неодноразово заявляв про терористичну загрозу для олімпійців. Визнавали це і самі високопосадовці китайських спецслужб. Нещодавно на американському веб-сайті Intel-Center з’явилася заява організації, яка називає себе «Ісламською партією Туркменістану» та стверджує, що має «намір атакувати із застосуванням нової тактики головні китайські міста», де проходитимуть олімпійські змагання.

ОЛІМПІЙСЬКІ УРОКИ ДЛЯ УКРАЇНИ

— Що з підготовки Китаю до Олімпіади (організаційно, фінансово і економічно, а також у плані підтримання безпеки під час проведення спортивних заходів) може стати в пригоді Україні, яка разом з Польщею прийматиме Євро-2012?

— Україна могла б багато чого корисного запозичити від організаторів Олімпіади-2008, починаючи від масштабних інвестицій — і до усвідомлення, що англійську мову треба дійсно вчити ґрунтовно та завчасно. Переконаний, що одразу після Олімпіади посольство долучиться до важливої справи запозичення та розповсюдження в Україні позитивного китайського досвіду проведення подій та спортивних змагань глобального масштабу. Важливо й те, що низка високих керівників України на власні очі побачать, як китайці готували й провели Олімпіаду.

Дипмісією разом з Мінекономіки вже було проведено ділову конференцію у Пекіні, на якій заступник міністра Наталія Бойцун презентувала інвестиційні можливості в Україні, пов’язані з підготовкою до Євро-2012.

— Чи дійсно Китай заробить мільярди на Олімпіаді, як про це стверджують деякі китайські урядовці?

— Звичайно, найточнішу відповідь на запитання, чи заробить ця країна мільярди на Олімпіаді, ми зможемо отримати лише згодом. Але, добре знаючи комерційну жилку, яка живе майже в кожному китайці, можу вже зараз з великою часткою вірогідності стверджувати, що Піднебесна неодмінно заробить. Однак важливіше розуміти, що увесь Китай та його 1,3 мільярда жителів вже виграв та заробив від цього: тисячі кілометрів нових автострад, десятки аеропортів, швидкісні потяги, нові лінії метро, сотні нових парків, стадіонів та спортивних майданчиків, що назавжди залишаться китайському народові, який починає небезпідставно пишатися своєю державою.

КОБЗАР І КИТАЙСЬКЕ ЗОЛОТО

— І яку роль може чи буде відігравати українська дипломатична установа під час Олімпіади?

— Таку роль ми бачимо, перш за все, у забезпеченні усіх необхідних умов для членів нашої збірної та олімпійських функціонерів з метою здобуття якомога кращих спортивних результатів та відповідно більшої кількості олімпійських медалей. Звичайно, ми скористаємося перебуванням у Китаї наших спортсменів, політичних та естрадних зірок для просування інтересів України в іміджевій, культурно-гуманітарній та інших площинах. Важливою подією на культурному напрямі діяльності посольства та допомоги з боку друзів України у Китаї стане відкриття в одному з найбільших парків олімпійської столиці погруддя великому українському поетові — Тарасу Шевченку. До речі, у цьому парку вже встановлено бюсти Христо Ботєву й Хосе Марті, Магеллану і Яну Каменському, Махатмі Ганді.

Будемо сподіватися, що творіння відомого китайського скульптора Юань Сікхуня, який дарує Україні пам’ятник Кобзареві, надасть додаткових сил нашим олімпійцям та паралімпійцям у боротьбі за китайське «золото».

— Хто представлятиме нашу країну на відкритті цього спортивного свята? Наскільки, на вашу думку, важливо, щоб вище керівництво було присутнє на урочистому відкритті Олімпіади?

— Щодо участі у церемоніальній частині Пекінської олімпіади вищих керівників України, то тут треба враховувати, що Олімпіада — це, перш за все, свято спорту, де «правлять бал» чемпіони та легендарні спортсмени, і дипломатам доводиться з цим рахуватися. Дійсно, за олімпійською практикою, Президент МОКу та Голова BOCOG надсилають протокольні запрошення керівникам держав та урядів, а також міністрам спорту побувати на Олімпіаді, але в якості приватних осіб.

У нашому ж випадку можна говорити про формування неписаної традиції — за часів незалежності жоден діючий Президент України олімпійські змагання не відвідував.

На сьогоднішній день при BOCOG акредитовано віце-прем’єр-міністра України з гуманітарних питань Івана Васюника та міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Юрія Павленка, які тривалий час опікувалися практичною підготовкою нашої збірної до Олімпіади-2008.

— Що б ви порадили нашим громадянам, які хотіли б відвідати Китай і Пекін під час Олімпіади? Чи варто українцям у цей період їхати в цю країну як для відпочинку, так і для ведення бізнесу?

— Для того, щоб полегшити перебування олімпійців та наших вболівальників на період Олімпіади в Китаї, посольством відкрито «гарячу» цілодобову лінію консульської допомоги за телефонами +861065326359, +8615911025160.

Поради українцям, які відвідуватимуть Китай та Пекін під час Олімпіади, розміщено на веб-сайті ПУ за адресою www.mfa.gov.ua/china. Зрозуміло, що в китайських містах, де проходитимуть олімпійські змагання, спостерігатиметься знижений рівень ділової активності, тому можливі бізнесові поїздки, на мою думку, краще планувати з кінця вересня. Відпочинку ж українців на острові Хайнань заважатиме хіба що занадто спекотна в цю пору року погода.

Розмовляв Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: