Президент Польщі Лех Качиньський прийняв відставку брата-близнюка Ярослава з поста прем’єр-міністра, тим самим відкривши перспективу обійняти цей пост лідерові «Громадянської платформи» Дональду Туску, партія якого перемогла на дострокових парламентських виборах 21 жовтня. І тепер уряд Я. Качиньського виконуватиме обов’язки до формування нового кабінету, яке станеться, скоріше за все, після 11 листопада. Як очікується, президент доручить формування уряду саме Туску.
Примітно, що на відміну від України, де вибори відбулися 30 вересня, в Польщі значно швидше відбувається формування нового уряду. Вже в понеділок у Польщі почав роботу новий парламент країни. Депутати прийняли присягу й розпочали вибори нового голови Сейму. На засіданні Сейму були присутні чинний глава держави Лех Качиньський і колишній президент Польщі Лех Валенса. Лех Качиньський не став виступати перед новим складом Сейму. Як зазначають місцеві оглядачі, чинний президент уперше з 1991 року відмовився виступати перед депутатами.
Згідно з офіційними даними Державної виборчої комісії (ДВК) Польщі, на дострокових виборах до Сейму, які відбулися 21 жовтня, перемогла опозиційна ліберальна «Громадянська платформа» (ГП), яка отримала 209 мандатів, 166 місць отримала «Право і справедливість», «Ліві і демократи» — 53 депутати, Польська селянська партія — 31, німецька національна меншина — 1 мандат. Лідер партії «Громадянська платформа», яка перемогла, веде інтенсивні переговори з головою Польської селянської партії Вальдемаром Павляком про формування нового коаліційного уряду країни. Передбачається, що в новому складі уряду Павляк стане віце-прем’єром і міністром економіки. «Громадянська платформа» і Польська селянська партія мають у сумі 240 депутатських мандатів у новому парламенті. Для затвердження уряду необхідний 231 голос.
КОМЕНТАРІЙ
Чи змінитися політика уряду Туска в порівнянні з політикою Качиньського у відносинах Польщі з Європою, Росією та Україною? Чи не розвиватимуться відносини Варшави з Брюсселем у збиток відносинам із Вашингтоном?
Єжи Марек НОВАКОВСЬКИЙ , голова східного центру Польського відкритого університету
— Ставлення до Європи змінюватиметься. Із Брюсселем відносини змінюватимуться глибоко, й пан Туск уже підкреслив, що європейський напрям є головним для його уряду. З іншого боку, він не зберігатиме такої холодної політики щодо Німеччини. Так що, на мою думку, відносини з Брюсселем поліпшуватимуться, незважаючи на те, що Польща надалі ефективно боротиметься за свої національні інтереси. Передусім, вона буде розглядатиме Брюссель партнером-союзником щодо головних проблем, не чинячи опір постійно всій Європі.
Безумовно, помилкове висловлювання, що поліпшення відносин із Брюсселем направлятиметься проти Сполучених Штатів. Я вважаю, наскільки Польща ставатиме сильнішою в Євросоюзі, настільки ставатиме цікавішим партнером для Сполучених Штатів. Щодо ставлення Польщі до Росії та України, то, на мою думку, не буде ніяких змін. Можливо, лише поліпшення в тому значенні, що економічні відносини з Україною розвиватимуться інтенсивніше. Щодо Росії, то можна зазначити, що м’яч на боці російського президента Володимира Путіна. Але, мені здається, що він не гратиме на поліпшення до президентських виборів.
Позиція Польщі щодо розміщення на своїй території елементів протиракетної оборони США залежить не тільки від Варшави, але й від американської сторони. Польща не відмовляється від подібного кроку, але вона прагне знати, скільки американці хочуть за це платити, незважаючи на те, що в США між демократами й президентом триває дуже жорстка полеміка щодо цього проекту. Так що ми підтримуватимемо цей проект, але ми не хочемо платити за безпеку Америки.
Підтримка й поглиблення зв’язків між Україною та ЄС є одним із головних пунктів польської політики. Польща підтримуватиме Україну в її намірі включити перспективу членства ЄС у нову поглиблену угоду про співробітництво між Києвом і Брюсселем. Окрім того, Варшава виступатиме за глибоку зміну Європейської політики сусідства, щоб чітко розділити країни Північної Африки та Східної Європи.