Після збитого пасажирського «Боїнга» в Україні, Європа займає дедалі жорсткішу позицію проти Росії.
А днями впливова британська газета The Sunday Telegraph повідомила, що юристи з McCue&Partners готують багатомільйонний позов проти... президента Росії Володимира Путіна, якого вони називають винним у трагедії з літаком малайзійських авіаліній. За інформацією видання, правники вилетіли минулого тижня до України, «щоб підготувати колективний позов проти президента Росії від імені сімей загиблих». Часопис додає, що позов буде передано до американських судів. Разом із Путіним у ньому фігуруватимуть наближені до нього політики та вище військове командування Росії. «Ця справа завдасть у подальшому шкоди стосункам між Путіним та Заходом, однак політики безсилі, аби запобігти цьому... Ця справа неминуче підкреслить роль, яку відіграє Росія у розпалюванні конфлікту в Східній Україні», — відзначає газета.
Наскільки вірогідне порушення справи проти Путіна? Як це відобразиться на російсько-британських стосунках? І як може бути залучена до цього процесу Україна? Про це «День» поговорив з експертами — українським журналістом у Великобританії Богданом ЦЮПИНИМ та юристом-міжнародником, професором, доктором юридичних наук Володимиром ВАСИЛЕНКОМ.
«ГОВОРИТИ ПРО ТЕ, ЩО ЦЕ МОЖЛИВИЙ ПРОЦЕС, ПОКИ ЗАРАНО»
Богдан ЦЮПИН, український журналіст (Лондон):
— Преса повідомляє, що компанія McCue&Partners почала роботу над підготовкою можливого позову. Тобто, йдеться про процес, який може тривати роками, навіть десятиліттями. Значною мірою цей процес буде залежати від результатів міжнародного розслідування. Будь-яке судове рішення базуватиметься лише на цій експертизі.
Позови проти транспортних компаній чи навіть держав із вимогами компенсації за заподіяну шкоду, це не новина. Це відбувається дуже часто і регулярно, як було, наприклад, у випадку з іранським літаком. Тоді США виплатили понад $100 млн компенсацій. У цьому випадку вони не заперечували своєї причетності щодо цього. Україна так само виплачувала компенсацію за літак, який летів з Ізраїлю до Росії і був збитий над Чорним морем.
Раніше McCue&Partners подала позов у зв’язку з жертвами і вибухами у Північній Ірландії проти Лівії, і конкретно, режиму Муаммара Каддафі за те, що він постачав зброю Ірландській республіканській армії.
Таким чином, режим Каддафі був причетний до загибелі людей і повинен був виплачувати компенсації. Йдеться про вибухи, які були десятки років тому, — Каддафі загинув, його режиму нема, а справа і досі триває.
Але коли будуть виявлені винні, а зараз вся підозра лягає на те, що це люди, яких підготовила і озброїла Росія, то постане питання виплати компенсації зловмисниками.
Зараз йдеться про колективний позов жертв чи рідних жертв збитого літака проти причетної до цієї катастрофи сторони. Чи це буде організація, уряд чи якісь конкретні люди — невідомо. Єдине, що можна сказати напевне — взаємини між західними країнами і Росією, зокрема між Лондоном і Москвою, зараз, можливо, найгірші на пам’яті теперішнього покоління. Очевидно, що і справа Литвиненка також була однією з найбільш проблемних у взаєминах між двома країнами.
Відкрите судове дізнання у справі Литвиненка стало можливе зараз. Раніше британські джерела визнавали, що просування цього дізнання, якого домагалася вдова Литвиненка, стримувалося політичними чинниками. Можна припустити, що зараз, коли покращення міждержавних взаємин між Британією та Росією є мізерним, надії, які були певним стримувальним чинником у подальшому гальмуванні справи Литвиненка зникли. Лондон сподівався на можливість співпраці з російськими офіційними органами у розслідуванні вбивства Олександра Литвиненка. Але оскільки ці надії зникають, тоді власне і постає таке питання.
Процес досягнення справедливості — те, як працює закон і судочинство у Великобританії, викликає повагу. Справедливість встановлюється, але це відбувається дуже довго. Йдеться про роки, апеляції. Наприклад, вдова Литвиненка кілька разів подавала апеляції. Це дуже складні міжнародні справи, тому що йдеться про причетність спецслужб, урядів, незаконних збройних та інших формувань. Те, що ми бачимо зараз — лише початок, можливо, дуже великих і гучних справ. Можливо, це навіть зрівняється з перемогою компанії ЮКОС і відшкодуванням у Гаазі.
Кого буде визнано винним — буде відомо тільки тоді, коли з’являться результати офіційного розслідування: як у справі літака, так і в справі Литвиненка. Цілком можливо, що вже зараз можна говорити про те, що може бути названа саме Росія причетною і відповідальною за ці обидві справи.
«БРИТАНЦІ МАЮТЬ СЕРЙОЗНО ПІДІЙТИ ДО ОЦІНКИ ПОВЕДІНКИ РОСІЇ»
Володимир ВАСИЛЕНКО, юрист-міжнародник, професор, доктор юр. наук:
— Це правильно, що позов буде передано до американських судів. Специфіка правосуддя США полягає в тому, що американські суди беруть до розгляду позови, які стосуються грубих порушень прав людини, не зважаючи на те, якої країни цей громадянин і де він постраждав. Це можливо тому, що американське законодавство працює за доктриною універсальної юрисдикції. Національні суди США, які діють на основі цієї доктрини ще називають квазіміжнародними судами. Тож позитивне вирішення цієї справи цілком реально.
Цей позов може бути успішним, тим більше, що він буде колективним. Американська правова і судова система визнають колективні позови — до них можуть приєднатися всі, хто вважає себе потерпілим внаслідок правопорушення, яке розглядає суд.
Водночас, Україна не може постраждати від цього позову. Крім того, що ця трагедія сталася в повітряному просторі України, вона не несе відповідальності за використання російськими найманцями нелегальної зброї проти літака цивільних авіаліній.
Ситуація у відносинах між Британією та Росією дуже мінлива — вони то погіршуються, то покращуються, але не з вини Великобританії. Росія, зловживаючи міжнародним правом, використовує персонал своїх дипломатичних представництв для шпигунської діяльності в Британії. Дуже часто британський уряд висилав російських дипломатів, звинувачував їх у діяльності, що підриває національну безпеку держави. Був отруєний Литвиненко і є докази, що це організували російські спецслужби. На території Британії знаходили притулок агенти КДБ колишнього Радянського Союзу (перебіжчики. — Ред.). Це теж вносило елементи напруження у відносини між Лондоном та Москвою, оскільки Британія їх не видавала Росії.
Тепер британці, як голландці та американці мають серйозно підійти до оцінки поведінки Росії. Вони мають взяти до уваги, що поведінка Росії завжди була ворожою до західного світу. Збройна агресія проти України, епізодом якої стала трагедія з літаком, який збила російська ракета, повинна примусити їх думати: яких заходів вжити, щоб Росія поводила себе цивілізовано і дотримувалася норм міжнародного права. Українські громадяни, права яких були порушені внаслідок збройної агресії Росії у східних регіонах, також можуть подавати позови до американських судів.