Загладити неприємне враження від затримання Расула Гулієва був покликаний круглий стіл під полемічною назвою «Україна — Азербайджан: нафта чи демократія?». Нещодавно висланий із Баку, так і не побувавши далі аеропорту, радник міністра закордонних справ України, він же голова міжнародного відділення Громадської партії «ПОРА» Сергій Євтушенко заявив, що «Україна стала жертвою спецоперації азербайджанських спецслужб». Один із елементів «спецоперації», на думку Євтушенка, полягав у тому, що заявку на затримання Расула Гулієва Азербайджан подав в Інтерпол практично за кілька годин до того, як той повинен був відправитися у свою подорож на батьківщину. За словами Сергія Євтушенка, в такій ситуації уникнути затримання екс-спікера в Сімферополі було неможливо. Євтушенко нагадав, що в той день Президент України та голова МЗС перебували в Лондоні. Радник міністра закордонних справ вибачився перед азербайджанською опозицією «від імені українських демократичних партій».
До Сергія Євтушенка приєдналося одне з найвідоміших облич Народного Союзу «Наша Україна» — Микола Катеринчук. Представник партії влади вирішив покласти відповідальність за подію на силовиків, хоч у всіх цивілізованих державах влада відповідає за координацію й із правоохоронними органами (незалежно від того, хто обіймає посаду генпрокурора й чи є такий в країні наразі) також. Народний депутат заявив, що НСНУ добиватиметься вибачень від Генпрокуратури. «Наша фракція у Верховній Раді подала проект постанови про ситуацію в Азербайджані напередодні парламентських виборів», — додав нардеп. Він повідомив, що Народний Союз «Наша Україна» обговорюватиме «направлення до Азербайджану спостерігачів й інших експертів, які змогли б допомогти добитися чесних і демократичних виборів».
Відомий експерт із чесних виборів, радник Президента, голова політради «ПОРИ» Владислав Каськів був іще різкішим в оцінках. «Сьогодні на пострадянському просторі Україна поводиться, як слон у посудній крамниці, — заявив він. — Ми не використовуємо існуючі можливості, втрачаємо друзів й набуваємо все більше ворогів». Для виправлення ситуації Владислав Каськів пропонує створити новий інститут — «Українське агентство з міжнародного розвитку», яке налагоджувало би співпрацю на рівні суспільств, неурядових організацій — в усьому світі й насамперед на пострадянському просторі.
Промови українських політиків із кавказькою незворушністю слухав голова партії «Мусават» і один із керівників опозиційного блоку «Азадлиг» Іса Гамбар. Він давно освоївся в українському політикумі — угоду про співпрацю з «Нашою Україною» підписав у грудні 2003. Про інцидент із Расулом Гулієвим Гамбар вважав за краще висловлюватися стисло. Заявив, що радий швидкому вирішенню «непорозуміння».
Перейшовши до безпосередньої теми круглого столу, Іса Гамбар заявив, що «не можна примушувати людей вибирати між нафтою та демократією». «Нафта повинна працювати на демократію, а демократичні ідеали на те, щоб прибутки від нафти правильно розподілялися в суспільстві», — сказав він. І перейшов до головного: «Тільки вільні вибори в Азербайджані дадуть можливість приходу до влади сил, які не розглядатимуть нафту як засіб тиску на інші країни й на Україну теж». «У нас — демократичної опозиції — серйозні наміри співпрацювати з Україною, й у економіці також», — лаконічно зазначив Іса Гамбар. Його заступник у партії Сулхаддін Акбер навів приклад: «200 тисяч тонн нафти досі не надійшли в Україну, незважаючи на домовленість між Києвом і Баку, тому що на це не дає добро Москва». З такою думкою згоден і Микола Катеринчук. «Ми пересвідчилися в тому, що питання нафти сьогодні не вирішується в Баку, воно вирішується в Кремлі. Наївно зараз розраховувати диверсифікувати джерела енергоносіїв за рахунок Азербайджану», — сказав нардеп.
На думку учасників круглого столу, сьогодні потенціал ГУАМ не використовується, а стратегічне партнерство України й Азербайджану насправді нічим не наповнено. У тому числі через те, що «в Баку не вистачає демократії», і через політику Росії. За словами Іси Гамбара, Москва сьогодні прагне взяти реванш в Азербайджані — «з тим, щоб можна було давити на уряд Михаїла Саакашвілі в Грузії й потім залишити Україну на самоті, таким чином зробивши її податливою та підвладною». Проте азербайджанські опозиціонери рішуче налаштовані не допустити подібного сценарію. Хоча б тому, що, за словами представника блоку «Азадлиг» в Україні Авеза Кязимова, «на відміну від президентських виборів 2003 року» вони відчувають увагу до чесності кампанії з боку міжнародних організацій і західних структур. Азербайджанська опозиція також розраховує на активну увагу та допомогу України.
Іса Гамбар зацитував вислів держсекретаря США Кондоліззи Райс: «Протягом 60 років ми на Близькому Сході віддавали перевагу стабільності, розраховуючи, що стабільність принесе з собою демократію. Пройшло 60 років, демократія не з’явилася, немає й стабільності». «Я боюся, що в погоні за нафтою ми втратимо не тільки демократію, але й саму нафту», — заявив Гамбар. «Я згадую, як Черчилль боровся зі своїми колегами в Європі, які вели політику заспокоєння Гітлера. Він сказав чудові слова: «Ви між війною й безчестям обрали безчестя, а до того отримали ще й війну», — нагадав лідер «Мусавату». «Я впевнений, що вибравши ідеали, ми зможемо добитися й реалізації наших конкретних інтересів», — підсумував він.