Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Південноосетинський сюрприз,

або Удар по політичному престижу Кремля
1 грудня, 2011 - 00:00
29 ЛИСТОПАДА 2011 РОКУ. КАНДИДАТ У ПРЕЗИДЕНТИ НЕВИЗНАНОЇ РЕСПУБЛІКИ ПІВДЕННА ОСЕТІЯ АЛЛА ДЖІОЄВА ЗВЕРТАЄТЬСЯ ДО СВОЇХ ПРИХИЛЬНИКІВ ПІД ЧАС МІТИНГУ В ЦХІНВАЛІ / ФОТО РЕЙТЕР

Досить несподіваного повороту набувають події в самопроголошеній республіці Південній Осетії, де минулої неділі відбулися президентські вибори. На цих виборах, згідно з даними Центральної виборчої комісії, перемогла опозиціонерка Алла Джіоєва, обійшовши підтриманого Москвою Анатолія Бібілова. Проте у вівторок Верховний суд Південної Осетії визнав недійсними вибори президента, заборонивши при цьому Джіоєвій брати участь у повторних виборах глави невизнаної республіки.

У відповідь Джіоєва вчора оголосила себе президентом і підписала свій перший указ про формування державної ради, повноваження якої діятимуть до формування виконавчих органів влади республіки. Вона також зазначила, що звертається до керівництва республіки з проханням прийняти її рішення. «Ігноруючи волевиявлення народу, керівництво Південної Осетії своїми неконституційними діями поставило себе поза законом, оголосивши вибори недійсними. І це було єдино правильним рішенням з мого боку», — підкреслила Джіоєва.

Тим часом, Генеральна прокуратура Південної Осетії назвала дії Джіоєвої незаконними й порівняла їх з «кольоровою революцією», обіцяючи при цьому «вжити заходів». Проте сама Джіоєва не вважає, що її дії є «кольоровою революцією». Учора вона провела переговори з російським послом у самопроголошеній республіці Ельбрусом Каргієвим. Після зустрічі, що проходила в закритому форматі в посольстві Росії, вона сказала: «Ми просили, щоб нам допомогли відстоювати законне право вибору. Нам обіцяли донести вимогу до російського керівництва».

Учора в будівлі уряду Південної Осетії відбулася зустріч президента Південної Осетії Едуарда Кокойти з усіма колишніми кандидатами на посаду глави держави, зокрема й з Аллою Джіоєвою. Президент заявив, що влада Південної Осетії не піде на поступки опозиції щодо підсумків президентських виборів.

Тим часом, МЗС Росії вважає законним скасування результатів президентських виборів у Південній Осетії. А американська газета The Wall Street Journal так прокоментувала цю ситуацію: «Сателіт Росії Південна Осетія, схоже, відкинула прокремлівського кандидата на президентських виборах, що стало ударом по політичному престижу Кремля напередодні виборів до Держдуми, запланованих на ці вихідні.

Коли верстався номер, стало відомо, що глава Верховного суду Південної Осетії після зустрічі з лідером опозиції Аллою Джіоєвою відмовився скасувати рішення про визнання виборів недійсними. Він запропонував їй написати в суд скаргу. Тим часом скасування рішення суду на головній площі Цхінвалі очікують близько п’яти тисяч прихильників Джіоєвої. Виступаючи перед ними, лідер опозиції висунула ультиматум чинному президентові Кокойти. Вона дає один день на розв’язання ситуації й гарантує йому та його родині недоторканність.

«День» попросив прокоментувати ситуацію в Південній Осетії грузинського політолога Ніку ЧИТАДЗЕ.

— У першу чергу, так звані вибори підтвердили, що ні про яку де-факто незалежність Південної Осетії не може бути й мови. Там насправді все контролює Росія, зважаючи на те, що 99% бюджету так званої Південної Осетії формується об’єктами з території Російської Федерації. Тому Москва контролює як економіку, так і всі процеси, зокрема й так звані вибори.

Безумовно, через рішення Верховного суду скасувати результати виборів очікується напружена ситуація. З другого боку, я думаю, що Росії все ж таки доведеться втрутитися, щоб не допустити кровопролиття. Москві доведеться вжити певних заходів, аби задовольнити Бібілова та Джіоєву, як це сталося 2004 року під час так званих виборів на території Абхазії. У той час один одному протистояли Сергій Багапш і Рауль Хаджимба. Тоді Росія погодилася на те, щоб перший був президентом, а другий — ставленик Москви, став віце-президентом.

У цьому випадку, незважаючи на те, що Джіоєва посіла перше місце, в неї теж небагато прибічників, зважаючи на той факт, що взагалі в цих виборах взяло участь усього 33 відсотки населення колишньої Південно-Осетинської автономної області. Сама ж Джіоєва набрала десь 20 відсотків, тому я думаю, що більшість населення не підтримує жодного кандидата. Не думаю, що Джіоєва має великі людські ресурси. Я вважаю, що якесь протистояння буде, але Москва не допустить його розростання. Військова база, розміщена на території Південної Осетії, приведена в підвищену бойову готовність.

Міжнародне співтовариство побачить на цьому прикладі, що Росія втручається у внутрішні справи й контролює ситуацію як у Цхінвальському регіоні, так і в Абхазії.

Хоч би хто обирався в Південній Осетії, він буде під російським впливом. Чому Москва робить ставку на Бібілова? Це, напевно, викликано тим, що Бібілов є прибічником Кокойти та пов’язаний з мафіозними групами, через які проходили кошти для соціально-економічного відродження Південної Осетії. У цьому випадку чиновникам вигідніший Бібілов. З другого боку, я думаю, що Москва постарається задовольнити інтереси Джіоєвої. А це знову-таки продемонструє, що Росія втручається у вибори.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: