Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Петар Стоянов — українцям: не ностальгуйте за комунізмом

12 червня, 1999 - 00:00

Тому, за словами болгарського лідера, він закликає і свій народ, і українців звільнитися від ностальгії за комунізмом, від ідеології минулого — лише так, на його думку, можна просуватися вперед. До Європи, яка, що вже стало «притчею во язицех», є стратегічною метою України — і що абсолютно не сприймається серйозно в самій Європі. Не сприймається, можливо, тому, що в самій Україні, як іще рік тому попереджав Євген Марчук, «болгарський варіант», за якого демократичні та праві сили не мають доступу до управління державою та її економікою, уже в розвитку. І можливо, Україні, щоб це зрозуміти, потрібно пережити справжній шок, припускають західні аналітики.

Болгарія може бути прикладом Україні хоча б тим, що її вже фактично визнано як країну-кандидата на вступ до НАТО та Європейського Союзу в «другій хвилі» їхнього розширення, повідомляє ЦЖД. І це після економічної катастрофи лівого правління, яка призвела до заворушень, падіння уряду та парламенту.

Болгарія, як відчувається нині, абсолютно не зацікавлена у будь-яких розмовах про всілякі «слов'янські союзи» — і це країна, яку називали «шістнадцятою радянською республікою» — на що варто було б звернути увагу хоча б потенційним виборцям Ткаченка. Дивно навіть — його «слов'янсько-інтеграційні» заклики так досі і не знайшли відповіді «європоцентристського» Президента.

Може, невизначеністю української еліти, як і нездатністю керівництва України прорекламувати свою країну, пояснюється те, що Україна і Болгарія мали торік просто смішний рівень двосторонньої торгівлі. Та й важко мати справу з тим, хто сьогодні заявляє про європейську інтеграцію, завтра — вітає учасників міжпарламентської конференції, наскрізь просякнутої духом померлого, здавалося б СРСР.

І мабуть, єдине, що реально сьогодні зближує Україну та Болгарію — втрати від акції НАТО на Балканах (за офіційними даними, спричинені нею Україні збитки лише в квітні становили $220 млн.). Начебто Кучма та Стоянов домовилися в Києві про поєднання зусиль із відшкодування цих втрат, участі в повоєнній відбудові Югославії та з відновлення навігації на Дунаї. Третім до компанії буде запрошено президента Румунії.

Щодо інших спільних економічних проектів — воскресіння замороженого будівництва Криворізького комбінату, будівництва залізниці Софія— Скоп'є та інших — то виникають величезні сумніви щодо їхньої реальності.

Газета: 
Рубрика: