Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Після підписання газової угоди Україна поставила під питання свою самостійність

26 жовтня, 2006 - 00:00

Учора Україні вдалося, підписавши з Росією нову угоду щодо поставок палива за істотно зниженими цінами, уникнути повторення торішньої газової кризи, однак до зобов’язання постачати на Україну газ за ціною не більше аніж 130 доларів за тисячу кубометрів Росія «пристебнула» умови, які забезпечать їй посилення впливу на свого колишнього радянського сателіта.

Про підписання угоди оголосив прем’єр-міністр України Віктор Янукович після зустрічі зі своїм російським колегою Михайлом Фрадковим у Києві. За його словами, 2007 року Україна отримає, як мінімум, 55 млрд. кубометрів середньоазіатського газу.

На президентських виборах 2004 року, результат яких згодом був оскаржений у ході помаранчевої революції на користь Віктора Ющенка, Москва ставила саме на його суперника Януковича. І з серпня, коли Ющенко призначив Януковича прем’єром, той активно домагається відновлення стосунків із Кремлем.

Підписання контракту вважається перемогою Януковича, однак виявилося, що з ним Росія отримує можливість впливати на хід вступу України до Світової організації торгівлі, а також можливого вступу до НАТО. Як сказав Фрадков, обидві країни повинні провести спільні консультації з питання вступу до СОТ: — Я абсолютно відкрито скажу, що нам необхідно синхронізувати переговорний процес наших країн щодо СОТ.

Навіть із новою угодою цієї зими Україну чекає різке зростання витрат на енергоносії: зараз вона купує газ приблизно за 95 доларів за тисячу кубометрів. Однак були побоювання, що Москва взагалі наполягатиме на ціні в 230 доларів, яка фігурувала в заявах енергогіганта «Газпром» у січні цього року, в розпал «газової війни».

Янукович зазначив, що питання поставок було дуже політизоване, і обидві сторони готові перевести його в чисто комерційну площину. Він додав, що Україна, зі свого боку, гарантує обсяг відбору газу і надійність транзиту, «щоб європейські партнери не відчули ніякого дискомфорту».

На початку цього року Росія кинула Європу в шок, після жорсткого протистояння щодо цін на паливо, перекривши газ Україні. Через Україну проходить вісімдесят відсотків газу, який Росія постачає до Європи, і тому конфлікт показав, що у Москви є дійовий економічний важіль для тиску на Європейський Союз. У Європі російську вимогу Україні платити за газ вдвічі більше розцінили як помсту Кремля Ющенкові за спроби зближення з Європою на шкоду впливу Росії.

Партія Ющенка «Наша Україна» звинуватила Фрадкова в спробах «вчинити тиск на Україну з метою вплинути на її зовнішню політику». Янукович заперечив на це, що альтернативи тісній співпраці між Москвою та Києвом немає. Провідний політик української опозиції Юлія Тимошенко заявила, що, підписавши договір iз Росією, уряд «зрадив» Україну, і що країна втрачає незалежність.

Тоні ГЕЛПIН, The Times, Велика Британія, 25 жовтня 2006, переклад IноСМI.Ru
Газета: 
Рубрика: