Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Після виборів

В Iраку формують правлячу коаліцію
15 лютого, 2005 - 00:00
ІРАКСЬКІ ШИЇТИ СВЯТКУЮТЬ ПЕРЕМОГУ / ФОТО РЕЙТЕР

В Іраку оголошені результати перших за півстолітню історію виборів. Перша реакція на них — привітання світових лідерів. І — вибухи, влаштовані повстанцями.

Після оголошення результатів загальних виборів у Іраку провідні політичні (переважно шиїти) сили почали робити перші кроки для формування урядової коаліції. Майже половину з 8,5 мільйона голосів, поданих на виборах 30 січня, отримали кандидати-шиїти із альянсу, провідну роль у якому відіграє аятола Алі Сістані. Таким чином ера сунітського домінування в Іраку закінчилася. Упродовж останніх десятиліть — до повалення режиму Саддама Хусейна — країною керувала сунітська меншість. Блок, до якого прихильно ставиться Сістані, вочевидь, і назве майбутнього прем’єр-міністра Іраку. Високопосадовий представник альянсу шиїтів Адель Абдель Махді закликав іракців до національної єдності задля формування владних структур країни. Його ім’я фігурує в переліку можливих кандидатів на посаду керівника уряду Іраку. Проте задля цього їм доведеться отримати підтримку інших політичних сил, які входитимуть до національної асамблеї (іракці якраз обирали до неї 275 членів). Швидше за все, шиїтам доведеться вступати в коаліцію в представниками курдських партій, які отримали майже чверть голосів. Як відзначають спостерігачі, процес формування коаліції може зайняти кілька тижнів.

Перемога шиїтів, крім усього, змінила баланс сил на всьому Близькому Сході, позаяк відтепер шиїти будуть домінуючою силою не лише в Ірані (як було досі), а й у Іраку. Курдська коаліція, яка отримала 26% голосів (передусім через високу явку на півночі країни), також вважається досить потужною силою, оскільки буде здатною накласти вето на рішення будь-якого майбутнього уряду. Повним провалом завершилися вибори для сунітів — чимало з них або прислухалися до закликів своїх лідерів бойкотувати вибори, або ж просто побоялися прийти на дільниці через погрози терористів. Експерти прогнозують, що програш сунітів на виборах ще більше радикалізує їхні настрої, наслідком чого можуть стати масштабні хвилі непокори.

Сподівання, що виборчий процес може нормалізувати ситуацію в Іраку, не виправдалися. Одразу після оприлюднення результатів виборів бойовики вбили двох високопосадових працівників правоохоронних органів у Багдаді. Біля Кіркука, на півночі країни, повстанці підірвали нафтопровід. Також екстремісти обстріляли з міномета поліцейську дільницю в центрі Багдада (відомості про жертв внаслідок вибуху не надходили).

Обрана національна асамблея повинна розробити постійну конституцію Іраку, а також сформувати новий уряд. Політики від шиїтських політичних сил кажуть, що запросять провідних сунітських діячів для участі в обговоренні майбутньої конституції. Зокрема Ахмед Чалабі, лідер Іракського національного конгресу (одна з груп, яка входить до переможця виборів, — Об’єднаного іракського альянсу), заявив, що прагне, аби всі іракці — включно з сунітами — були представлені в новій асамблеї. «Ми не маємо жодних намірів виключити сунітську громаду з політичного процесу. Навпаки, ми хочемо, аби вони стали повноправними партнерами в розробці конституції, тому що конституція — документ, який має об’єднати Ірак», — наголосив він учора в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.

США і Велика Британія були серед перших держав, які привітали попередні результати іракських виборів. У заяві президента США мовиться, що нинішнє покоління іракців вперше взяло участь «у вільних і чесних виборах». Джордж Буш привітав іракський народ, який, відкинувши погрози з боку терористів, зміг скерувати країну на демократичний шлях. Аналогічні привітання направив і британський міністр закордонних справ Джек Стро. Застереження щодо результатів виборів висловила Туреччина. Її занепокоєння пов’язані передовсім зі значною присутністю в новому іракському парламенті курдів (Анкара давно побоюється створення незалежного Курдистану). Доволі стриманою була позиція щодо підсумків голосування західного сусіда Іраку — Йорданії. Керівництво цієї країни особливо підкреслило, що всі партії без винятку повинні бути долучені до політичного процесу в країні, повідомило Бі-Бі-Сі.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: