Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Піррова перемога соціал-демократів

Чому в Чеській Республіці виборці розчарувалися у традиційних партіях
29 жовтня, 2013 - 10:08
ФОТО РЕЙТЕР

Позачергові парламентські вибори, які відбулися минулими вихідними, принесли декілька сюрпризів. По-перше, Чеська соціал-демократична партія, яка вважалася фаворитом, хоч і перемогла, але отриманий нею результат — 20,46 % голосів — рівнозначний поразці. По-друге, несподіванкою на цих виборах став результат нещодавно створеного мільярдером Андрієм Бабішем лівого громадського руху ANO, що в перекладі означає «Так», який набрав 18,65 % голосів і зайняв друге місце. По-третє, Комуністична партія Чехії й Моравії, якій соціологи пророкували друге місце, прийшла до фінішу третьою, набравши 14,9%. По-четверте, вперше в історії чеських парламентських виборів у Палату депутатів потрапило сім партій.   

Права партія «Традиції, відповідальність і процвітання 09 — ТОП-09» отримала 11,9% голосів. Правляча в Чехії в 2010—2013 роках права Громадянська демократична партія /ГДП/ опинилася лише на п’ятому місці — за неї проголосували 7,72% виборців. На виборах 2010 року ГДП завоювала голоси 20% виборців.

Громадський рух «Розквіт прямої демократії», заснований підприємцем Томіо Окамура незадовго до виборів, набрав 6,88% голосів. На сьомому місці з 6,77% виявився блок Християнсько-демократичний союз — Чехословацька народна партія, яка повернулася в парламент після трирічної відсутності.

Інші 17 партій і громадських рухів, які брали участь у виборах, не змогли подолати необхідний 5% бар’єр.

На думку президента Чеської Республіки Мілоша Земана, результат дострокових виборів вказує на провал попередніх урядових партій і частково опозиційної соціал-демократичної партії, а успіх руху ANO відображає невдоволення виборами. Президент заявив, що він проти проведення нових виборів, що було б найгіршим рішенням. Тому всі політики, додав він,  мають намагатися створити стабільний уряд.

І ANO  як нова партія в парламенті повинна скористатися шансом транслювати невдоволення виборців у проекти законів,  наголосив Земан в інтерв’ю Чеському телебаченню. Низька явка, яка становила майже 60 відсотків виборців, вважає він, обумовлена тим, що жодна з партій не запропонувала привабливу програму, яка б спонукала виборців прийти на виборчі дільниці.

Більшість чеських коментаторів погоджуються, що справжнім переможцем на цих виборах став рух мільярдера Андрія Бабіша ANO 2011. Тим часом зовсім не зрозуміло, що буде з соціал-демократичною партією (CSSD), яку очолює Богуслав Соботка і яка отримала найбільше мандатів (50) у нижній палаті парламенту. Адже ця партія розраховувала отримати понад 30 відсотків і навіть сподівалася самостійно сформувати уряд.

Як зазначає Aktualne.cz, звичайні громадяни прагнули змін, і тепер Бабіш та його команда відображають ці зміни, тому рух ANO має взяти на себе найбільшу долю відповідальності.

«Бабіш зробив багато обіцянок як лівим, так і правим. Він пропонував державу, яка добре функціонує. Тепер він не може сказати, що є новачком у політиці й не знає, як це робити», — наголошує видання. Іншим переможцем на цих виборах став Мілош Земан, вважає Aktualne.cz, оскільки роль президента стане вирішальною після виборчих переговорів через нестабільну ситуацію.

Найбільше втратили колишні правоцентристські урядові партії  Громадянські демократи (ODS) TOP 09, більшість виборців яких перейшли до Бабіша.

