У щорічному посланні президент США Барак Обама закликав Конгрес підтримати дії уряду з пожвавлення економіки країни, що впала в застій, шляхом створення «якісних робочих місць для середнього класу». Виступаючи позавчора пізно ввечері в Палаті представників з щорічним зверненням «Про положення в країні», американський президент заявив, що завдання його покоління «знову запустити справжній двигун економічного зростання Америки — зростаючий і процвітаючий середній клас».
Президент-демократ пообіцяв, що новий уряд буде швидше «розумнішим», ніж більшим, і що він працюватиме для «багатьох, а не лише для деяких».
У своїй промові Обама оголосив, що заснував комісію з удосконалення процесу виборів в країні. «Я попросив двох експертів у цій сфері, які нещодавно були головними юристами в моєму президентському виборчому штабі і штабі кандидата-республіканця Мітта Ромні, очолити цю комісію. Ми зможемо виправити ситуацію і зробимо це», — сказав президент.
Іншою актуальною темою, яку порушив президент у виступі, стало питання про посилення контролю за обігом вогнепальної зброї. Як відомо, адміністрація Обами виступає за посилення контролю над вогнепальною зброєю, пропонуючи, зокрема ввести заборону на його бойові різновиди і магазини великої ємності, а також більш ретельне вивчення біографії потенційного покупця зброї. Проте, за словами аналітиків, лише остання пропозиція має певні шанси бути ухваленою.
Обама запропонував провести реформи з метою скоротити вартість програми охорони здоров’я Medicare, призначеної для літніх американців старших за 65 років й інвалідів, проте зазначив, що «не можна прокладати шлях до процвітання сокирою».
У своїй промові глава Білого дому також висловився на користь капіталовкладень з федерального центру в розвиток інфраструктури, екологічно чистої енергетики і освіти, а також закликав підняти мінімальну зарплату і ухвалити закон, що зрівнює доходи чоловіків і жінок.
Торкнувся президент теми інновацій, а також теми енергетики. Він закликав конгрес вжити заходів щодо підтримки енергетики, а громадян і бізнес — скоротити вживання енергії в два рази протягом 20 років.
Обама також тепло відгукнувся про спільні зусилля обох партій із розробки законопроекту про іміграцію, додавши, що якщо йому буде надіслано вичерпний документ щодо реформи в цій сфері, він «підпише його негайно».
Крім цього Барак Обама оголосив про повний вивід з Афганістану до кінця цього року 34 тисяч американських військовослужбовців. Таким чином чисельність американського контингенту, який в даний час складає 66 тисяч чоловік, скоротиться практично наполовину.
Президент також оголосив про плани змінити підхід до боротьби з тероризмом: відтепер США боротимуться з ним не прямими військовими методами, а надаючи допомогу владі країн, які протидіють бандформуванням.
На думку оглядачів, Обама після перемоги на виборах в листопаді 2012 року має популярність і володіє політичним капіталом, який він може витрачати, але при цьому в його розпорядженні є лише близько року на те, щоб проштовхнути свої ідеї у сфері законотворчості.
У слові у відповідь від імені республіканців сенатор Марко Рубіо зажадав від Обами відмовитися від «нав’язливої ідеї» з підвищення податків, яка разом зі скороченням витрат завдасть удару по родинах з середнього класу.
Кубинець за походженням і потенційний кандидат від Республіканської партії на президентських виборах 2016 року, сенатор виголосив свою промову англійською і іспанською мовами, згадавши біль, якого зазнають мешканці робочих районів, в яких йому довелося вирости.
«Я виступаю проти ваших планів не тому, що я хочу захистити багатих. Я виступаю проти ваших планів, тому що я хочу захистити моїх сусідів», — заявив сенатор-республіканець.
Відразу після Рубіо виступив сенатор-республіканець від Кентуккі Ренд Пол, що висунув контраргументи Чайної партії США на заяви Обами. «Ми — партія тих, хто ратує за важку працю і майстерність, тому ми маємо бути партією тих, хто ратує за імігрантів, які прагнуть потрапити до Америки в пошуках кращого майбутнього», — говорилося у заздалегідь розповсюдженому тексті виступу Пола.
КОМЕНТАР
«ПРОПОЗИЦІЇ ПРЕЗИДЕНТА ВИКЛИКАЛИ НЕГАТИВНУ РЕАКЦІЮ З БОКУ РЕСПУБЛІКАНЦІВ»
Олег ШАМШУР, екс-посол України у США:
— Учорашнє звернення президента Обами до нації привернуло до себе неабияку увагу через дві головні причини. По-перше, воно мало остаточно окреслити основні пріоритети його другої каденції — у розвиток ідей висловлених у інавгураційній промові президента. По-друге, багато хто розглядав це звернення як шанс для початку подолання міжпартійної ворожнечі, яка останніми роками фактично паралізувала нормальну законотворчу діяльність.
Щодо першого пункту, цілком очікувано Обама наголосив на необхідності економічного зростання та створення робочих місць, які, у свою чергу, мають забезпечити розширення лав «процвітаючого середнього класу». Так само очікуваним були його заклики до ухвалення плану зменшення бюджетного дефіциту за рахунок збільшення надходжень до нього поряд із скороченням витрат, ухваленням більш жорстких законів, які мали б регулювати продавання зброї, здійснення імміграційної реформи. Новим елементом було оголошення про намір президента видати розпорядження, спрямоване на посилення кібербезпеки. Водночас у зверненні навіть згадки не було про нові, більш жорсткі норми викидів вуглецю в атмосферу діючими електростанціями.
Пропозиції президента зустріли, загалом, негативну реакцію з боку республіканців. Сенатор Маріо Рубіо, якому було доручено дати офіційну відповідь з їхнього боку, розцінив запропоновану Обамою економічну програму як таку, що спрямована на знищення робочих місць, збільшення оподаткування та запозичень, розширення впливу уряду. Президент, закликавши на початку промови своїх політичних опонентів до пошуку компромісу, далі неодноразово критикував їхню позицію.
Наразі єдиним питанням, де справді можливий реальний компроміс, є реформа імміграційного законодавства, адже обидві партії — переважно через боротьбу за голоси іспаномовних виборців — готові підтримати її проведення. Показово, що під час згадки президентом про неї, йому аплодувала стоячи група сенаторів з обох партій, у тому числі й Дж. Маккейн та Ч. Шумер.