Позавчора міністр освіти та науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник заявив у інтерв’ю російській радіостанції «Эхо Москвы», що поради посла США в сфері освіти спрямовані на відкат України до третього світу, «до рівня дебілізму екваторіальних країн». За словам українського міністра, американський посол буває в нього практично щомісяця, приходить дуже збуджений, розбурханий тим, що Україна намагається вийти на світовий досвід вступу до університету. Пан Табачник також зазначив, що американський посол повторює зважені дипломатичні інструкції про те, що тестування — це дуже прозорий шлях, що ліквідовує корупцію.
Виникає запитання: чим погана порада посла США. Адже всі знають, що там освіта найменше корумпована, більшість українців за те, щоб не було корупції в освіті. Пан Табачник очевидно не цікавиться думкою українських громадян, 80 відсотків яких підтримують зовнішнє тестування. З іншого боку, можна бути лише вдячним, якщо посол найпотужнішої в світі країни дає поради й пропонує допомогу. Але не може не дивувати той факт, що український міністр висловлює неповагу до дружньої країни в ефірі, який транслюється на аудиторію третьої країни. І це робить очільник міністерства, яке має пропагувати культуру, освіченість, терпимість... Чи Табачник вирішив згадати старі часи й на гаслі антиамериканізму пройти в парламент на наступних парламентських виборах. Але тоді, мабуть, варто було б обрати для цієї діяльності іншу країну. Українці, як свідчить опитування, не хворіють анти американізмом.
Заява для преси у відповідь на інтерв’ю міністра освіти Дмитра Табачника радіо «Эхо Москвы» 31 травня 2011 року
Посольство Сполучених Штатів Америки хотіло б розвіяти певні непорозуміння, викликані неточними заявами міністра освіти Дмитра Табачника у інтерв’ю 31 травня на радіо «Эхо Москвы» стосовно його взаємодії з послом США Джоном Теффтом, з яким він зустрічався двічі.
Починаючи з 2006 року Сполучені Штати із гордістю допомагають зусиллям Міністерства освіти України і Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) із створення системи зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з метою боротьби із корупцією у процесі прийому на навчання до українських вищих навчальних закладів. Українські громадяни давно скаржилися, що часто для вступу до університету потрібно давати хабарі.
Ми погоджувалися із давньою пропозицією міністра Табачника, що вступ на 75% має залежати від результату тестів і на 25% — від балів атестату середньої школи. Експерти вважають, що така формула дозволяє врахувати при вступі додаткові критерії, не підриваючи чесність процесу. Ми не виступали за те, щоб ЗНО було єдиним критерієм, а також не коментували нову пропозицію міністра щодо ролі самих університетів у процесі набору. Українські опитування громадської думки свідчать, що до 80% українців підтримують ЗНО, вважаючи його справедливою системою вступу до вишів і серйозним показником успіхів у навчанні. Менше 1% повідомляють, що стикалися з корупцією у процесі ЗНО з часу, коли воно стало обов’язковим для всіх абітурієнтів у 2008 році. Ми готові й надалі відгукуватися на прохання про допомогу у поліпшенні системи у майбутньому.
Посол Теффт і Посольство США, як завжди, готові працювати з урядом України задля того, щоб кожний молодий громадянин України мав справедливий шанс на вступ до вишів країни. Зміцнення системи освіти України залишається спільною метою уряду України і уряду Сполучених Штатів Америки.