Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

По Македонії оголошено консенсус

2 березня, 2002 - 00:00

«У нас збігаються підходи по врегулюванню ситуації в Македонії. Ми згоднi з НАТО, що ситуацію там треба покращувати мирними переговорами», — заявив прем’єр-міністр України Анатолій Кінах, перебуваючи з першим візитом у штаб- квартирі НАТО. При цьому і генеральний секретар альянсу Джордж Робертсон, і високий гість із Києва не уточнили, чи було на п’ятничній зустрічі дано відповідь на запитання: коли Україна збирається припинити поставки зброї до Македонії?

Між тим джерела в НАТО стверджують, що в стінах штаб-квартири дуже негативно сприймають продаж Києвом зброї до Скоп’є. На кількох недавніх зустрічах з українськими представниками альянс наголошував, що поставки треба припинити негайно. Натовські дипломати визнають, що в результаті останніх зустрічей з українськими посадовцями позиції альянсу й України щодо військової співпраці Києва й Скоп’є дещо зблизилися, хоча багато питань залишилося нез’ясованими. Треба думати, що візит Кінаха прояснив досі туманну картину: яка зброя, в якій кількості і як довго переправлятиметься з української землі на македонську. Очевидно, що від прем’єра чекали відповіді на всі ці питання.

А офіційно в НАТО й України все виглядає просто чудово. Кінах і Робертсон невтомно говорили про стратегічне партнерство й поглиблення співпраці. Домовлено, що за кілька місяців альянс і його український друг урочисто святкуватимуть ювілей своїх особливих відносин — 9 липня в Києві відбудеться наступне засідання комісії Україна—НАТО, де піде мова про п’ятилітній досвід співпраці в рамках Хартії про особливе партнерство. Робертсон галантно нагадав, що НАТО дуже рідко проводить засідання в країнах, що не є членами альянсу. Анатолій Кінах запевнив, що Україна вітає наближення кордонів ЄС і інтеграцію з НАТО — адже це допоможе поглибити українські економічні й ринкові реформи. Прем’єр також сказав, що Київ і Брюссель і в майбутньому протидіятимуть міжнародному тероризму та запобігатимуть стихійним лихам у Європі, в першу чергу в Карпатському регіоні. І генсек альянсу, і голова українського уряду запевнили, що дуже радіють потеплішанню відносин НАТО й Росії. «Ми підтримуємо розширення НАТО, яке розглядаємо не як короткотермінову політичну кон’юнктуру, а як дії, що сприятимуть стабільності. Те саме я можу сказати про відносини альянсу й Росії. Тому Україна вітає поглиблення цих відносин, головне, щоб вони були розраховані на довгий термін», — заявив Кінах. Джордж Робертсон зробив таку ремарку: «Відносини НАТО з Росією й відносини НАТО з Україною — це два процеси, які доповнюють один одного».

Наталя ВІКУЛІНА, Брюссель
Газета: 
Рубрика: