Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Польський акцент» посилюється

15 березня, 2001 - 00:00

Квасьнєвський, як повідомляють польські джерела, наголосив на тому, що силові методи є неправильним вибором, але водночас заявив, що потрібно нагадати українській опозиції про те, що Кучма є законно обраним Президентом.

Напередодні чергового українсько-польського самміту висловлювалося досить багато спекуляцій на тему — чи відбудеться він взагалі. До його скасування закликали представники польських правих сил (до речі, за повідомленнями польських джерел, делегація української опозиції на своїх зустрічах у Варшаві так питання не ставила). Красномовний заголовок статті в провідній польській «Газеті Виборчій»: «Чи повинен президент Квасьнєвський зустрічатися з Президентом Кучмою?». Утім, перемогла думка про те, що скасування зустрічі було б недружнім жестом щодо України.

Представники польської дипломатії ухилялися від прямої відповіді на питання — чи дійсно Квасьнєвський повинен на зустрічі з Кучмою ознайомити його з поглядом Заходу на українські події і виступити, таким чином, своєрідним кур’єром між ЄС та Києвом. Однак, непрямо це підтвердилося після розмови між польським та британським міністрами закордонних справ Владиславом Бартошевським та Робіном Куком. Бартошевський, як повідомляє Бі-Бі-Сі, підтердив, що в розмові йшлося про Україну. І Кук при цьому сказав, що Польща, як більш близький друг України, могла б бути корисною в розв’язанні деяких питань. «Незважаючи на протистояння між владою та опозицією, Україна й надалі залишатиметься нашим важливим партнером», — сказав при цьому Бартошевський, визнавши, що й розуміння українських подій є обмеженим, і прогнози робити важко.

Добре, звичайно, якщо українсько-польський самміт з одного боку, сприятиме кращому розумінню Заходом українських проблем, а з другого — вплине на започаткування діалогу, про який так багато говориться останнім часом, в самій Україні. І навряд чи тоді це виглядатиме як втручання у внутрішні справи. Треба сказати, Західна Європа тут себе поводить дещо делікатніше, ніж Сполучені Штати, демонструючи водночас, що вона не залишається стороннім спостерігачем за розвитком ситуації в Україні. Хоча, з іншого боку, ситуація навколо зустрічі між Квасьнєвським та Кучмою свідчить, що зовнішній тиск на Київ посилюється.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: