Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент Перу відмовився від влади

19 вересня, 2000 - 00:00

Несподівана заява глави перуанської держави Альберто Фухіморі про відставку з посади, на яку він вступив сім тижнів тому, була виголошена в суботу по національному телебаченню і викликала хвилю народного антипрезидентського ентузіазму мешканців Ліми.

«Я прийняв рішення, — сказав він, — по-перше, розпустити систему національної розвідки і, по-друге, негайно призначити загальні вибори, в яких я не братиму участі». Одразу після заяви про відставку сотні людей оточили президентський палац в Лімі, вигукуючи антипрезидентські гасла і вимагаючи, щоб Фухіморі залишив свою резиденцію, з якої він керував країною з 1990 року.

Причиною раптової зміни курсу стало оприлюднення на телебаченні наприкінці минулого тижня відеозапису, котрий зафіксував момент передачі керівником перуанської Національної розвідувальної служби Владіміро Монтесіносом 15 тисяч доларів одному з діячів опозиції — конгресмену Луїсу Альберто Коурі. Зафіксована на плівці подія відбувалася під час останніх президентських виборів. Конгресмен мав допомогти команді Фухіморі втримати владу.

Фухіморі був переобраний на третій п’ятирічний президентський термін, одержавши перемогу над кандидатом від опозиції Алехандро Толедо. За словами «Нью-Йорк Таймс», липнева інавгурація Фухіморі була позначена повстаннями, підпалом, смертю шістьох та арештами 172 осіб.

Перуанська опозиція і численні маніфестанти все літо звинувачували Фухіморі в нечесній перемозі, в авторитарному стилі правління та стеженні за політиками. Це незадоволення мало міжнародний розголос і здобуло підтримку Сполучених Штатів та Організації американських держав. Ще в червні представницька делегація Організації американських держав, перебуваючи в Перу, пропонувала серед іншого, щоб Фухіморі звільнив голову Національної розвідувальної служби Монтесіноса, але перуанський президент відмовився піти на цей крок. У своїй телевізійній заяві президент висловив сподівання на те, що його рішення привітають міжнародні організації.

Факт відмови від достатньо впевнено утримуваної президентом А.Фухіморі під контролем політичної влади внаслідок оприлюднення компроментуючих свідчень дозволяє, на думку аналітиків, припускати наявність певних впливових факторів, що залишилася «поза кадром» подій, які розгорталися протягом кількох днів на телевізійних екранах. Адже добре відомо, що в Латинській Америці, так само як і на пострадянському просторі, президенти добровільно у відставку не йдуть. Головний суперник Фухіморі на виборах —Алехандро Толедо, будучи наприкінці червня на конференції у Варшаві, запевняв «День», що переконаний у своїй майбутній перемозі. — «Я обов’язково стану президентом Перу». Очевидно, він знав трохи більше, ніж говорив. До речі, держсекретар США Мадлен Олбрайт на цій же конференції натякнула на підтримку Толедо Вашингтоном.

Денис СКЛЯРЕНКО
Газета: 
Рубрика: