Після вибуху на тель- авівській дискотеці «Паша», який називають найжорстокішим актом насилля на Близькому Сході за останні кілька років, Ясір Арафат закликав палестинців до перемир’я та припинення вогню. Однак зараз на Святій Землі мало хто очікує справжнього миру.
Внаслідок вибуху на дискотеці, спричиненого в ніч на суботу терористом-самогубцем, загинули двоє громадян України: Олексій Лупало та Сергій Панченко. Ще один українець, Максим Мальченко, у тяжкому стані перебуває в лікарні. Загальна кількість жертв теракту — 21 людина, повідомляє Бі-Бі- Сі. Дискотека «Паша» була популярною серед вихідців з країн СНД. Молоді репатріанти прийшли на своє улюблене місце зустрічі й минулої п’ятниці. За інформацією ізраїльської поліції, вони становлять переважну більшість потерпілих. Наймолодшому було 14 років.
Олексія Лупала та Сергія Панченка буде поховано у місті Комсомольську Полтавської області. Як повідомила «День» віце-консул Посольства України в Ізраїлі Юлія Жукова, усі витрати з перевезення їхніх тіл на Батьківщину взяла на себе ізраїльська сторона. Згідно з ізраїльським законодавством, подібна допомога надається незалежно від того, громадянином якої країни була загибла внаслідок теракту людина. Наразі посольство України в Ізраїлі разом з ізраїльськими адвокатами працює над оформленням довічної пенсії сім’ям загиблих українців. Всеукраїнський єврейський конгрес виділив по 50 тисяч гривень допомоги родинам Лупала та Панченка. Максим Мальченко, який отримав кілька відкритих переломів, перебуває в лікарні «Белінсон». Його стан лікарі оцінюють як стабільний. В Посольстві Ізраїлю в Києві повідомили, що одна з ізраїльських фірм, що працює в Україні, цього четверга збирається передати родичам загиблих українських громадян гуманітарну допомогу на кілька тисяч доларів.
В той час, як світова громадськість очікувала жорсткої реакції від прем’єр-міністра Ізраїлю Аріеля Шарона, він не скасував перемир’я, оголошеного минулого тижня згідно з вимогами «звіту Мітчелла». Після суботнього заклику лідера Палестинської автономії Ясіра Арафата до припинення насилля, Ізраїль, за словами радника ізраїльського прем’єра Дори Гольд, надає палестинцям «ще один шанс на встановлення миру, спостерігаючи за тим, чи зможе Арафат продемонструвати вірність своєму слову».
Два екстремістських палестинських угруповання — «Хамас» і «Фатх» — наче прислухалися до слів Арафата. Їхні лідери обіцяють тимчасово припинити проведення операцій на території Ізраїлю, зберігаючи за собою право діяти в межах Палестинської автономії. «Це — наше право», заявила впливовий палестинський політик Ханнан Ашраві. Ізраїль наголошує на тому, що одних декларацій недостатньо. Від Арафата вимагають негайного арешту терористів і припинення діяльності терористичних угруповань, конфіскації незаконно утримуваної зброї, співпраці зі спецслужбами Ізраїлю з метою запобігання терактам проти мирного населення.
КОМЕНТАР
Зеєв БЕН-АР’Є, радник-посланник Посольства Ізраїлю в Україні:
— Заява лідера Палестинської автономії Ясіра Арафата про засудження теракту на дискотецi викликає запитання: чому ж він не засудив десятки, якщо не сотні, терактів, здійснених раніше?
Якщо Арафат дійсно буде проводити політику, спрямовану на припинення терору, то Ізраїль зробив все, щоб розрядити напруженість. І якщо це зробить Хамас — то це дає певну надію на те, що це — шлях до розрядки напруженості. Жахливо те, що вона досягається такою ціною.
Однак для того, щоб розрядка настала, необхідні не тільки заяви, але й результати.
Кажуть, що Арафат не спроможний припинити терор. З огляду на ведення переговорів «не може» і «не хоче» — це одне і те ж саме, бо в обох випадках він тоді не може бути партнером на переговорах, і його слово не буде нічого варте.
Зараз я бачу дві можливості подальшого розвитку подій. Або терористична діяльність якісно скорочується, що створює передумови для подальшого прогресу — Ізраїль до цього готовий. Або ж вона продовжується — і тоді Ізраїль буде змушений захищати своїх громадян. Зараз в Ізраїлі досить багато невдоволених політикою уряду «жорсткого яструба» Шарона, вважаючи, що він недостатньо захищає ізраїльтян. Адже Шарон прийняв план комісії Мітчелла, який передбачає припинення вогню, встановлення певного періоду зниження напруженості, який дозволить зробити кроки, спрямовані на відродження довіри і поновлення мирних переговорів.
Зараз довіра підірвана і мирний процес відкинутий назад. Повинен пройти деякий час для поновлення довіри.
Рамки майбутніх мирних переговорів повинні залишатися тими ж самими — це повинні бути прямі переговори між керівництвом сторін, але будь-яка добра воля посередників буде при цьому вітатися. Однак ті пропозиції, які робив Барак в Кемп-Девіді (зокрема, готовність до домовленостей по Єрусалиму. — Ред. ), зараз вважаються ризикованими.
Інтифада, досягнувши таких трагічних результатів, повинна піти на спад. Не можна ставити життя мирних громадян в залежність від результатів переговорів.
Надія на прогрес зберігається.