Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перемога опозиції. Майже

Президентом Абхазії оголошено Сергія Багапша
13 жовтня, 2004 - 00:00
СЕРГІЙ БАГАПШ ВИСЛОВИВ НАДІЮ, ЩО РІШЕННЯ ЦЕНТРВИБОРЧКОМУ ОСТАТОЧНЕ / ФОТО РЕЙТЕР

Більшість членів Центральної виборчої комісії Абхазії підписали протокол, згідно з яким переможцем виборів президента самопроголошеної республіки оголошено кандидата від опозиції Сергія Багапша. Як повідомив член ЦВК Олександр Адлейба, за Багапша проголосували 50,08% виборців, чого достатньо для перемоги в першому турі. Ці дані з’явилися після повторного голосування на деяких дільницях Гальського району Абхазії, населеного переважно грузинами. Після оголошення рішення Центрвиборчкому його голова Сергій Смир та кілька членів повiдомили про свою відставку, також заявивши про тиск з боку оточення Багапша.

Схоже, поки що рано говорити про завершення президентської епопеї, що триває з 3 жовтня. Як відомо, кандидат від влади, колишній прем’єр-міністр Абхазії Рауль Хаджимба опротестував у Верховному суді переголосування в Гальському районі. За законами невизнаної республіки, повторні вибори можуть відбутися тільки на всіх дільницях, а не в окремо взятому регіоні. Підтримує Хаджимба в цьому питанні й нинішній президент Владислав Ардзинба. Сергій Багапш, у свою чергу, вимагав визнати його лідерство і без переголосування в Галі. За його словами, порушень на дільницях у цьому регіоні не було. Тож найближчим часом слід дочекатися рішення абхазького Верховного суду.

Підтриманий Росією випускник вищої школи КДБ Рауль Хаджимба, чиї передвиборні плакати зображали кандидата разом із Путіним, також засудив рішення Центрвиборчкому оголосити переможцем його конкурента. За словами екс- прем’єра, його прибічники готові розпочати акції протесту з вимогою відновлення справедливості. Днями біля сухумського офісу руху ветеранів абхазько-грузинської війни «Амцахара», який підтримує Сергія Багапша, спрацював вибуховий пристрій. На щастя, ніхто не постраждав, однак ситуація в невизнаній республіці залишається напруженою.

За версією де-факто влади Абхазії, саме для того, щоб розрядити обстановку, на посаду прем’єр-міністра призначили Нодара Хашба, колишнього мера Сухумі, який останніми роками працював у російському Міністерстві з надзвичайних ситуацій. Фігуру Хашба в Сухумі називають «рівновіддаленою від усіх кандидатів і консолідуючою». Раніше його намагалися висунути у президенти, але ініціатива не вдалася: згідно із законом, кандидат має останні п’ять років жити в Абхазії, та й сам Хашба не виявив прагнення брати участь у виборах. Таким чином, якщо все ж таки поразку Рауля Хаджимба визнають, у керівництві самопроголошеної республіки все одно може залишитися людина, дуже міцно пов’язана з Росією. В інтерв’ю газеті «Время новостей» один із помічників президента Ардзинба заявив, що «час покаже», як довго Хашба працюватиме прем’єр-міністром. Новий глава уряду, у свою чергу, сказав газеті «Известия», що «Росія може визнати тільки легітимного, обраного відповідно до законів Абхазії президента».

«Найзначнішим у всіх цих подіях стало те, що абхазький народ не допустив призначення на посаду президента кандидата від Москви», — заявив телекомпанії «Руставі-2» державний міністр Грузії з урегулювання конфліктів Георгій Хаїндрава. Проте оцінювати ситуацію в Абхазії в чорно-білих тонах не варто. Як відомо, главу «Чорноморенерго» Сергія Багапша, одруженого з грузинкою і підтриманого грузинськими виборцями в Галі, багато хто вважає якщо не ставлеником Тбілісі, то принаймні найлояльнішим до Грузії кандидатом. Але, як визнають у тому числі тбіліські експерти, не варто очікувати від Багапша кардинально нових кроків: будь-який політик в Абхазії мусить брати до уваги ситуацію, що склалася за останнє десятиріччя. Очевидно, що у виборі між кандидатами від влади й опозиції виборці керувалися міркуваннями не про зовнішню політику, а про соціально-економічні проблеми. Сам Багапш в інтерв’ю московським журналістам заявив, що буде «проросійським» президентом, продовжуючи курс на визнання незалежності Абхазії.

До речі, нинішній президент Ардзинба підписав указ про запровадження в бунтівній республіці власних паспортів. Досі абхази мали або паспорти радянського зразка, або російські закордонні, або радянські зі штампом про надання російського громадянства. Дуже багато з них користувалися кількома посвідченнями особи одночасно. Деякі експерти висловлюють припущення, що у разі, якщо президентські вибори все ж таки визнають недійсними, нові паспорти стануть грізною зброєю проти опозиції. У повторному голосуванні зможуть брати участь тільки їхні власники. А чи отримають нові посвідчення прихильники Багапша — в тому ж Гальському районі — ще питання. У разі ж, якщо паспорти не задіють у виборній технології, їх запровадження все одно стане кроком до збереження статус-кво в республіці, що заявляє про свою незалежність і прагне до якнайтісніших зв’язків із Росією.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: