Проблем, принаймні великих, у остаточному ухваленні цього документу не очікується, і очевидно, про це говориться зараз серед іншого на зустрічах у Києві координатора Держдепартаменту США з допомоги новим незалежним державам Стівена Сестановича.
Суть справи в тому, що ще 1991 року, після розпаду Радянського Союзу, США запровадили режим найбільшого сприяння в торгівлі для всіх його колишніх республік — на основі щорічного повторного розгляду стану справ у кожній із нових держав. Одночасно продовжувала діяти так звана поправка Джексона-Веніка, яка обмежувала торгівлю США з країнами колишнього радянського блоку. Одним з критеріїв було визначено свободу еміграції. З 1994 року дію цієї поправки було фактично зупинено (без її остаточного скасування) для Росії. Україна ж увесь цей час боролася хоча б за рівні з Москвою права. Тепер у доповіді президента США сказано, що необхідним критеріям відповідають Вірменія, Азербайджан, Грузія, Молдова, Україна, а також Казахстан, Туркменістан, Таджикистан, Узбекистан.
У міністерстві закордонних справ України новину зустріли як позитивну — адже відтепер, як тільки конгрес США ухвалить доповідь, поправка Джексона-Веніка фактично не діятиме, хоча й не буде скасована. Запровадження режиму найбільшого сприяння в торгівлі на постійній основі «було надзвичайно важко пробити», зізнався авторові статті один з високопосадових українських дипломатів. Тепер, очевидно, головне — не втратити досягнутого. Бо звертає на себе увагу як те, що статус України в торгівлі зі США дещо підвищено в компанії інших держав СНД, так і те, що стосовно жодної з них поправку Джексона-Веніка не скасовано остаточно. Щодо Росії — зрозуміло: «після дефолту щось вирішувати важко», вважають в МЗС України. Щодо Таджикистану — також: там іде війна. А щодо України — все залежатиме від неї самої.I