Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прем’єрський поворот

Iспанія залишає Iрак у складний час
20 квітня, 2004 - 00:00

«Кинути Ірак напризволяще — величезна помилка», — наголосила радник президента США з питань національної безпеки Кондолізза Райс, коментуючи рішення Іспанії вивести свої війська з Іраку. Про виведення контингенту повідомив прем’єр- міністр країни Хосе Луїс Родрігес Сапатеро буквально за кілька годин після офіційного вступу на свою посаду. На прем’єрську декларацію у Сполучених Штатах відреагували стримано, проте, не приховували свого розчарування, оскільки Мадрид залишає Вашингтон у найскладніший для Білого дому період.

Як повідомив міністр закордонних справ Іспанії, 1300 іспанських вояків залишать Ірак уже «впродовж найближчих 15-ти днів». Раніше Сапатеро заявляв, що іспанський контингент залишить Ірак не раніше 30 червня, коли закінчиться ухвалений попереднім урядом термін їхнього перебування в країні. Незважаючи на аргументи з боку коаліційних сил, новообраний прем’єр вирішив прискорити термін виведення контингенту. У Мадриді пояснюють таке рішення загостренням ситуації в Іраку, а також тим, що в Раді Безпеки ООН не прийняли досі нову резолюцію стосовно Багдада. При цьому Сапатеро підкреслив, що Мадрид не відмовляється від подальшої боротьби з тероризмом і залишатиметься вірним союзником коаліції, допомагаючи у відбудові Іраку.

На відкритий конфлікт із Мадридом у США вирішили не йти. Хоч представники американського держдепу неодноразово висловлювали занепокоєння щодо можливого виведення іспанських військ. Це питання, зокрема, піднімалося на нещодавніх тристоронніх консультаціях iз питань зовнішньої політики та безпеки між США, Польщею й Україною, які відбулися у Варшаві. Американці занепокоєні, що за ненайкращим прикладом Іспанії можуть піти інші держави, які входять до коаліційних сил. Саме цим, вочевидь, можна пояснити побажання представника Білого дому Кена Лайзеаса, аби Мадрид здійснив своє рішення «відповідально, виважено та скоординовано». Власне, як зазначають у Білому домі, у військовому плані виведення іспанського контингенту з Іраку — не проблема, серйознішими можуть виявитись політичні наслідки такого рішення. Міністр оборони Польщі Єжи Шмайдзинськи зазначив, що рішення іспанського уряду вивести війська з Іраку ставить Варшаву у важке становище. Іспанський контингент служить у польській зоні відповідальності — його вихід може внести дезорганізацію в стабілізаційні сили регіону. За словами Шмайдзинського, «Польща не зможе поповнити той вакуум, що виникне, власними силами, оскільки нинішній польський контингент у 2400 вояків — максимальний, який може надати Варшава».

Оптимістичною виявилась радник президента США з питань національної безпеки Кондолізза Райс. У інтерв’ю телекомпанії Ей-Бі-Сі вона відзначила: «Навіть якщо Іспанія виведе свої сили, в Іраку залишиться дуже сильна та міцна коаліція». У США, до речі, з більшою увагою зараз ставляться до учасників стабілізаційних сил в Іраку. Нещодавно президент Джордж Буш надіслав листа з подякою українському керівництву, незадовго перед тим висловив вдячність українським миротворцям держсекретар Штатів Колін Пауелл.

Дарина КУЧЕРУК
Газета: 
Рубрика: