Міністри країн НАТО висловилися за підтримку наближення Росії до Альянсу, комітет військового планування і група ядерного планування Альянсу висловилися за співробітництво з Росією в галузі стратегічної стабільності; міністри також висловилися за зміцнення партнерства з Москвою у військовій та оборонній галузях. У принципі, тут нічого особливо нового немає, подібні положення містилися і в основоположному документі між НАТО та Росією, який за своїм значенням важив значно більше, ніж Хартія про особливе партнерство НАТО — Україна.
Останнім часом все більше говориться про створення «двадцятки» — нового механізму, в якому Росія нібито матиме рівні з членами НАТО права при обговоренні певного набору проблем. Утворення цього механізму вперше нещодавно запропонував НАТО та у Москві прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер. «Двадцятку» планується створити вже наступного року, на саміті НАТО в Рейк’явіку в травні планується оголосити, яку форму матиме новий орган співробітництва і як він називатиметься. Окреслено коло питань, які можуть обговорюватися в цьому форматі. Це, як передають інформаційні агенства з посиланням на російського міністра оборони Сергія Іванова, боротьба проти тероризму, проблеми нерозповсюдження зброї масового знищення, миротворча діяльність, запобігання кризам, у тому числі — цивільним, створення європейської системи протиракетної оборони. Москва наполягає на тому, що обговорення цих питань має відбуватися на рівних — тобто Росія має отримати доступ до механізму прийняття рішень і право накладати вето на рішення. «Більше говорильні та марної трати часу не буде», — цитує Інтерфакс міністра Іванова. Першого, до речі, цивільного міністра оборони в Росії. У російській військовій верхівці також вказують на те, що НАТО в його нинішньому вигляді військового союзу є не меншим пережитком «холодної війни», ніж Договір з протиракетної оборони, про вихід з якого нещодавно оголосили Сполучені Штати.
У свою чергу, міністр оборони США Дональд Рамсфельд, за повідомленням Рейтер, вітає плани наближення Росії до НАТО — але при цьому заявляє, що це не означає автоматичного залучення Росії до процесу прийняття рішень Альянсом. За словами Рамсфельда, метою країн-членів НАТО має бути знаходження конкретних шляхів співпраці з Росією там, де інтереси обох сторін збігаються, але водночас має бути збережено незалежність НАТО. Жодна країна, за словами шефа Пентагону, не може розглядатися як «де-факто член Альянсу» і не може отримувати жодних привілеїв. Очевидно, мається на увазі, що НАТО в жодному разі не планує надання Росії можливості, зокрема, застосовувати право вето щодо подальшого розширення Альянсу на Схід. Президент Росії Путін заявляв, що Росія не може цьому ні перешкоджати, ні сприяти, але вище російське військове керівництво продовжує висловлюватися проти розширення НАТО вкрай негативно. Між тим, планується, що саме на саміті в Рейк’явіку буде або запрошено чергових кандидатів на вступ (на сьогодні їх дев’ять), або принаймні сказано, коли це станеться. У всякому разі, оскільки Росія і США задекларували наміри співпрацювати заради встановлення стратегічної стабільності, вони мають простір до травня, аби чітко визначитися із бажаннями і можливостями. Тим більше, що президент Росії Путін вже дав зрозуміти, що сваритися із США не буде.