Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Повернення монарха: болгарський варіант

10 квітня, 2001 - 00:00

Минулого тижня колишній цар Болгарії Симеон II повідомив у Софії сенсаційну новину про заснування власної політичної сили, так званого Національного Руху, представники якого візьмуть участь у червневих парламентських виборах. Програма партії, як і конкретні наміри керівництва новоствореної сили щодо участі в політичному життя оповиті таємницями (Національний Рух лишень оголосив про план так званих «800 днів», упродовж яких він збирається досягти успіху в реформуванні країни). Однак це зовсім не позбавило «монархічну» подію від ажіотажу серед політичного бомонду Болгарії, журналістів, а особливо громадськості.

Чутки про входження колишнього царя Болгарії Симеона II в політичне життя балканської країни витали давно. Спочатку мовилося про його майбутнє президентство. Але коли Конституційний суд дав таким намірам екс-монарха відкоша, йому довелося підкоритися судовому рішенню й зачекати іншої нагоди. Наміри прибічників Симеона II поставити колишнього царя біля керма країни лишилися нереалізованими, оскільки, окрім громадянства, майбутній кандидат на президентське крісло повинен прожити в Болгарії не менше п’яти років. Симеон II віддав перевагу проживанню в Іспанії.

Опитування, які проводились у Болгарії, свідчили про незначну підтримку суспільством планів Симеон II до участі в політиці. Але нинi до новоутвореної партії уже входить більше шестисот співзасновників. Аналітик Бі-Бі-Сі твердить, що популярність нової партії досить велика, і деякі вважають , що вона може перемогти на загальних виборах.

Хоча на царському троні Симеонові II вдалося пробути тільки два з лишком роки, та й то в дуже юному віці, його особа дуже відома у світі. Шестирічний Симеон успадкував царський престол після смерті батька у 1946 році. Але після проведеного в 1946 році референдуму монархічний устрій країни було скасовано (вважається, що до цього доклала руку радянська влада), а царя разом із родиною депортували з країни. Лише через п’ятдесят років скинутий цар повернувся до Софії, де його iз захопленням зустрічали тисячі болгарiв. Із часом Симеонові II вдалося повернути громадянство та майно, яким володіли його предки. Йому вдалося повернути фактично все, окрім влади... Тому було б природно підозрювати, що Симеон II має намір поновити й монархічний устрій. Однак сам екс-цар поки що це заперечує, твердячи, що сьогодні в Болгарії існує набагато більше проблем, які потребують негайного вирішення, аніж відновлення монархічного правління, повідомило болгарське агентство БТА. Колишній монарх уже висловився за внесення коректив у політичну систему країни. Лідер Союзу Демократичних Сил, правлячої партії Болгарії, Йордан Соколов, між тим, висловив упевненість, що ці зміни жодним чином не суперечитимуть курсу країни на вступ до НАТО та Євросоюзу. «Якщо Симеон II має намір відновити в країні монархію, то при всій моїй повазі, мушу йому сказати, що особисто я за парламентську республіку на чолі з президентом, обраним народом», — підкреслив Соколов. Щодо програми «800 днів», то міністр фінансів країни Муравей Радев підкреслив, що це термін «як довгий, так і короткий для будь-якої політичної сили» для втілення реформаторських планів. Окремі ж політики розглядають створення Національного Руху першим шансом для пострадянської Болгарії для припинення політики стабілізації, та початку стратегії швидкого економічного росту.

КОМЕНТАР

Надзвичайний та Повноважний Посол Республіка Болгарія в Україні Александр ДІМІТРОВ:

— Дуже важливо, що створений Національний Рух Симеона II об’єднуватиме найширші верстви населенні Болгарії. До нього вже входять відомі громадськості науковці, державні діячі, які мають високі рейтинги. Національний Рух колишнього болгарського царя також є позапартійним блоком. Як відомо, Симеон II згідно з рішенням Конституційного Суду країни не має права брати участі ані в президентських виборах, ані в парламентських, проте він може делегувати депутатів від свого руху. Серед населення в країні помітне певне натхнення, пов’язане зі створенням нової політичної сили. Немаловажливо, що Симеон II має репутацію респектабельної людини як серед болгарiв, так і у світі. Позитивно про рух Симеона II відгукнулася керівна болгарська партія Союз демократичних сил. У разі перемоги представників Національного Руху на виборах, очевидно, обидві сили співпрацюватимуть в уряді. Проте відкритим досі лишається питання про чітку програму нової сили. На мою думку, ідея програми «800 днів», в якій ідеться про відновлення економіки країни, хороша. Проте необхідно ще чимало роз’яснень, якими шляхами Національний Рух збирається її втілювати.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: