Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Помилка розвідника

24 травня, 2003 - 00:00

Суть перевірки ЦРУ досить проста: «передвоєнні» дані управління про Ірак порівнюватимуться з тими фактами, які вдалося виявити після війни. Ініціатором перевірок виступив американський міністр оборони Дональд Рамсфельд, який вже неодноразово висловлювався критично щодо діяльності керівника ЦРУ Джорджа Тенета. Подейкують, що міністр сильно лютував, коли розвідники не могли знайти підтверджень про зв’язки Саддама з «Аль-Каїдою». Газета «Нью- Йорк Таймс», посилаючись на джерела в розвідуправлінні, повідомила, що працівники Пентагону перед війною ставилися відбірково до інформації, яка стосувалася Іраку (нібито більше уваги приділялося тим даним, які можна було використати для підтвердження політики адміністрації Джорджа Буша щодо Багдада). Представники ЦРУ навіть стверджують, що декотрі розвідники скаржилися у передвоєнний період на тиск, який чинили чиновники з Білого дому для надання лише окремих відомостей, які б підтверджували позиції США про небезпеку іракської влади. Деякі співробітники ЦРУ розповідають, що їхня інформація в цілому була правдивою, однак американські урядовці навмисне її роздували у вигідному для себе світлі. Оглядачі звертають увагу, що при Пентагоні торік було створено спеціальний розвідувальний підрозділ, який вивчав усю інформацію ЦРУ. Проте, побоюються «цеерушники», цей орган міг передавати Джорджу Бушу «відкореговані» і неповні дані про Ірак, через що в американської влади могло скластися викривлене бачення багдадських реалій.

У міністерстві оборони США подібні припущення відкидають. Рамсфельд говорить про користь від перевірки задля вдосконалення роботи розвідників. Як повідомило «Нью- Йорк Таймс» анонімне джерело, перевірку не слід розглядати як «полювання на відьом». В інформаційному директораті при ЦРУ також спростували повідомлення про скарги «цеерушників» щодо тиску з боку влади (за передвоєнний період нібито було отримано лише одну таку скаргу). У Пентагоні також переконують, що ще зарано говорити про відсутність в Іраку програм із виготовлення зброї масового знищення. «Саддам мав достатньо часу — 12 років, аби добре заховати небезпечні розробки», — говорять у вищих ешелонах американської влади. Поки що ж американським військовим вдалося знайти лише пересувні лабораторії для виготовлення бактеріологічної зброї. Проте доказів про її виготовлення американцям так і не вдалося отримати.

Схоже, що в США знову намагаються знайти крайнього на той випадок, якщо Білому дому доведеться відповідати на «чутливі» запитання щодо війни в Перській затоці. Так було, до речі, із перевіркою діяльності ЦРУ після терактів 11 вересня. Обидві палати Конгресу США тоді визнали роботу управління незадовільною, проте на тому у справі пошуку винуватих за теракти 2001 року було поставлено крапку. Чи так буде і в ситуації з Іраком? У будь-якому разі, перед президентськими виборами у Штатах (вони відбудуться восени наступного року) для Джорджа Буша була б украй небажана поява зайвих приводів для дискусії з опонентами. Кращий варіант за таких обставин — перекласти вину на іншого. ЦРУ до цього не звикати...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: