Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент без визнання

8 квітня, 2006 - 00:00

Сьогодні в Білорусі відбудеться третя інавгурація Олександра Лукашенка. Церемонію вступу на посаду буде транслювати в прямому ефірі національна державна телерадіокомпанія. На екранах телевізорів можна буде побачити рух кортежу президента від стели «Мінськ — місто-герой» до Жовтневої площі, а потім — уже всю церемонію. Увечері на цій же площі відбудеться гала-концерт зірок білоруської і російської естради «За квітучу Білорусь».

Рівень представництва Росії на церемонії поки що не визначений. Відомо точно, що сам Володимир Путін не буде присутнім на урочистостях. Також не братимуть участі в цій події лідери інших держав. Тому навряд чи слід очікувати, що Лукашенко буде із задоволенням святкувати перемогу. Білоруського президента не визнали переможцем на виборах в ЄС і США, які засудили вибори, назвавши їх недемократичними і невільними. Свій подарунок білоруському лідеру підготував цими днями Європейський парламент. Законодавчий орган євроспільноти не визнає законність обрання Олександра Лукашенка в якості президента Білорусі і закликає провести нові президентські вибори «відповідно до міжнародних демократичних стандартів». Це випливає із резолюції, яка була ухвалена ввечері 6 квітня. Євродепутати «різко засудили невдалі президентські вибори» і розкритикували реакцію Росії (міністр закордонних справ цієї країни Сергій Лавров нещодавно закликав світ визнати білоруського президента). У резолюції режим Лукашенка характеризується «як остання диктатура в Європі». Євродепутати були «вражені позитивною реакцією Російської Держдуми і президента Володимира Путіна на проведення виборів у Білорусі та їх результат».

Члени Європарламенту привітали рішення Ради ЄС включити Лукашенка до списку осіб, яким заборонена видача віз, вони також закликали розширити цей список, включивши представників усіх гілок влади, які були причетні до порушення прав людини і політичних свобод білоруських громадян протягом виборчої кампанії і після її завершення. Наразі такий список охоплює 31 одну особу і заборона набере чинності після того, як її ухвалять міністри закордонних справ ЄС на засіданні 10 квітня.

Депутати наполягають на тому, що тиск на режим Лукашенка треба збільшувати і для цього використовувати «розумні санкції, які завдаватимуть удару по репресивній владі, не завдаючи додаткового страждання громадянам Білорусі». Мова йде про замороження активів білоруської влади за кордоном, особистих рахунків Лукашенка і його радників, обмежені заходи проти компаній, які прямо або особисто зв’язані з урядовцями режиму. Також можуть бути введені і торговельні обмеження, зокрема для білоруських експортерів зброї. Ці каральні заходи можуть бути ухвалені на засіданні міністрів закордонних справ 15 травня.

Наразі першочерговою вимогою Європарламенту до Мінська є звільнення білоруських в’язнів, кількість яких за різними оцінками становить від 500 до 1000. Цю вимогу оприлюднили австрійський канцлер Вольфганг Шюссель і комісар ЄС із питань зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер. Оглядачі звертають увагу на одностайність, з якою була ухвалена резолюція. На їхню думку, це є свідченням того, що Білорусь по-справжньому стала міжнародною проблемою в Європі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: