Учора група іноземних дипломатів і журналістів прибула до узбецького міста Андижан, де внаслідок кривавих подій минулої п’ятниці загинули, за офіційними даними, 169 осіб. Як передає Бі Бі Сі, у рамках поїздки, організованої МЗС Узбекистану, дипломатів доставили до Андижана літаком, а для переміщень містом їх посадили в автобус. Вони не мають можливості ні поговорити з мирними жителями, ні вільно пересуватися. Узбецька влада заперечує, що військові вбивали мирних жителів. Тим часом джерело в збройних силах Узбекистану заявило кореспондентовi Бі-Бі-Сі, що всього в Андижані загинули не менше 500 осіб. Приблизно такі самі цифри наводять деякі місцеві жителі та правозахисники.
Закордонні журналісти та дипломати в ході відвідування Андижана не виявили ні слідів штурму будівлі обласної адміністрації, ні ознак проведеного ремонту будівлі. Голова МВС Узбекистану Закірджон Алматов одночасно розповів закордонним дипломатам про те, що повстанці використовували жінок і дітей як прикриття, обливши їх бензином. Крім того, вони нібито розстріляли кілька десятків мирних жителів, включаючи лікарів «швидкої допомоги», які приїхали за пораненими. Як заявив Алматов, на сьогодні в Андижані зберігається відносно спокійна обстановка, хоча минулої ночі в місті були чутні постріли. Населення міста створює народні дружини, які спільно з силами МВС несуть службу з охорони правопорядку. До цих дружин уже вступили близько 1200 чоловік, стверджує міністр.
Президент країни Іслам Карімов висловив обурення тим, як деякі іноземні ЗМІ, в тому числі й російські, висвітлюють події в Андижані. «Дуже зручно займатися інсинуаціями, які нібито звірства здійснила в Андижані влада Узбекистану, перебуваючи далеко від місця подій», — заявив Карімов. Президент поцікавився, в кого отримують заробітну плату кореспонденти та ведучі НТВ за репортажі з Узбекистану. Тим часом мовлення телеканала на території республіки, а також багатьох інших було припинене одразу після початку заворушень 12 травня. У знімальної групи українського «5 каналу» в Ташкенті виникли проблеми. Журналіст й оператор не змогли вилетіти до Андижана та провели близько шести годин у ташкентському аеропорту, оскільки не мали акредитації. Налагодити часткове взаєморозуміння з узбецькими митними службами допомогло посольство України.
Тим часом узбецька влада встановила ім’я лідера бунтівників, які захопили будівлю обласної адміністрації Андижана. Як заявив міністр внутрішніх справ Узбекистану, на чолі повстанців стояв такий собі Кабул Парпієв, який раніше працював у аграрному секторі області. У ході операції з придушення заворушень захопити його не вдалося. Водночас не повідомляється, загинув він чи сховався. За офіційною версією, захоплення будівлі обладміністрації, як і будівлі в’язниці в Андижані, було організоване членами організації «Акрамія», яку свого часу створив Акрам Юлдашев — виходець із ісламістської організації «Хізб-ут-Тахрір».
Повстанці, які минулої суботи захопили адміністративні будівлі в прикордонному місті Кара-Суу, оголосили про намір створити ісламську державу. Таку заяву зробив у середу, 18 травня, в інтерв’ю американському агентству Associated Press один із лідерів бунтівників Бахтіяр Рахімов. «Ми відкриємо кордони з Киргизстаном і дійдемо до Таджикистану, Туркменістану й іншого світу», — сказав Рахімов. Він також наголосив, що повстанці готові воювати з урядовими військами, якщо влада зробить спробу придушити бунт у місті. Кара-Суу (колишній Іллічевськ) розташований на кордоні у східній частині Узбекистану, за 30 км від Андижана, де останні дні спостерігалися масові заворушення. Хвилювання в Карасу почалися в суботу, 14 травня. Вимагаючи відкрити кордон із Киргизстаном, повстанці підпалили будівлі міліції, дорожньої інспекції та податкового відомства, а також захопили кілька адміністративних будівель.