Тим часом чеська газета Pravo вважає, що в країні нічого не зміниться на краще після цих виборів, якщо громадяни не почнуть вести себе активно і застосовувати демократичний спосіб мислення. Після падіння комуністичного режиму 1989 року люди мали нереалістичні очікування щодо політичних партій, але водночас вони радше зневажали членство в партії, пише видання. «Люди постійно розчаровувались, оскільки більшість нових партій, які засновувалися, були проектами вузької постлистопадової еліти і не виростали органічно з громадянського суспільства, як це мало місце на Заході. Після 1989 року в нашій країні дуже швидко було створено фасад демократії як низки інституцій і механізмів, однак значно довше створити демократію як культуру мислення. А в  демократії без демократів люди ставлять значно більші вимоги до держави, ніж до себе, і до того ж вони переконані, що ті наверху мають забезпечувати функціонування демократії. Якщо чеські громадяни не змінять свого ставлення, то ніщо радикально не зміниться навіть після цих виборів. Іншими словами, якщо більшість суспільства не навчиться працювати як активні громадяни та демократи, то повністю нереалістичні сподівання будуть знову покладатися на політиків», — наголошує Pravo .

«День» звернувся до політичного коментатора «Людове новини» Данієля КАЙЗЕРА з проханням прокоментувати, чим пояснюється успіх руху Бабіша і який висновок можна зробити щодо чеського суспільства, частина якого досі голосує за Комуністичну партію? 

— Те, що рух зайняв друге місце, звісно, є найважливішою новиною на парламентських виборах у Чеській Республіці. Цей рух було організовано чеським олігархом Андрієм Бабішем три роки тому, але він до цього року не мав жодних успіхів. Тоді Бабіш узяв справу в свої руки, найняв кількох відомих публіці осіб (колишнього дипломата, актора, журналіста), а також, що найголовніше, американське PR-агентство PSB. У червні він також купив видавництво MAFRA, яке включає дві провідні газети. Одна з них — Mladб fronta Dnes — має давні традиції журналістських розслідувань і довгий список корумпованих політиків, яких вона знищила. Це було єдине ЗМІ в країні, яке могло завдати шкоди Бабішу через свій величезний вплив. У Бабіша неоднозначне минуле: в 1990-х роках він накопичив капітал у досить підозрілий спосіб, а пізніше його було звинувачено в інсайдерській торгівлі та інших злочинах. Про цей темний період його життя майже зовсім не згадувалось у пресі упродовж кампанії. Навпаки, Андрій Бабіш побудував свою кампанію на історії незаплямованої людини, яка сама зробила свою кар’єру завдяки важкій праці, й не має нічого спільного з корупцією.

І що це все говорить нам про чеське суспільство? Бабіш головним чином забрав голоси у традиційних правих партій. Цим людям уже байдуже, чи були такі люди, як Бабіш, членами Комуністичної партії чи навіть, можливо, агентами таємних комуністичних служб.

Це нове явище. Зараз домінує відчуття, що корупція стала найбільш серйозною проблемою, яка постала перед Чеською Республікою. Нинішні вибори підтвердили, що чеське суспільство розвивається у двадцятирічному циклі. Тобто у даному разі це означає, що після 20 років люди втомилися від системи і політичного істеблішменту. І тоді вони натискають кнопку «перезавантаження».   

Звісно, це було б неможливо, якби праві партії не мали корупційних скандалів. Але в цих взаємозв’язках були ознаки поліпшення ситуації, поліція могла діяти вільно, і фактично вона у червні повалила попередній уряд за досить сумнівних підстав. Довкола антикорупційної манії зчинився галас. Цьому частково сприяли медіа, які переживають економічні труднощі й є розчарованими.

Другою великою проблемою для традиційних правих була відсутність справжніх лідерів. Три видатні діячі — Вацлав Гавел, Вацлав Клаус, Мілош Земан — увійшли в політику  1989 року. Відтоді не було подібних політичних фігур.

Що далі? Ймовірно. буде створено коаліцію між соціал-демократами, рухом Бабіша і Католицькою народною партією. Але домовленість між ними буде крихкою, тому, ймовірно, через рік або два, швидше за все, відбудуться ще одні вибори. До того часу Бабіш докладе зусиль, щоб бути на першому місці. У нього є гроші, засоби масової інформації, на його боці дух часу. Найближчі роки покажуть, чи чехи належать більше до Заходу, де олігархи не піднімаються так високо, чи до Сходу.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: