Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Погані оцінки» кандидатів у ЄС

8 листопада, 2003 - 00:00

За даними Європейської Комісії, за шість місяців до прийому в ЄС кожна із десяти країн- кандидатів ще має виправити недоробки в тому, що стосується впровадження європейських правових стандартів.

За словами Брюсселя, вступ до Європейського Союзу десяти нових країн, запланований на травень 2004 року, зупинити вже не можна. Iз моменту саміту ЄС в Копенгагені у грудні минулого року він є справою вирішеною. Складнощі можуть виникнути, тільки якщо якась із 15- ти держав-членів ЄС, всупереч очікуванням, не схвалить договір про вступ.

Тому комісар ЄС Гюнтер Ферхойген уперше представив не щорічний звіт про прогрес, досягнутий у ході переговорів щодо тієї або іншої країни, оскільки ці переговори завершилися самітом у Копенгагені, а звіт про «всебiчне спостереження», яке Європейська Комісія веде за ситуацією у країнах- кандидатах аж до їхнього вступу до ЄС. У своєму документі Ферхойген та його співробітники попереджають: деякі проблеми дають підстави для «серйозної стурбованості». Загалом Комісія виявила у десяти новачків 40 великих недоліків, дев’ять із яких стосуються Польщі. Тепер Брюссель вимагає діяти «негайно та рішуче», щоб вчасно встигти усунути ці перешкоди.

Недоліки стосуються багатьох сфер. Так, часто не виконуються європейські стандарти щодо визнання дипломів. Верфі на Мальті ще не досягли того рівня, за якого, згідно із законами ЄС, допустимою є державна допомога з метою реструктуризації. Чехи ще далекі від дотримання положень ЄС у сфері транспортних перевезень. В Угорщині, Польщі та Словаччині в багатьох випадках не дотримуються положення, що стосуються виробництва та гігієни продуктів харчування. Естонія плентається далеко позаду в тому, що стосується рівноправності статей у сфері трудової діяльності. Крім того, більшість країн значно відстають у побудові функціонуючої та контрольованої системи для виплати з таким нетерпінням очікуваних європейських субсидій для сільського господарства та інфраструктури.

Однак список недоліків не лякає експертів із Брюсселя. «Не можна сказати, що комісія в останню хвилину зустрiлася з великими сюрпризами або відкриттями», — заявили вони. У минулому, попри всю скрупульозність, команда Ферхойгена завжди демонструвала розуміння тих проблем, які кожна країна, що вступає до ЄС, зазнає при впровадженні законів ЄС, загальний обсяг яких у друкованому вигляді становить понад 80 тисяч сторінок.

...Поки що Комісія планує обмежитися попередженнями у поєднанні з конкретними пропозиціями про допомогу.

Не секрет, що, якби з аналогічною ретельністю перевірити когось із нинішніх членів ЄС, ця країна також би виглядала не кращим чином. Наприклад, у тому, що стосується директив щодо внутрішнього ринку, можна навести такі цифри: якщо рік тому в середньому по ЄС не було реалізовано 1,8% директив, то нині ця цифра становить вже 2,4%. Про це комісія повідомила у травні, зазначивши, що після багатьох років постійного прогресу тенденція несподівано змінилася на протилежну. Одночасно з цим кількість розслідувань, ініційованих комісією через порушення договорів, зросла на 6% і становила 1598 випадків.

«Die Welt», 6 листопада 2003
Газета: 
Рубрика: